Akredytacja Erasmusa SE 2021-2027

Akredytacja Erasmusa SE 2021-2027 11 kwietnia 2024 wyświetleń: 570

Job-shadowing na Sycylii 1

8 kwietnia trzy nauczycielki zawodu: Katarzyna Wakuła, Justyna Prytyskacz i Agnieszka Raducka rozpoczęły szkolenie zawodowe job- shadowing w ramach projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000141639. Organizacją przyjmującą jest EProjectConsult w Barcellonie Pozzo di Gotto (Sycylia, Włochy).
Dwa pierwsze dni szkolenia zawodowego odbyły się w szkole IPSIA Ferrari Paco Del Mela, zlokalizowanej w Milazzo i kształcącej w zawodach elektrycznych, mechanicznych, informatycznych i z zakresu mody. Nauczycielki zapoznały się z wyposażeniem laboratoriów CMC, CAD, obróbki ręcznej i mechanicznej, termodynamicznym i hydraulicznym. Obserwowały przebieg zajęć w pracowniach elektrotechniki, informatyki i obróbki mechanicznej.

Kolejny dzień to wizyta w firmie Energetica Etica w Barcelllonie P.G., podczas której nauczycielki zapoznały się z trendami panującymi na rynku fotowoltaicznym, dowiedziały się jakie systemy generacji ciepła i prądu dominują na Sycylii. Miały okazję przeanalizować koszty inwestycyjne wymiany starego źródła na odnawialne, okres zwrotu i pomoc finansową programów rządowych. Firma chętnie przyjmuje uczniów na praktykę zawodową i prowadzi kilkudniowe szkolenie certyfikowane dla instalatorów.

Czwarty dzień szkolenia to wizyta w Instituto Professionale Di Stato Per L'Agricoltura E L'Ambiente. Szkoła ta zlokalizowana jest na przedmieściach Barcellony P.G. i kształci zawodowo w dziedzinie rolnictwa, produkcji żywności i kontroli jakości produktów żywieniowych. Nauczycielki uczestniczyły w badaniach zawartości siarczanów w winie, ekstrakcji esencji olejowej, oznaczeniu kwasowości oliwy, zawartości cukru w winogronach. Najciekawsza część to obserwacja pracy w laboratorium modyfikacji genetycznej, gdzie m.in. rozmnaża się sadzonki ananasów oraz wyjście na zewnątrz na tereny upraw np. khaki, awokada, granata, oliwek, winogron, pomidorów, cytrusów i innych.

aktualizowano: 2024-04-12