Aktualności

Aktualności 2 czerwca 2015 wyświetleń: 2792

Przebieg konferencji Zarabiaj na Słońcu

W dniu 26 maja odbyła się konferencja "Zarabiaj na Słońcu", zorganizowana przez Szkolny Zespół Konkursowy SET - Sun Energy Team. Organizacja takiego wydarzenia to jedno z zadań w III etapie ogólnopolskiego konkursu "Postaw na Słońce".

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Pan Senator RP Norbert Obrycki Przewodniczący Senackiego Zespołu Energii Odnawialnej, który podkreślił rosnącą rolę energetyki prosumenckiej i korzyści proekologiczne płynące ze stosowania odnawialnych źródeł energii.

 Konferencja przebiegała w trzech blokach tematycznych:

1. Ogólne informacje o Odnawialnych Źródłach Energii.

2. Instalacje fotowoltaiczne.

3. Program Prosument i źródła finansowania mikroinstalacji OZE. Panel dyskusyjny

Łącznie wygłoszono 7 prelekcji, wśród których 3 były uczniowskie. Moderatorem całego spotkania był Bartosz Juruć.

Uczniowie w ramach I i II etapu konkursu zdobyli wiedzę o zasobach paliwowych, zagrożeniu środowiskowym w związku z emisją spalin i CO2 a także zagrożeniami wyczerpywania się zasobów kopalnianych.

  • Wiktoria wspólnie z Dawidem wygłosili prelekcję nt. Informacji ogólnych o OZE. Prezentacja ta była odpowiedzią na pytanie: "Dlaczego OZE?". Podano szereg argumentów.

  • Paulina natomiast zaprezentowała pięć projektów wykonanych przez grupę SET dla domów jednorodzinnych z doborem i kalkulacją finansową systemu fotowoltaicznego. Prezentacja ta jest już opublikowana jako Prezentacja końcowa II etapu.

  • Aleksandra wytłumaczyła publiczności, w jaki sposób korzystaliśmy z portalu portalu www.postawnaslonce.pl i objaśniła kalkulatory (energetyczne dla budynku szkolnego i mieszkalnego, obliczania śladu CO2 i rekompensaty ekologicznej, dobrania modułów fotowoltaicznych).

Do fachowych prelekcji zaprosiliśmy trzech ekspertów:

  1. Pana Krzysztofa Zamożnego z Selfy SA., który w dość obszernej prezentacji opowiedział o efekcie fotowoltaicznym, roli Słońca i nasłonecznienia, zaprezentował film o wybijaniu elektronów w płytkach krzemowych, dokonał przeglądu ogniw mono- i polikrystalicznych, amorficznych i hybrydowych, podał definicję mikroinstalacji, opisał instalacje off-grid i on-grid, zestawił wydajności przykładowych rozwiązań, podał zalety i wady tej technologii.

  2. Pana Jacka Kluzika z firmy PV Instalator Polska, który z kolei opowiedział jakie warunki należy brać pod uwagę, aby zainstalować system fotowoltaiczny. Zaprezentował przykładowe formularze i omówił jakie informacje należy określić, aby zacząć projektować własną instalację PV.

  3. Pana Ignacego Soczyńskiego - Głównego Specjalistę ds. Prosumenta z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Prezentacja ta bardzo dokładnie opowiadała o celach programu Prosument, rodzajach przedsięwzięć dofinansowanych, o efekcie ekologicznym i prognozowanym wzroście udziału OZE w polskiej energetyce. Publiczność dowiedziała się, kto może być beneficjentem tego programu, jaki jest budżet wsparcia i jakie są zasady dofinansowania. Podkreślono też różnicę między dofinansowaniem osób fizycznych a spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Dowiedzieliśmy się, że w naszym województwie do 18 maja dofinansowano 266 wniosków, w tym 71 związanych z fotowoltaiką. Pan Soczyński omówił też praktyczne możliwości podłączenia do sieci energetycznej, objaśnił net - metering i zarabianie na instalacji fotowoltaicznej. Na koniec podał proponowane zmiany w programie Prosument i inne możliwości finansowania.

Konferencję podsumowano w sesji dyskusyjnej, gdzie eksperci odpowiadali na szczegółowe pytania publiczności.

Organizatorem konkursu "Postaw na Słońce" jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska, a dofinansowanie pozyskano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najważniejsze pojęcia przewijające się przez całą konferencję:

Odnawialne źródła energii (OZE) - źródła energii, których używanie nie powoduje ich długotrwałego deficytu, czyli są niewyczerpywalne. Zaliczają się do nich głównie źródła związane z produkcją energii ze Słońca, które dostarcza nam promieniowania słonecznego, wywołuje ruch mas powietrznych (wiatr) i wód (spadek i przepływ rzek, falowanie i termika wód). Oprócz tego do odnawialnych źródeł energii zaliczamy energie zawarte w biomasie, a także wywołane przyciąganiem Księżyca ruchy pływowe wód morskich oraz energia cieplna wnętrza Ziemi (geotermalna).

Mikroinstalacje OZE - instalacje OZE o mocy do 40 kW. Prąd wyprodukowany przez tego typu instalację osoba prywatna może sprzedawać do sieci bez koncesji i bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej.

Fotowoltaika - skrót PV - technologia przekształcania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Stanowi jedno z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł energii. Ponieważ promieniowanie słoneczne jest powszechnie dostępne i możliwa jest jego bezpośrednia konwersja na energię elektryczną, stanowi realną alternatywę dla paliw kopalnianych.

Prosument - osoba będąca jednocześnie niewielkim producentem i konsumentem energii. Produkuje energię elektryczną, wykorzystując mikroinstalację OZE na własne potrzeby, a niespożytkowane nadwyżki może odsprzedawać do sieci elektroenergetycznej.

Prosument to również nazwa programu NFOŚiGW mającego na celu dofinansowanie indywidualnych mikroinstalacji OZE.

NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) - główne ogniwo polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej dysponujące największym potencjałem finansowym. Fundusz jest narzędziem realizacji polityki ochrony środowiska w Polsce. Oferuje pożyczki, dotacje oraz inne formy dofinansowania projektów realizowanych m.in. przez samorządy, przedsiębiorstwa, podmioty publiczne, organizacj espołeczne, a także osoby fizyczne. W sektorze finansów publicznych NFOŚiGW jest największym w Polsce partnerem międzynarodowych instytucji finansowych w obsłudze środków zagranicznych przeznaczonych na ochronę środowiska.

Net - metering - serwis konsumenta i jednocześnie producentów energii elektrycznie wytwarzanej we własnej instalacji fotowoltaicznej. Działa to na zasadzie, że montowane są dwa liczniki: jeden, który mierzy energię pobraną z sieci, a drugi wyprodukowanej przez instalację PV. W takim rozliczeniu od ilości energii zakupionej przez właściciela domu wyposażonego w mikro elektrownię odejmuje się ilość energii wytworzonej w mikro elektrowni i oddanej do sieci. Na przykład: Jeżeli nasza mikro elektrownia produkuje 4000 kWh energii elektrycznej rocznie, a konsumpcja energii elektrycznej w tym samym roku wynosi 4500 kWh to przy zasadzie licznika energii netto (net metering) do zakładu energetycznego płacimy jedynie za 500 kWh (4500 kWh - 4000 kWh = 500 kWh).

Dlaczego energetyka prosumencka?

Wdrażanie Energetyki prosumenckiej poprzez działania badawcze, rozwiązania technologiczne, menedżerskie i społeczne zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, ekologiczne i poprawia byt obywateli. Obecnie występuje coraz większa potrzeba rozproszenia źródeł energii oraz tworzenia niezależnych wysp energetycznych. W tę tendencję wpisuje się energetyka prosumencka z odnawialnymi źródłami energii. Mikroinstalacje stają się coraz dojrzalsze technologicznie i tańsze inwestycyjnie przy jednoczesnym wzroście cen poboru energii z sieci. Zainteresowanie tą formą energetyki wpływa więc na aktywność potencjalnych prosumentów, co wynika z idei wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju obejmujących aspekt ekologiczny (ograniczenie niskiej emisji), społeczny (niezależność od dużych operatorów, odporność na szoki tj. blackout czy brown-out) i ekonomiczny (perspektywicznie zmniejszenie kosztów poboru energii).

 

Więcej szczegółów w załączonej publikacji: Postaw na Słońce - Informacje dla osób zainteresowanych mikroinstalacjami OZE.pdf


aktualizowano: 2015-06-09
Wszystkich rekordów:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone