Akredytacja Erasmusa VET 2021-2027

RSS

Spotkanie organizacyjne z udziałem rodziców

Do wyjazdu coraz bliżej...

Za nami etap przygotowań: językowych, kulturowych, pedagogiczno-psychologicznych, mentalnych i logistycznych, w których udział wzięło 29 uczestników zakwalifikowanych do projektu 2025-1-PL01-KA121-VET-000338010.

Dziś spotkaliśmy się, aby nauczyciele towarzyszący grupie wspólnie z rodzicami i uczniami, wyjeżdżającymi na 4-tygodniowe zagraniczne praktyki zawodowe do Granady, mogli omówić najważniejsze kwestie projektowe.

Pani Agnieszka Raducka - koordynator szkolny i mentor grupy elektroenergetycznej ELE.11 - przypomniała cele w projekcie i standardy jakości w Akredytacji Erasmusa+ VET przyznanej na lata 2021-2027. Przybliżyła działania projektowe w części dotyczącej realizacji mobilności oraz wskazała sposoby upowszechniania rezultatów Erasmusa, w których rodzice też mogą wziąć udział.

Pani Agnieszka Środa - mentor grupy kierunku turystycznego HGT.09 omówiła najważniejsze punkty z listy kontrolnej, w tym informacje odnośnie lotu, bagażu i dobrych praktyk odnośnie pakowania walizki, zapoznała uczniów z wymaganiami dotyczącymi odzieży roboczej.

Pani Honorata Grabek - mentor i animator czasu wolnego podzieliła się swoim doświadczeniem z organizacji poprzedniej mobilności i omówiła zasady pobytu, podkreśliła najważniejsze zapisy regulaminowe.

W kolejnej części omówiono ustalenia odnośnie ubezpieczenia, programu kulturowego, dokumentacji projektowej oraz ogólnego harmonogramu pobytu.

Mamy nadzieję, że rodzice, rodzina i nasi bliscy oraz społeczność szkolna będą wspierać nas podczas 4-tygodniowej rozłąki i trzymać za nas kciuki.

 

»
248
11
0
17 lutego 2026 »

Nominacja w konkursie EDUinspirator

Z radością i dumą informujemy, że Pani dr inż. Agnieszka Raducka została nominowana w konkursie EDUinspirator 2025 w kategorii: Edukacja Zawodowa. 

Pani Agnieszka Raducka jest nauczycielką przedmiotów zawodowych w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie. Od 2020 roku jest szkolnym koordynatorem projektu Erasmus+ VET w ramach Akredytacji Erasmus+. Organizowała i koordynowała działania projektowe w konkursach 2022, 2023 i 2024, w wyniku których 50 uczniów i 8 nauczycieli zrealizowało 4-tygodniowe mobilności w Sewilli, Maladze i Milazzo (Sycylia). Uczniowie odbywali praktyki zawodowe u włoskich i hiszpańskich pracodawców, udoskonalając swoje umiejętności praktyczne, polepszając umiejętności komunikacyjne w języku obcym, wzbogacając swoje kompetencje personalne i społeczne, doświadczając różnic kulturowych i dowiadując się nowości o krajach goszczących. Pani Raducka obecnie prowadzi działania przygotowawcze w czwartym konkursie (2025), również na wyjazd uczniów na zagraniczne praktyki zawodowe dla 29 uczniów. Sama zrealizowała także 2-tygodniowe szkolenie job-shadowing w ramach Akredytacji Erasmusa+ w sektorze Edukacja szkolna. Z sukcesem realizuje też międzynarodowe projekty eTwinning, zorientowane na tematykę ochrony środowiska (recykling, upcykling, zero waste, efektywność energetyczna) oraz energetyki odnawialnej. Dzięki uczestnictwu w takich projektach uczniowie mają okazję pracować w międzynarodowych zespołach, udoskonalają swoje umiejętności językowe, komunikacyjne, społeczne i cyfrowe, gdyż większość zadań należy wykonać za pomocą narzędzi WEB 2.0. W marcu Zespół Szkół nr 2 w Szczecinie uzyskał zaszczytną Odznakę Szkoły eTwinning 2025-2026. Nauczycielka wielokrotnie organizowała i prowadziła projekty edukacyjne, m.in.: Zielona Energia w szkołach, Postaw na Słońce, Kospel-Akademia Młodego Instalatora, Morskie Siłownie Wiatrowe (Kariera z wiatrem). Przygotowuje też uczniów do egzaminów zawodowych oraz konkursów i olimpiad zawodowych. 

Nominowana zdobyła tytuł Zawodowiec Roku 2022 (I miejsce w dziedzinie energetyka odnawialna). Otrzymała także wyróżnienie Kapituły Nagrody Zielonego Feniksa za zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki. W roku 2024 uzyskała nagrodę MEN Nauczyciel Pasjonata, a rok wcześniej Nagrodę MEiN i medal KEN. W październiku 2025 Pani Raducka otrzymała z rąk Prezydenta Szczecina nagrodę Primus inter pares. 

Gratulujemy!

»
114
1
0
10 lutego 2026 »

Przygotowanie kulturowe - podsumowanie

Dzisiaj prezentowaliśmy naszą stronę internetową. Każdy uczestnik dostał w listopadzie i grudniu przydział, czyli jaki temat ma opisać, jakie miejsce do zwiedzania, jakie informacje odnośnie logistyki i zasad bezpieczeństwa ma zawrzeć itd. Dziś każdy opowiadał o wykonanej przez siebie podstronie. Pani Katarzyna Lach - prowadząca zajęcia opowiedziała też kilka ciekawostek na temat Granady i Hiszpanii, co warto ze sobą zabrać i jakie miejsca odwiedzić.

Wspólnie utworzona strona internetowa to efekt naszych działań przygotowawczych, będziemy mogli z niej skorzystać w trakcie wyjazdu. Uzupełnimy ją i podzielimy się nią z odbiorcami.

»
99
5
0
28 stycznia 2026 »

Spotkanie online z hiszpańskim koordynatorem

W poniedziałkowe popołudnie odbyło się spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli z koordynatorem, który z ramienia organizacji wspierającej Europuentę Spanish Project Partner zajmuje się organizacją naszej mobilności. Był czas, aby zapoznać się z organizatorem praktyk, zadać pytania odnośnie zakwaterowania i zasad regulaminu. Takie organizacyjne spotkanie to pierwszy krok w drugim etapie przygotowań do wyjazdu na 4-tygodniowe praktyki zawodowe do Granady. Przypominamy, że grupa 29 uczniów z zawodu technik turystyki na obszarach wiejskich i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej już w marcu wyjeżdża na czwartą mobilność w ramach Akredytacji Erasmusa+ VET na lata 2021-2027 (konkurs 2025: 2025-1-PL01-KA121-VET-000338010).

»
99
3
0
19 stycznia 2026 »

últimas lecciones de español

Ostatnie lekcje kursu przygotowawczego z języka hiszpańskiego zaczęliśmy od krótkiego przypomnienia najważniejszych zagadnień, których nauczyliśmy się na wszystkich zajęciach. Poznaliśmy słówka, które pomogą zlokalizować nam obiekty np. gdzie leży piłka. Stosowaliśmy przyimki w zdaniach. Przerabialiśmy słówka i scenki z zakresu podróży samolotem i odprawy lotniskowej. W kolejnej części tłumaczyliśmy rzeczowniki z zakresu sprzętu AGD i podstawowego wyposażenia pokoju, kuchni i łazienki, które z pewnością zastosujemy podczas miesięcznego pobytu na kampusie. Tłumaczyliśmy tekst maila z naszego skryptu zajęć, ucząc się przy tym nowych słówek i rozumienia tekstu. Nauczyliśmy się odmiany słówka ir (iść, jechać) oraz jego użycia w życiu codziennym. Wykonywaliśmy zadania na tablicy multimedialnej związane z częściami ciała oraz sprzętami AGD. Słownictwo z zakresu części ciała, które może się przydać podczas wizyty lekarskiej, ćwiczyliśmy poprzez pokazywanie do tekstu piosenki i rozgrywając kahoota. 

Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce Jakóbiak ze szkoły jezykowej Ale Meksyk, która tak wytrwale w kolejne zimowe soboty, krok po kroku zaszczepiała w nas chęć do nauki hiszpańskiego.

»
480
26
0
18 stycznia 2026 »

La conjugación de los verbos, las fiestas y la comida

Dziś na zajęciach przygotowawczych z języka hiszpańskiego, po krótkim powtórzeniu informacji z ostatnich lekcji, zaczęliśmy naukę odmian czasowników o końcówkach: ar, er i ir. Następnie wybrane osoby podeszły do tablicy i pisemnie odmieniły czasowniki, również każda osoba odmieniła słownie swój czasownik. Ćwiczyliśmy ich stosowanie w różnych zdaniach używając różne osoby, liczbę pojedynczą i mnogą. Na koniec gramatyki zagraliśmy w Kahoota, który wypadł bardzo dobrze - średni wynik wynosił 81%. 

Dowiedzieliśmy się wielu istotnych rzeczy, które przydałyby się nam z pewnością na praktykach w Hiszpanii. Pani opowiedziała nam o różnych świętach, tradycjach i popularnych posiłkach, które warto spróbować będąc w Hiszpanii. Dowiedzieliśmy się, czym jest tapas, paella, tortilla i inne. Przejrzeliśmy kilka stron restauracji z popularnymi przysmakami, zwłaszcza kanapki z szynką i innymi kombinacjami. Dziś już wiemy, że Hiszpanie lubią potrawy z ryb i słodkie desery, od prezentacji których pociekła nam ślinka.
W ostatniej części obejrzeliśmy film o Semana Santa (zwyczaje Wielkiego Tygodnia), odśpiewaliśmy dwie świąteczne piosenki i wspólnie rozwiązaliśmy quiz ze słownictwem dotyczącym Bożego Narodzenia.

»
472
41
0
13 grudnia 2025 »

Konferencja upowszechniająca efekty naszych projektów

W czwartek odbyło się ponad dwugodzinne spotkanie online, które zorganizował Regionalny Punkt Informacyjny przy Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Zaproszenie do podzielenia się dobrymi praktykami, których doświadczyliśmy realizując projekty międzynarodowe otrzymała Pani dr inż. Agnieszka Raducka. Dzieląc się plusami i minusami prowadzenia projektów edukacyjnych z zagranicą nasza nauczycielka podzieliła się doświadczeniami z dwóch punktów widzenia: jako szkolnego koordynatora programów Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz jako nauczyciela prowadzącego grupy projektowe w projektach eTwinning: Green energy saves the world, The mathematician from my country, Eco-friendly innovatives clasess oraz Superstutions and legends never die. Poleciła jakie szkolenia warto zrealizować, aby być przygotowanym do obslugi platformy ESEP. Na co zwracać uwagę w pracy z zagranicznymi nauczycielami, jak budować grupę projektową, jakie narzędzia cyfrowe stosować i podała przykłady wspólnych produktów współpracy.

Trzy pozostałe prelegentki reprezentowały szkoły podstawowe, są anglistkami i dużą część poświęciły temu, jak krok po kroku założyć i prowadzić projekt oraz jak części edukacyjne powiązać z podstawą programową lub utworzyć innowację pedagogiczną. Również były to reprezentantki szkół, które są nagradzane Krajowymi lub/i Europejskimi Odznakami Jakości.

Pani Agnieszka Raducka z wielką satysfakcją mogła opowiedzieć, jak wyglądało zaproszenie i aplikacja do Odznaki Szkoły eTwinning. Doradziła na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu wniosku i jak ważna jest kwestia dokumentowania działań projektowych. 

Całe spotkanie przebiegło w spokojnej i miłej atmosferze, pojawiły się nowe pomysły na współpracę oraz wiele dobrych słów doceniających wysiłek wkładany w realizację programów pozalekcyjnych i pozaprogramowych. Była to fajna grupa wsparcia.

»
658
9
0
11 grudnia 2025 »

Spotkanie z panią psycholog

Na dzisiejszych zajęciach z panią psycholog odgrywaliśmy role. Zrozumieliśmy jak ciężko współpracować w grupie, gdzie każdy ma odmienne zdanie. Dzięki temu zrozumieliśmy, jak ważna jest sztuka komunikacji, negocjacji, skutecznych strategii, jak aktywnie słuchać oraz osiągania porozumienia. 

Usiedliśmy w kółko i wybraliśmy lidera. Każdy z nas dostał swoją rolę, np. współpracujący, słuchający, ugodowy i inne. Naszym zadaniem było wyobrazić sobie, że wygraliśmy 10 000 zł w konkursie i musimy razem zaplanować wycieczkę. Było dużo różnych propozycji i każdy starał się wykonywać swoją rolę podczas rozmowy.

Na koniec udało nam się wspólnie ustalić, że jedziemy do Energylandii.

»
492
1
0
10 grudnia 2025 »

Przygotowania kulturowe, symbole hiszpańskie

Podczas dzisiejszych zajęć przygotowywaliśmy breloki lub kolczyki, zapoznając się w ten sposób z symbolami hiszpańskimi. W ruch poszły kredki, a rozmowy dotyczyły skojarzeń graficznych z Hiszpanią. Rozmawialiśmy także o naszym zakwaterowaniu, atrakcjach dostępnych na terenie kampusu studenckiego i w jego najbliższej okolicy oraz o tym, jak daleko znajduje się on od centrum. Powtórzyliśmy sjestę oraz pogodę, by dobrze się wszyscy spakowali. Przypomnieliśmy o zakazie spożywania niedozwolonych środków i przypomnieliśmy telefony alarmowe. Rozmawialiśmy o pakowaniu urządzeń elektronicznych na czas lotu.

»
339
5
0
11 grudnia 2025 »

Otro encuentro con el idioma Espanol

Dzisiaj odbyło się kolejnych pięć lekcji języka hiszpańskiego dla uczestników programu Erasmus+ VET.

Na początku zajęć zrobiliśmy krótkie przypomnienie materiału. Następnie rozpoczęliśmy temat wyglądu zewnętrznego, przetłumaczyliśmy przykładowe opisy osób, a następnie opisywaliśmy siebie i swoją rodzinę, budując zdania po hiszpańsku. Poznaliśmy odmianę przez osoby czasowników: być i mieć. Nauczyliśmy się także odróżniać zwroty “me gusta” i “me gustan” oraz zrozumieliśmy, że pierwszy z nich odnosi się do jednej rzeczy, a drugi do kilku (liczby mnogiej). Uczyliśmy się również liczebników każdego typu – od 1 aż do miliona. Kolejnym etapem było ćwiczenie odczytywania godzin po hiszpańsku. Na zakończenie wzięliśmy udział w Kahoocie, który sprawdzał naszą znajomość liczebników oraz odpowiadaliśmy na wybrane pytania. Wykonaliśmy proste działania matematyczne, takie jak dodawanie i odejmowanie. Na koniec zaśpiewaliśmy piosenkę Me gusta, ćwicząc co lubimy, a czego nie lubimy.

»
486
27
0
6 grudnia 2025 »
Wszystkich rekordów: 211
1 2 3 ... 20 21 22 dalej » Skocz do:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2026 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone