Akredytacja Erasmusa VET 2021-2027

RSS

Czwartek i piątek drugiego tygodnia mobilności

Nasze plany na czwartkowe popołudnie pokrzyżowała burza, jaka przeszła nad Sewillą - spędziliśmy je więc w domu.  Dopiero po praktykach w piątek wyruszyliśmy na kolejne spacery po mieście. Poznawaliśmy m.in. klimatyczną dzielnicę Triana z wąskimi, uroczymi uliczkami, zabytkami i wszechobecnymi płytkami azulejos w rozmaitych kolorach i formach. Odwiedziliśmy Museo Del Castillo De San Jorge, czyli Muzeum Inkwizycji w Zamku Świętego Jerzego. Zamek San Jorge był średniowieczną fortecą zbudowaną na zachodnim brzegu rzeki Gwadalkiwir, a także kwaterą główną i więzieniem hiszpańskiej inkwizycji . Został rozebrany 

w XIX wieku i przekształcony w targ spożywczy. Muzeum w podziemnych ruinach koncentruje się na historii zamku, hiszpańskiej inkwizycji i represji religijnych. Organizowane są tu też  wystawy, które w surowych wnętrzach pozostałych po dawnej siedzibie Sądu Inkwizycji, prezentują się niezwykle oryginalnie.

»
319
36
0
20 maja 2023 »

Wizyty kontrolne w miejscach praktyk

W środę opiekunki naszej grupy wizytowały pierwsze z firm, w których pracujemy. Pani Honorata Grabek wybrała się do hotelu Bellavista, gdzie praktyki odbywają Daria i Julia. Tam miała okazję zobaczyć je podczas wykonywania pracy w hotelowej restauracji oraz porozmawiać z ich opiekunami. Dziewczyny są bardzo zadowolone, zaś  espresso podane przez nie - smakowało wyśmienicie!

Pani Elżbieta Lesińska udała się do TTDIE System – firmy zajmującej się montażem systemów OZE, głównie fotowoltaicznych. Tutaj zdobywają doświadczenie Agata i Klaudia, które w przyszłości zostaną technikami urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Obecnie firma przeprowadza się do nowej siedziby i każda para rąk – także obu praktykantek – jest na wagę złota.

Pracodawcy w każdej z firm wypowiadali się o swoich podopiecznych w samych superlatywach.

»
498
29
0
18 maja 2023 »

Rozmowa monitorująca przebieg mobilności

Wieczorem, 17 maja, uczestnicy mobilności połączyli się online za pomocą aplikacji ZOOM.us z Panią Judytą Piwko - kierownik kształcenia praktycznego, Panią Agnieszką Raducką - koordynatorką projektu oraz Panią Zofią Słobodą i uczniami klasy 3E. Uczniowie opowiadali o warunkach zakwaterowania, pierwszych wrażeniach i przeżyciach. Po upływie 1,5 tygodnia praktyk opowiadali o miejscach ich realizacji, sposobach dojazdu na miejsce i środkach komunikacyjnych. Podkreślili, że Panie mentorki - nauczycielki bardzo dobrze się nimi opiekują i zagospodarowują czas wolny w wykonywanie obowiązkowych czynności porządkowych, ale także aktywności integracyjnych i krajoznawczych. Pierwsze wrażenia o kraju i kulturze są bardzo pozytywne. Kilka osób jest wręcz zachwycona klimatem i architekturą Sewilli. Poza tym "Jest gdzie chodzić", czyli możemy liczyć na obszerne relacje z odwiedzin kolejnych zabytków.

»
289
8
0
17 maja 2023 »

Kolejny dzień praktyk i nauki hiszpańskiego

Wtorek był dniem pracy na praktykach oraz kolejnej lekcji języka hiszpańskiego. Tym razem po zapoznaniu się z podstawowym słownictwem, zaopatrzeni w listę produktów żywnościowych opisanych po hiszpańsku, wyruszyliśmy na zakupy do marketu. Naszym zadaniem było wyszukanie ich na półkach w sklepie, sfotografowanie i zapisanie cen.

»
343
9
0
17 maja 2023 »

Torre, czyli wieża

W poniedziałkowe popołudnie w drugim tygodniu praktyk w Sewilli wybraliśmy się na zwiedzanie Torre del Oro - Złotej Wieży. To jedna z ponoć aż 166 wież stanowiących element fortyfikacyjny miasta z czasów Almohadów (dynastii marokańskiej, panującej m.in. w Andaluzji w XII i XIII wieku). Miał on za zadanie chronić przed najeźdźcami rezydencję kalifów - Alkazar. Ściany Złotej Wieży były wówczas wyłożone płytkami azulejos, które odbijając się od tafli wody Gwadalkiwiru mieniły się złotym blaskiem. Legenda głosi, że służyła do przechowywania złota przywożonego z kolonizowanej przez Hiszpanów Ameryki Łacińskiej. Razem z nieistniejącą już bliźniaczą budowlą usytuowaną na przeciwnym brzegu Gwadalkiwiru strzegła wstępu do miasta przy pomocy przeciągniętego przez rzekę grubego łańcucha. Aktualnie w Złotej Wieży znajduje się muzeum morskie. 

Po rzece Guadalquivir odbywają się rejsy statków wycieczkowych, z których pokładów można podziwiać wspaniałe widoki współczesnej i historycznej części miasta. Wśród nich – ekologiczne statki z zasilane  w energię z paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na dachu.

»
290
24
0
15 maja 2023 »

Wycieczka do Kadyksu

W niedzielę odwiedziliśmy Kadyks (Cádiz), najstarsze miasto w Hiszpanii (i najstarsze miasto Europy Zachodniej).  Fenicjanie przybyli tutaj ponad 3000 lat temu, nadając mu nazwę Gadir. To właśnie od tej nazwy wzięła się współczesna nazwa mieszkańców miasta – gaditanos. Położony na półwyspie, oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego, uważany jest za miejsce narodzin pieśni flamenco. 

W Kadyksie spisano też pierwszą hiszpańską konstytucję.

Wjazd do Kadyksu przez kilkukilometrowy most o imponującej konstrukcji stanowił początek miłego dnia w tym mieście. Zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc i zabytków:

- Katedrę, miejscowi mówią na nią Katedra Nowa (Catedral Nueva). Jej najbardziej charakterystyczną częścią jest kopuła – pokryta połyskującymi w słońcu, złotymi płytkami azulejos, przykuwa uwagę już z oddali.

- Wieżę Tavira (Torre Tavira), skąd – po pokonaniu 137 stopni wiodących na jej szczyt - można podziwiać panoramę miasta.

- Teatr Rzymski (Teatro Romano de Cádiz), jak dotąd najstarszy teatr odkryty na Półwyspie Iberyjskim i drugi najstarszy teatr w całym Cesarstwie Rzymskim.

- Dzielnicę Świętej Marii (Barrio de Santa María), jedną z najstarszych dzielnic miasta, której powstanie datuje się na XV wiek. Mówi się, że to właśnie w Barrio de Santa María narodziło się prawdziwe flamenco, tutaj bowiem urodził się Enrique el Mellizo – ojciec pieśni flamenco.

- Park Genovés (El Parque Genovés) i  położona w pobliżu plażę  Playa de La Caleta, gdzie kręcono sceny do filmu o Agencie 007 – „Śmierć nadejdzie jutro”. Miasto odegrało wówczas rolę Hawany.

Dzisiaj co prawda podczas plażowania na Playa de La Caleta Jamesa Bonda nie spotkaliśmy, ale mimo to wycieczka była bardzo udana!

»
434
29
0
15 maja 2023 »

Podsumowanie pierwszego tygodnia mobilności

Za nami pierwszy tydzień pobytu w Hiszpanii. W weekend zaplanowaliśmy sporo różnych zajęć. W piątek na zakończenie dnia wspólny maraton filmowy w naszej stołówce. Sobota to dzień gospodarczy: zmiana pościeli, pranie, prasowanie, sprzątanie. Popołudniowa wizyta w Museo de Artes y Constumbres Populares, czyli w Muzeum Sztuki i Zwyczajów Lokalnych, w poszukiwaniu informacji o dziedzictwie kulturowym Andaluzji.

W niedzielę jedziemy na wycieczkę do Kadyksu.

»
349
18
0
13 maja 2023 »

Dzień piąty w Sewilli

Praktyki w Sewilli ruszyły pełną parą. Uczniowie z poszczególnych zawodów przydzieleni są do różnych firm. Są wśród nich hotele, laboratorium, ośrodek szkolący w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii i wykonawca instalacji fotowoltaicznych. Pracodawcy przywitali swoich praktykantów bardzo serdecznie i otoczyli ich dobrą opieką. Zadania, które przygotowali, są bardzo interesujące; na przykład oznaczanie swojego DNA, badania bakteriologiczne żywności, obsługa gości w czterogwiazdkowym hotelu, budowa lampy solarnej, obróbka elementów do montażu paneli fotowoltaicznych. Nikt się nie nudzi!

»
529
18
0
11 maja 2023 »

Czwarty dzień w Sewilli

Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie kontynuują naukę języka hiszpańskiego, rozpoczętą przed wyjazdem na praktyki. Simona Raffaela, która prowadzi lekcje, jest nauczycielką z Włoch, a zajęcia odbywają się…po angielsku! To znakomita okazja do nabycia nowych umiejętności językowych i jednocześnie utrwalenia języka angielskiego. Simona prowadzi lekcje bardzo interesująco, a dodatkową atrakcją są językowe gry terenowe: we wtorek dwie grupy wykonywały swoje zadania na Placu Hiszpańskim, zaś w środę – poszukiwały kolorów na obrazach w Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de Sevilla).

»
434
22
0
10 maja 2023 »

Dzień trzeci w Sewilli

Po wtorkowych zajęciach na praktykach wyruszyliśmy na spacer po Sewilli. Naszą przewodniczką była pani Anna Kalinowska – koordynatorka projektu. Zobaczyliśmy wspaniałe zabytki stolicy Andaluzji: 

- Wieżę Giralda, będącą pozostałością po meczecie z czasów panowania w Sewilli arabskiej dynastii Almohadów, kiedy to pełniła funkcję minaretu;

- La Catedral de Sevilla – największą na świecie budowlą gotycką, a zarazem trzecią pod względem wielkości katedrą (po rzymskiej Bazylice Św. Piotra i londyńskiej Katedrze św. Pawła); 

- Real Alcázar - pochodzący z XI wieku zespół pałacowy nazywany alkazarem, którego dodatkową atrakcją są wspaniałe ogrody. Budowla jako całość ustępuje jedynie Alhambrze w Granadzie;

- Metropol Parasol (nazywany „grzybami”) - konstrukcję o przedziwnej architekturze, której otwarcie miało miejsce w marcu 2011 roku. 

Następnie przeszliśmy się wąskimi, uroczymi uliczkami Barrio de Santa Cruz - dawnej dzielnicy żydowskiej, gdzie w XIII wieku znajdowało się drugie co do wielkości skupisko społeczności żydowskiej na terenach dzisiejszej Hiszpanii. 

A cóż można zrobić na koniec wędrówki w temperaturze 42 ⁰C? Oczywiście zjeść pyszne lody w jednej z najlepszych cukierni w Sewilli!

»
536
17
0
9 maja 2023 »
Wszystkich rekordów: 142
«, powrót 1 2 3 ... 10 11 12 13 14 15 dalej » Skocz do:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone