Environmental pollution research

Environmental pollution research 31 marca 2022 wyświetleń: 410

Część belgijska

Did you know that the 25th March celebrates the International Waffle Day? The tradition of eating waffles comes from Belgium, which we could visit due to our participation in the ecological Erasmus+ project Environmental pollution research at school. Our favorite were waffles with fresh Belgian chocolate. Hm, delicious! Do you like waffles as much as we do? And have you already seen our board which presents our project activities? We strongly recommend you to read it.

the Belgian project group:

Wiktoria Wawrowska I SCH,

Igor Adamkowski, Janka Drozdek II SCH,

Dawid Tabaka III GTCH,

Marta Scisłowska, Mateusz Łucka III PSCH

Czy wiedzieliście, że 25 marca obchodzi się Międzynarodowy Dzień Gofra?! Tradycja jedzenia gofrów wywodzi się z Belgii, którą mieliśmy okazję odwiedzić w związku z uczestnictwem w projekcie ekologicznym Erasmus+ Environmental pollution research at school. Nam najbardziej przypadły do gustu gofry ze świeżą belgijską czekoladą. Hm, pycha! Czy Wy też lubicie gofry? A widzieliście już naszą gazetkę dokumentującą działania projektowe? Zachęcamy do zapoznania się.

belgijska grupa projektowa

aktualizowano: 2022-04-03