Akredytacja Erasmusa SE 2021-2027

Akredytacja Erasmusa SE 2021-2027 18 kwietnia 2024 wyświetleń: 86

Job-shadowing na Sycylii 3

Kolejne dni programu job-shadowing to wizyty w firmach z naszych branży i uzupełnianie informacji o praktycznej nauce zawodu na Sycylii. Najpierw odwiedziliśmy firmę Calor System, mającą dwie lokalizacje na terenie Barcellony P.G. Firma posiada sklep z zaopatrzeniem w urządzenia do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku, ale także klimatyzatory typu Split i pompy ciepła. Firma bardzo chętnie przyjmuje na praktykę zawodową młodzież z Polski, twierdząc, że są oni dobrze przygotowani do pracy z instalacjami hydraulicznymi i elektrycznymi. We współpracy z pracownikami młodzież montuje urządzenia i systemy energetyki odnawialnej.

Kolejny punkt w programie szkolenia to wizyta w Milazzo i poznanie bazy hotelowej. Pierwszy dzień to zagadnienia z zakresu turystyki poznanie największych atrakcji turystycznych, czyli zamku i jego otoczenia, w tym spacer wzdłuż portu, z którego odpływają promy na Wyspy Laparyjskie. Opłynięcie wysp i wizyta na nich, szczególnie na Vulcano i Stromboli to duża atrakcja w sezonie, ciesząca się wielkim powodzeniem wśród każdej grupy wiekowej. Milazzo słynie z bogatej bazy hotelowej i restauracyjnej. Złożyliśmy wizytę w czterogwiazdkowym hotelu, zlokalizowanym blisko portu. Zapoznaliśmy się z pracą recepcji, bufetu śniadaniowego oraz z wyglądem i wyposażeniem pokojów. Właścicielka opowiedziała nam o pracy praktykantów i doskonaleniu umiejętności praktycznych. Dwie kolejne lokalizacje to obiekty noclegowe młodzieży przebywającej na praktykach zawodowych na Sycylii. Przy okazji zapoznaliśmy się i wymieniliśmy doświadczenia z opiekunami uczniów grup z Grecji oraz ze Słowacji.

Ostatni punkt programu to wizyta w Mesynie - trzecim mieście pod względem wielkości na Sycylii. Miasto to wrota Sycylii, gdyż poprzez Cieśninę Mesyńską wyspa łączy się ze stałym lądem, czyli Kalabrią. Największy kataklizm dotknął Mesynę w 1908 roku, gdzie trzęsienie ziemi odpowiadało sile 50 bomb zrzuconych na Hieroszimę. Odbudowa miasta nastąpiła od razu i dziś miasto słynie z Dzwonnicy Katedralnej z 1933 r., na której umieszczono największy na świecie zegar mechaniczny, który o 12 w południe daje niesamowity pokaz: ryczenie lwa, pianie koguta i dźwięki Ave Maria. Imponują: fontanny Oriona i Neptuna, ogromna katedra p.w. NMP, czy też kolumna wotywna, poświęcona patronce miasta i chroniąca przed nieszczęściami.

aktualizowano: 2024-04-18