Erasmus+ Nauczyciele

RSS

Kawiarenka językowa

W trakcie dnia otwartego szkoły nauczycielka j. ang Anna Czerwik wraz z uczniami swojej klasy oraz przy pomocy nauczycielek j. niem. zorganizowała kawiarenkę językową, w której można było kupić i spróbować przekąsek typowych dla Anglii, USA i Niemiec. W menu znalazły się różnego rodzaju muffiny, ciasta oraz typowa angielska herbata. Kawiarenka poza promowaniem tych krajów miała na celu zmotywować uczniów oraz nauczycieli do zamawiania w języku obcym, stąd akcji przyświecało hasło Zamów w języku obcym, a zapłacisz połowę ceny. Pomysł przeszedł oczekiwania organizatorów!

»
836
2
1
16 marca 2019 »

Propagowanie kultury brytyjskiej

W ramach propagowania kultury brytyjskiej nauczycielka języka angielskiego Anna Czerwik zorganizowała warsztaty kulinarne pod nazwą „Angielskie śniadanie”. Uczniowie biorący udział w zajęciach mieli okazję przygotować i skosztować typowo brytyjskiego śniadania tzw. English fry up. Warsztaty poprzedzone były przygotowaniem przepisu w języku polskim i angielskim. W tym celu uczniowie korzystali z technologii informacyjno-komunikacyjnych, a jednocześnie utrwalili słownictwo z działu Food, używając słowników i translatorów on-line. Typowe angielskie śniadanie mieli okazję spróbować nauczyciele, którzy realizowali projekt w krajach Wielkiej Brytanii.

»
782
2
3
12 marca 2019 »

O turbinach wiatrowych po angielsku

28 lutego 2019r. wśród uczniów II klasy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej przeprowadzono lekcję z zastosowaniem meotdy CLIL. Film w języku angielskim posłużył tym razem jako źródło informacji do uzupełnienia karty pracy "wind turbine". W ząłączniki scenariusz zajęć i karta pracy. Lekcja przeprowadzona przez Panią Agnieszkę Raducką.

»
795
5
2
1 marca 2019 »

Lekcja inżynierii procesowej metodą CLIL

21 lutego 2019 roku dwie grupy klasy II technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wzięli udział w lekcji z wykorzystaniem metody CLIL. Jako pomoc dydaktyczną użyto film w jezyku angielskim, na bazie kórego uczniowie wykonali kartę pracy na temat efektu fotowoltaicznego i zasady działania ogniwa fotowoltaicznego. W załączeniu karta pracy i scenariusz zajęć. Lekcja przeprowadzona przez Panią Agnieszkę Raducką.

»
779
4
2
22 lutego 2019 »

AIESEC po raz kolejny w naszej szkole

Jak co roku zaraz na początku stycznia odwiedzili nas studenci zza granicy, którzy w ramach prowadzonych w języku angielskim lekcji promowali kulturę oraz obyczaje swoich krajów. To dwutygodniowe spotkanie odbywało się pod opieką pani Anny Czerwik, biorącej udział w projekcie Erasmus+.

W tym roku była to Joyce z Chin, która uświadomiła nam trudną sytuację misiów panda, które od wielu już lat są gatunkiem zagrożonym oraz Najer z Kolumbii, od którego dowiedzieliśmy się o niezwykle dramatycznej sytuacji gospodarczo-politycznej w jego kraju. Te zajęcia, tradycyjnie już, poszerzyły nasze horyzonty i jednocześnie uświadomiły nam jak ważne jest cieszyć się każdym dniem życia – co udowodnił Najer ucząc nas typowo Kolumbijskich tańców. Na pożegnanie kl. II CT zorganizowała warsztaty kulinarne, w trakcie których uczyliśmy się wzajemnie gotować typowe dla danego kraju potrawy – my postawiliśmy na słodkości i upiekliśmy ciasto marchewkowe oraz gofry. Joyce nauczyła uczniów przygotowywać 2 rodzaje mięs – żeberka po chińsku oraz kurczaka gotowanego w Coca Coli, zaś Najer upiekł typowe dla Kolumbii placki z mąki kukurydzianej– Arepa.

»
1658
5
0
20 stycznia 2019 »

Weihnachten - mal anders

Uczniowie klasy IV ST pod opieką wychowawczyni Pani Agnieszki Chromiec-Sęk odkrywali kulturę i zwyczaje niemieckie. Temat Bożego Narodzenia, potraw, zwyczajów i kolędowania stał się świetną okazją do rozwinięcia umiejętności posługiwania się słwonictwem z tego zakresu. Tym bardziej, że uczniowie pracowali w grupach, mieli wyznaczone zadania i rozmawiali w języku niemieckim. Załączamy też materiały do Landeskunde.

Projekt "Nowoczesny nauczyciel - świadomy Europejczyk".

»
716
11
9
29 grudnia 2018 »

Wycieczka do Berlina

12 grudnia odbył się świąteczny wyjazd do Berlina na tradycyjny Weihnachtsmarkt czyli Jarmark Bożonarodzeniowy, który każdego roku ma miejsce w wielu miastach Niemiec i Austrii. Uczniowie pod opieką nauczycieli projektu Erasmus+ szlifowali umiejętności komunikowania się w języku niemieckim, a także poznali niektóre zwyczaje Niemców. Niekwestionowaną atrakcją był właśnie Jarmark, którego tradycja sięga XIV wieku. Uczniowie mieli jednak jeszcze okazję poznać nieco bardziej kulturę naszych sąsiadów oraz poszerzyć swoją wiedzę i horyzonty w trakcie odwiedzin w Muzeum Techniki oraz Neues Muzeum, czyli Muzeum Egipskim.

»
1787
6
0
21 grudnia 2018 »

Pokazowa lekcja kulturowa z zastosowaniem metod TIK

11 grudnia 2018 roku odbyła się lekcja języka angielskiego na temat tradycji i obyczajów bożonarodzeniowych w krajach anglojęzycznych. Lekcję poprowadziła nauczycielka j. ang Anna Czerwik. Celem lekcji było pokazanie uczniom różnic w obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia w Polsce, a w USA i Wielkiej Brytanii oraz wykorzystać metody TIK. Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych nie tylko wprowadza duże urozmaicenie na lekcjach języka obcego, ale jednocześnie pokazuje nieco inne zastosowanie powszechnych obecnie wśród młodzieży laptopów czy smartphonów. Lekcja opierała się na wykorzystaniu prezentacji w programie PREZI, tablicy multimedialnej i zestawów słuchawkowych. W trakcie lekcji uczniowie w bardzo przystępny sposób poznali obyczaje świąteczne w krajach anglojęzycznych, korzystając i rozwijając umiejętności czytania ze zrozumieniem, słuchania, komunikowania się zarówno w języku ojczystym jak i języku angielskim oraz posługiwania nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

»
741
3
4
11 grudnia 2018 »

Lekcja CLIL na fizyce

W grudniu 2018r. odbyła się jedna z pierwszych lekcji z zastosowaniem metody CLIL, przeprowadzona przez Panią Monikę Pieniak. Uczniowie 3 klasy gimnazjum łączyli obwody elektryczne, rysowali schematy tych obwodów z użyciem symboli graficznych, a także przeprowadzali pomiary parametrów elektrycznych za pomocą amperomierza i woltomierza. W dodatkowym ćwiczeniu uczniowie zapoznali się z angielskimi słowami przerabianego tematu w trzech zadaniach, które polegały na uzupełnieniu nazw części obwodu elektrycznego w języku angielskim, następnie wybraniu materiałów dobrze przewodzących prąd i izolatorów. Jako trzecie zadanie należało znaleźć w wykreślance kluczowe słowa z tematu.

Projekt "Nowoczesny nauczyciel - świadomy Europejczyk".

»
639
2
1
10 grudnia 2018 »

Szkolenie z zakresu organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej

W dniu 28.11.2018r. w Zespole Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana odbyło się szkolenie z zakresu organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Kształcenia Branżowego Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Przybyłych gości przywitał Pan Bogusław Nowak - Dyrektor ZS Nr 2, a szkolenie uroczyście otworzyła Pani Urszula Berlińska - Dyrektor Wydziału Kształcenia Branżowego. W szkoleniu uczestniczyło ponad 100 osób, w tym dyrektorzy, pedagodzy, wychowawcy ze szkół zawodowych województwa zachodniopomorskiego. Prelekcje wygłosili: Pani Monika Piątkowska "Przepisy prawa regulujące pomoc psychologiczno - pedagogiczną w szkołach i placówkach",  Pan Mirosław Boczar "Rola i zadania poradni psychologiczno-pedagogicznej i szkoły w zakresie wzajemnej współpracy", Pani Teresa Mamos "Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i placówkach - zadania pracowników szkoły i placówki". W trakcie warsztatów uczestnicy programu Erasmus "Nowoczesny nauczyciel - świadomy Europejczyk" prezentowali założenia i sposób realizacji projektu.

»
1370
13
0
28 listopada 2018 »
Wszystkich rekordów: 74

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone