Akredytacja Erasmusa VET 2021-2027
RSSRusza trzecia rekrutacja do udziału w programie Erasmus+ VET
Uczniów klas i grup zawodowych: 4Ch, 4E i 4T zapraszamy do udziału w projekcie Erasmus+ VET, w ramach którego uczniowie będą odbywać 4-tygodniowe praktyki zawodowe we Włoszech. Na dzień dzisiejszy zaplanowanym miejscem jest Sycylia (Milazzo lub Barcellono PG). Regulamin rekrutacji udostępniamy poprzez dziennik elektronicnzy Librus. Na spotkaniu informacyjnym rozdane zostaną: Formularze zgłoszeniowe, wymagania co do CV, deklaracje uczestnictwa w zajęciach przygotowawczych i formularze informacyjne. Składanie dokumentów do dnia 16 października. Do końca października będzie trwać postępowanie: liczenie punktów, rozmowa z pedagogiem, rozmowa w języku angielskim. Ogłoszenie wyników w listopadzie.
»
Wręczenie certyfikatów Europass Mobility
Dziś zakończenie roku szkolnego, czyli idealna okoliczność na podsumowanie mobilności i rozdanie certyifikatów Europass Mobility, w którym zawarto szereg umiejętności nabytych w trakcie realizacji projektu, a wśród nich zawodowe, cyfrowe, społeczne, organizacyjne i kierownicze, językowe i kulturowe.
»
Dzień Hiszpański - upowszechnianie rezultatów projektu Erasmus+ VET
Po pobycie w słonecznej Maladze przyszedł czas na podsumowanie praktyk drugiej grupy, dlatego 29 maja w naszej szkole odbył się „DZIEŃ HISZPAŃSKI".
To był dzień pełen emocji! Na pokazy prezentacji zostali zaproszeni wszyscy uczniowie klas I-IV.
Koordynator projektu Pani dr inż. Agnieszka Raducka opowiedziała o projekcie Erasmus+ VET, a następnie oddała głos uczestnikom projektu.
Uczniowie, którzy wzięli udział w praktykach, mieli możliwość podzielenia się z pozostałymi uczniami swoimi doświadczeniami zdobytymi w Hiszpanii. Było wesoło i nostalgicznie, bo wyjazd to nie tylko praca, ale także wycieczki do niezwykłych miejsc, a także wspólne mieszkanie w hotelu, które niosło za sobą wiele emocji i nowych (czasem niełatwych) przeżyć.
Po prezentacji można było skosztować tradycyjnych hiszpańskich TAPAS (niewielkie przekąski podawane w Hiszpanii) przygotowanych przez grupę młodzieży z klasy kucharskiej pod nadzorem wykładowcy Grzegorza Wociala.
Ponadto podczas przerw, na korytarzach można było posłuchać hiszpańskich melodii, co dodatkowo umiliło ten dzień…
Dzień Hiszpański zorganizowali: Agata, Aleksandra, Kinga, Janina, Maciej Z, Tomasz B, Oskar, Tomasz J, Igor, Maciej L, Wojciech, Cyprian, Kacper, Tymoteusz, Adrian pod opieką Pani Anny Jerleckiej, Pani Moniki Wawrzyniak i Pani Marzeny Danowskiej.
»
Projekt eTwinning Plants=Life 2
W ramach projektu eTwinning Plants=Life nawiązaliśmy współpracę z 2 szkołami z Turcji. Dowiedzieliśmy się co nieco o systemie edukacji, który jest inny niż w Polsce. Turecka szkoła zaczyna się o 8:30, a przerwa śniadaniowa rozpoczyna się o godzinie 11:40 i lekcje kończą się o 16:20. W piątki przerwa śniadaniowa zaczyna się o 12:30, aby uczniowie mogli się modlić, i tak ich system działa od 1 klasy szkoły podstawowej do końca liceum. W zależności od zaliczonego egzaminu uczeń dostaje się na uniwersytet. Turcy bardzo lubią piłkę nożną i spędzanie ze sobą czasu w kawiarniach. Dowiedzieliśmy się również, że Turcy posiadają swojego wybawiciela, największego przywódcę Mustafa Kemal Atatürk. 3 maja 1923 r. Mustafa Kemal Pasza został wybrany na pierwszego w historii premiera Republiki Tureckiej. "Szczęśliwy ten, który może powiedzieć: Jestem Turkiem" – mawiał. Mustafa Kemal Basza był prezydentem przez 15 lat, do czasu swojej śmierci. Kiedy umarł, w żałobie pogrążona była cała Turcja. Zmarł 10 listopada 1938 r . W trakcie I wojny światowej był jednym z ważniejszych dowódców armii Imperium Osmańskiego i uratował kraj Turecki. 10 listopada Turcy obchodzą Dzień Pamięci Kemala Atatürka.
»
Projekt eTwinning w klasie 1SE
Plants=Life czyli Rośliny=Życie to międzynarodowy projekt rozpoczęty przez p. Annę Czerwik i 10 uczniów z jej klasy wychowawczej 1SE. Antonina, Maja, Nikola, Zosia, Żaneta, Aleksander, Kajetan, Mikołaj, Oliwier oraz Wojtek przystąpili do projektu razem z uczniami z 4 szkół z Hiszpanii, Rumunii i Turcji. Projekt ma na celu zrozumienie jak ważne dla naszego środowiska, a tym samym naszego dobrego samopoczucia, są rośliny. W ramach działań projektowych uczniowie stworzyli karty do gry w języku angielskim, które będą używać w komunikacji z rówieśnikami z innych krajów. Powstała także zielona ściana w sali 35, dzięki której mamy czystsze, świeższe powietrze. W ciągu następnych miesięcy uczniowie będą się spotykać online w celu poznania innych kultur, wspólnie stworzą ebook czyli elektroniczną książkę o roślinach, a także stworzą projekty zagospodarowania przestrzeni przed budynkiem szkolnym. Całość odbywa się w języku angielskim. Zachęcamy do śledzenia ich działań, które będą regularnie opisywane na naszej szkolnej stronie. Koordynatorka i założycielka projektu Anna Czerwik.
»
Programa de Erasmus en Malaga 27
Mobilność w projekcie Erasmus+ VET (Kształcenie i Szkolenia Zawodowe) o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000143096 w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie dobiegła końca. Teraz przyszedł czas na podsumowanie i wnioski, którymi będziemy się dzielić ze społecznością szkolną i lokalną. W kilku liczbach: 28 dni. 15 uczniów. 4 nauczycieli. 5 pracodawców. Ok 7.3 milionów kroków zrobionych na ziemiach Andaluzji.
Wyjazd na praktyki do Hiszpanii był bardzo aktywnym okresem w życiu całego zespołu. Wracamy do Polski, do rodziny, przyjaciół i do szkoły.
»
Programa de Erasmus en Malaga 26
Cztery tygodnie w Maladze minęły nam bardzo szybko. Ostatni dzień kończymy z przytupem. Walcząc z bólem kolan i zakwasami oraz wygrywając z lękami, pokonaliśmy kilka kilometrów trasy zawieszonej na pionowej ścianie andaluzyjskiego szlaku Ścieżki Królów.
Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla, to słynny andaluzyjski szlak zawieszony na niemalże pionowej skale nad przepięknym wąwozem, którego ściany osiągają aż 100 metrów wysokości
»
Programa de Erasmus en Malaga 25
Nasza projektowa młodzież, poruszając się po ulicach Malagi, miała wielokrotnie okazję podejrzeć przygotowania do Semena Santa. Uwieczniła to na zdjęciach i nagraniach.
Zbliża się Wielki Tydzień, a Hiszpanie z tego rejonu organizują w tym czasie spektakularne procesje. Bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty na platformach, często na własnych ramionach przenoszą ulicami między świątyniami figury świętych w specjalnie dla nich uszytych strojach. Towarzyszy im śpiew pieśni pasyjnych i myzyka wykonywana przez orkiestry, dla których udział w celebracji jest zaszczytem i dumą. Władze miasta podają trasy i dostosowują rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Niektórzy turyści specjalnie w tym czasie przyjeżdżają do Hiszpanii, by dołączyć do świętowania. Trwają starania o wpisanie tej tradycji na listę Niematerialnych Dziedzictw Kulturowych UNESCO.
»