Akredytacja Erasmusa SE 2021-2027

Program kulturowy w mobilności job-shadowing

W pierwszej kolejności odwiedzono południowo-wschodnią część wyspy nad Morzem Jońskim. Pierwszym regionem było miasto Noto, które wyróżnia się architekturą w oryginalnym stylu w kolorze miodowo-żółtym i prezentuje styl baroku sycylijskiego. Noto znaczy po włosku "znany", miasto odbudowano po trzęsieniu ziemi w 1693 r., szczyci się ono dywanami kwiatowymi układanymi na powitanie wiosny oraz pysznymi migdałami. Noto nazywane też jest ogrodem ze skały, starą część miasta otwiera Brama Królewska z symbolicznymi: pelikanem, psem i wieżą. Znajdują się tu: katedra, liczne kościoły, muzea, teatry.

Syrakuzy to rozległe miasto, toteż najpierw udaliśmy się na wyspę Ortiga, aby przejść się po urokliwej starówce i kolebce miasta. Znajdują się tu antyczne ruiny świątyni Apollina, łatwo pogubić się w labiryncie wąskich uliczek, warto odwiedzić place Archimedesa i Duomo, chwilę ochłody daje otoczenie fontanny Artemidy. Ciekawostką jest źródło Arteuzy, gdzie rzeka Ciane uchodzi do morza a sadzawkę pokrywa trzcina papirusowa. Część lądową Syrakuz reprezentuje obszar archeologiczny Neapolis, który urzeka starożytnością poprzez ruiny teatru greckiego i amfiteatru rzymskiego, różnymi rzeźbami i kamieniołomami.

W ciągu tygodnia, popołudniami udaje nam się odkrywać zakątki Barcellony Pozzo di Gotto. Z jednej strony znajduje się urokliwe Morze Tyrreńskie, na plaży pokrytej kamyczkami skał wulkanicznych można odbyć miły spacer w słonej wodzie. Z drugiej strony miasto zamykają pasma górskie, gdzie tętni życie wiejskie, hoduje się kozy i owce, drób, ale także uprawia gaje oliwne, drzewa cytrusowe i inne.

12 kwietnia 2024 »

Job-shadowing na Sycylii 1

8 kwietnia trzy nauczycielki zawodu: Katarzyna Wakuła, Justyna Prytyskacz i Agnieszka Raducka rozpoczęły szkolenie zawodowe job- shadowing w ramach projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000141639. Organizacją przyjmującą jest EProjectConsult w Barcellonie Pozzo di Gotto (Sycylia, Włochy).
Dwa pierwsze dni szkolenia zawodowego odbyły się w szkole IPSIA Ferrari Paco Del Mela, zlokalizowanej w Milazzo i kształcącej w zawodach elektrycznych, mechanicznych, informatycznych i z zakresu mody. Nauczycielki zapoznały się z wyposażeniem laboratoriów CMC, CAD, obróbki ręcznej i mechanicznej, termodynamicznym i hydraulicznym. Obserwowały przebieg zajęć w pracowniach elektrotechniki, informatyki i obróbki mechanicznej.

Kolejny dzień to wizyta w firmie Energetica Etica w Barcelllonie P.G., podczas której nauczycielki zapoznały się z trendami panującymi na rynku fotowoltaicznym, dowiedziały się jakie systemy generacji ciepła i prądu dominują na Sycylii. Miały okazję przeanalizować koszty inwestycyjne wymiany starego źródła na odnawialne, okres zwrotu i pomoc finansową programów rządowych. Firma chętnie przyjmuje uczniów na praktykę zawodową i prowadzi kilkudniowe szkolenie certyfikowane dla instalatorów.

Czwarty dzień szkolenia to wizyta w Instituto Professionale Di Stato Per L'Agricoltura E L'Ambiente. Szkoła ta zlokalizowana jest na przedmieściach Barcellony P.G. i kształci zawodowo w dziedzinie rolnictwa, produkcji żywności i kontroli jakości produktów żywieniowych. Nauczycielki uczestniczyły w badaniach zawartości siarczanów w winie, ekstrakcji esencji olejowej, oznaczeniu kwasowości oliwy, zawartości cukru w winogronach. Najciekawsza część to obserwacja pracy w laboratorium modyfikacji genetycznej, gdzie m.in. rozmnaża się sadzonki ananasów oraz wyjście na zewnątrz na tereny upraw np. khaki, awokada, granata, oliwek, winogron, pomidorów, cytrusów i innych.

11 kwietnia 2024 »

Wizyta przygotowawcza Erasmus+ na Sycylii

W kwietniu 2024 troje naszych nauczycieli odbędzie po raz pierwszy szkolenie jobshadowing. W tym celu Pani Anna Czerwik i Pan dyrektor Sławomir Westerlich brali udział w wizycie przygotowawczej na Sycylii w dn. 28.01-1.02. W ciągu tych dni odwiedzili placówki i firmy specjalizujące się w 3 zawodach: odnawialne źródła energii, ochrona środowiska i turystyka. Dowiedzieli się m.in. jakie są trendy na rynku fotowoltaiki, jak uprawia się egzotyczne owoce, takie jak mango czy awokado oraz dodatkowo mieli oni możliwość porównać system edukacji w Polsce i we Włoszech. Wizyta była bardzo udana.

31 stycznia 2024 »

EkoŚciema

Pani Katarzyna Lach zainicjowała projekt ekologiczny, który jest realizowany w ramach obszaru edukacji europejskiej. W piątek uczniowie kilku klas wzięli udział w wykładzie on-line prowadzonym przez panią prorektor Wrocławskiej Akademii Biznesu  prof. Martę Drozdowską pt. EKOŚCIEMA. Wykład prowadzony był w ramach projektu Młody Hermes.

W praktyczny i ciekawy sposób poznaliśmy coraz częstsze i modniejsze zjawisko, którym jest Greenwashing – „zielone kłamstwo”. Coraz więcej osób poszukuje towarów, które według reklamy są wytwarzane zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska. Pozostaje jednak pytanie, czy tak jest na pewno? Czy choć jesteśmy coraz bardziej świadomymi klientami, przypadkiem nie „nabieramy” się na powszechnie stosowane przez firmy nazwy bio czy zielone kolory w szacie graficznej?  „Zielone” po prostu sprzedaje się lepiej!

My po dzisiejszym wykładzie wiemy już duuużo więcej. Zainteresowanych odsyłamy na stronę https://environment.ec.europa.eu/topics/circular-economy/green-claims_en gdzie można poczytać więcej lub https://fiia.pl/blog/certyfikaty-ekologiczne gdzie mamy zebrane loga firm ekologicznych.

Wrocławskiej Akademii Biznesu dziękujemy za ciekawy wykład i zapraszamy częściej.

27 maja 2023 »
poczta

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone