Akredytacja Erasmusa VET 2021-2027
RSS
Wręczenie Europassów Mobility
Zakończenie roku szkolnego to dobra okazja do podsumowania projektów edukacyjnych i wręczenia Europassów Mobility dla uczniów i opiekunów, którzy zrealizowali mobilność Erasmus+ VET w Sewilli.
Czym jest Europass Mobility? - To dokument, który oficjalnie potwierdza odbycie stażu zawodowego za granicą. Może być wydawany w kilku językach, w naszym przypadku w języku polskim i angielskim. Określa on rodzaj realizowanego projektu edukacyjnego oraz opis wykonywanych zadań, zdobytych umiejętności zawodowych, językowych, cyfrowych, organizacyjnych, komunikacyjnych i dodatkowych.
»
Newsletter do rodziców
W czerwcu 2023 wysłaliśmy do rodziców wiadomość z informacjami projektowymi. Zaprosiliśmy ich także do aktywności, w ramach której mogli zagłosować na najatrakcyjniejsze miejsce i opis. Miejsca turystyczne zaproponowali uczestnicy mobilności.
»
Hola! Hiszpania w naszej szkole
14 czerwca mogliśmy ponownie wrócić do Sewilli i naszego wspaniałego pobytu w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+. W tym dniu zorganizowaliśmy w szkole Dzień Hiszpański.
Już od progu nauczycieli i uczniów witały dźwięki gitary Mateusza i kolorowe kwiaty wręczane przez Darię i Julię. Na przerwach można było zjeść pyszne tapas przygotowane przez Wiktorię, Majkę, Zuzię, Patrycję i Klaudię pod fachowym nadzorem pani profesor Katarzyny Galińskiej. Lenka, Kuba i Kacper dwoili się i troili, dekorując szkołę. Weronika czuwała nad sprzętem i oprawą muzyczną. W kąciku kibica klubu Sevilla FC Nina i Ernest przygotowali swoje pamiątki z wizyt na stadionach tej drużyny. Silna reprezentacja wszystkich grup zawodowych: Marta, Kuba, Ernest, Fabian, Agata, Daria i Julia przedstawiła kolegom swoje wrażenia z pobytu na praktykach w firmach i z życia naszej grupy w ciągu miesiąca spędzonego w stolicy Andaluzji. Ponownie zabrzmiała muzyka hiszpańska na gitarę w wykonaniu Mateusza, a następnie odbył się konkurs, w którym uczestnicy naszej zabawy zaprezentowali znajomość podstawowych słów i zwrotów z języka hiszpańskiego.
W czasie wielkiego finału Mikołaj Guz, uczeń klasy trzeciej naszej szkoły i utytułowany tancerz w klasie tańców latynoamerykańskich, wraz z partnerką, Kornelią Okarską, wykonali wspaniałe, ogniste passo doble, oczarowując całą widownię. To, że nie obędzie się bez bisu – było dla nas od początku oczywiste!
»
Dzień Hiszpański w szkole - 14.06
Zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w Dniu Hiszpańskim. Plan tego dnia wygląda następująco:
- przy wejściu do szkoły każdego przywitamy muzyką na gitarze i hiszpańskim uśmiechem,
- muzyka popłynie z głośników na przerwach, a na tv przy wejściu do szkoły pokazane zostaną tańce flamenco i zdjęcia z wyjazdu do Sewilli w ramach projektu Erasmus+,
- na parterze od rana projektowy baner i stoisko z przekąskami tapas (przygotowanymi przez grupę turystyczną),
- na sali lustrzanej - na jednej godzinie lekcyjnej - prezentacja z pobytu w Sewilli, pokaz tańca paso doble, utwór na gitarę, kącik kibica FC Sewilla oraz konkurs z nagrodami na największą ilość zapamiętanych słówek hiszpańskich.
- 9:55 - zapraszamy klasy pierwsze,
- 10:45 - zapraszamy klasy drugie i trzecie.
Drugi konkurs z nagrodami w tym dniu, to konkurs na najładniejszy strój w stylu hiszpańskim. Hola!
»
Przyrodnicze oblicze Sewilli
W ostatni czwartek naszego pobytu w Sewilli odwiedziliśmy dwa atrakcyjne miejsca: piękne akwarium (Acuario de Sevilla) oraz Park Świętego Jeronimo (Parque de San Jeronimo).
Ponad 7000 zwierząt, 400 gatunków i około 35 akwariów, w których można je wszystkie zobaczyć. Głębokość zbiorników sięga nawet 9 metrów, a ich mieszkańcami są kolorowe ryby, rekiny, koralowce czy żółwie. Tematem przewodnim Akwarium w Sewilli jest pierwsza w historii podróż Ferdynanda Magellana dookoła świata. Zobaczymy tu te same wodne ekosystemy, które w latach 1519-1522 widzieli członkowie tej ekspedycji. Od rzeki Gwadalkiwir (nad którą położone jest Akwarium), przez Wyspy Kanaryjskie, Brazylię, Patagonię, aż na Filipinach kończąc. Dużą popularnością w Acuario de Sevilla cieszy się zbiornik poświęcony Wyspom Kanaryjskim, gdzie można zobaczyć pływające tuż za szybą rekiny. Wrażenie robi też część poświęcona Amazonii, która przypomina tropikalną dżunglę. Dzięki zastosowaniu nowych technologii udało się ją odtworzyć zarówno w warstwie wizualnej, jak i dźwiękowej oraz zapachowej.
Nazwa Parque de San Jeronimo pochodzi od nazwy pobliskiego klasztoru San Jeronimo de Buenavista, założonego w XV wieku. Rośnie tu zróżnicowana roślinność, są alejki spacerowe, baza dla sportów wodnych, place zabaw i wybiegi dla psów. Park przyciąga też niezwykłą rzeźbą, dziełem rosyjskiego artysty Tseretelli Zuraba Konstantinovicha, członka Rosyjskiej Akademii Sztuki, która została podarowana Sewilli przez rząd Rosji, Radę Miasta Moskwy i samego twórcę. Pomnik góruje nad parkiem: ma ok. 45 metrów wysokości, ponad 600 ton wagi i 23 metry średnicy. Wykonany został z brązu pokrytego blachą miedzianą (jest największą rzeźba w Hiszpanii z tego materiału). Skomplikowany i niebezpieczny montaż konstrukcji z posągiem Krzysztofa Kolumba w środku, trwał aż 9 miesięcy i ostatecznie zakończył się 9 października 1995 roku. Ze względu na swój kształt jest nazywany potocznie „Jajem Kolumba”.
»
Torre Sevilla, czyli Sevilla Tower
Sevilla Tower to wieżowiec biurowy, którego budowa rozpoczęła się w marcu 2008 roku i została zakończona w 2015 roku. Wieża ma 180,5 metra wysokości, 40 pięter i jest najwyższym budynkiem w Andaluzji oraz siódmym co do wysokości w Hiszpanii. Na 37 piętrze jest coctail-bar, z którego roztacza się wspaniały, panoramiczny widok na całą Sewillę. Projekt od początku wzbudzał duże kontrowersje: UNESCO rozważało umieszczenie zabytków Sewilli, które są sklasyfikowane jako miejsca światowego dziedzictwa (katedra, Alcazar i Archivo de Indias), na „liście zagrożonych”, ze względu na „negatywny wpływ wizualny” wieży na panoramę starego miasta Sewilli. UNESCO posunęło się tak daleko, że poprosiło miasto o zmniejszenie wysokości wieży, władze miasta zignorowały jednak tę prośbę.
Drugi obiekt, równie kontrowersyjny jak Torre Sevilla, to Setas Sevilla, czyli popularne „grzyby”- drewniana konstrukcja o niezwykłym kształcie, zaprojektowana przez niemieckiego architekta Jürgena Mayera. Została oddana do użytku w marcu 2011 roku. Budowla ta położona jest w starej części miasta i mieszkańcy Sewilli obawiali się, że negatywnie wpłynie na jej piękno. Tymczasem, mimo dyskusyjnej formy, podobnie jak Torre Sevilla, stała się jedną z największych atrakcji miasta i jej taras widokowy jest oblegany przez turystów.
»
Pałac Księżnej Lebrija
Pałac Księżnej Lebrija z hiszpańskiego to Palacio de la Condesa de Lebrija. Budynek pałacu powstał w XVI wieku jako połączenie stylów renesansowego i mudéjar. Jego dzisiejszy kształt jest efektem przebudowy z początku XX wieku, przeprowadzonej zaraz po tym jak nabyła go księżną Lebrija Regla Manjón Mergelina. Księżna zasłynęła jako pierwsza kobieta studiująca na sewilskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jednym z jej zainteresowań była sztuka antyczna, a rzymska w szczególności.
Po zakupie willi nowa właścicielka niemal całkowicie ją przemodelowała. Niemal wszystkie podłogi na parterze pokryte zostały rzymskimi mozaikami przywiezionymi z różnych stanowisk archeologicznych.
W pałacu znajdziemy jedne z najwspanialszych antycznych mozaik w całej Europie. Oprócz tego w środku wystawiono m.in. rzymskie rzeźby, monety i inne znaleziska z różnych okresów z historii świata, w tym ceramikę przywiezioną z Meksyku i Peru. Ściany pomieszczeń, schody i dziedzińce ozdobione są płytkami azulejo w stylu znanym z innych sewilskich willi, co czyni z pałacu unikalne połączenie stylów z całej historii miasta zaczynając od czasów antycznych.
»
Promocja projektu
We wtorek promowaliśmy projekt w kolejnych klasach: rozmawialiśmy z kolegami z klasy 3S/CH_S, 2S/CH/CK i II E. Pokazaliśmy im, jak wygląda nasza rezydencja, jakie mamy obowiązki w pracy i w grupie. Pytania młodszych kolegów dotyczyły głównie spraw związanych z porozumiewaniem się z hiszpańskimi pracodawcami, godzin pracy i dojazdów do miejsc praktyk.
»
Real Alcazar
Rozpoczynamy ostatni tydzień mobilności w projekcie Erasmus plus. Poza zajęciami w ramach praktyk zaplanowaliśmy po południu dużą atrakcję – zwiedzanie Alkazaru. Real Alcázar jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Sewilli. Pochodzi z XI wieku i pierwotnie pełnił rolę rezydencji dygnitarzy kordobańskich. Po wygnaniu Muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego zostały tam dobudowane elementy w stylu mudéjar, a następnie charakterystyczne dla gotyckiej architektury hiszpańskiego średniowiecza. Obecnie w środku całego kompleksu budowli znajdziemy wspaniałe przykłady reprezentujące architektoniczno-dekoracyjny kunszt minionych epok: dziedzińce (Patio de las Doncellas otoczony rzędami podwójnych kolumn wspierających bogato zdobione łuki), salony (Salón de Embajadores z piękną kopułą), łaźnie (Baños de Doña María), kaplice, kopuły, mozaiki, obrazy, gobeliny. Dodatkową atrakcją są wspaniałe ogrody. Budowla jako całość ustępuje jedynie Alhambrze w Granadzie.
»