BiblioBoXX

BiblioBoXX 21 kwietnia 2017 wyświetleń: 4258

Druga Inauguracja BB

Pomimo niesprzyjającej pogody, dokonaliśmy dziś inauguracji BiblioBoXX'a Partnerstwa Odra na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Doceniamy, że pomimo silnego wiatru i zimna, przybyli zaproszeni goście oraz miłośnicy książek. Ceremonię uświetnił przepięknym wykonaniem oboista pochodzący z Japonii, Pan Katsuya Watanabe, który wykonał Sonatę na obój, partię Basso continuo B-Dur (Berlin 1769, Zima).

Pani Dyrektor Wioleta Słoka (z-ca dyr. Zamku Książąt Pomorskich) przywitała zebranych gości w imieniu gospodarza tego pięknego zabytkowego obiektu. Wśród zaszczytnych gości, którzy przyjęli zaproszenia i z chęcią uczestniczyli w otwarciu znaleźli się:

- Pan dr Reinhard Schweppe - były ambasador Niemiec w Polsce

- Pani Johanna Eisenberg z Kancelarii Senatu Berlina do spraw Kultury i Europy, zajmująca się współpracą niemiecko-polską w tym Partnerstwem Odra,

- Pani Heike Schmitt-Schmelz - radna miasta Berlin,

- Pan Bartłomiej Sochański - honorowy konsul Niemiec w Szczecinie,

- Pani Magdalena Zarębska-Kulesza - Zachodniopomorski Kurator Oświaty,

- Pani Joanna Czerwińska - p.o. Dyrektora Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie),

- Pani Patrycja Rogalska - Główny Specjalista ds. Środków Krajowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie,

- Pani Cecylia Judek z Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,

- Pani Bogna Tokarska z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Dwie ostatnie instytucje patronują honorowo akcję BiblioBoXX Partnerstwa Odra w Szczecinie.

Na uroczystości obecni byli także przedstawiciele szczecińskich instytucji kulturalnych,  wtym

- Pani Anna Rutkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej

- Pani Magdalena Bogusławska z Teatru Lalek "Pleciuga".

Impreza nie odbyłaby się bez głównych pomysłodawców i prowadzących projekt "Nachhaltige BücherboXX". Miło nam było gościć Państwa z Berlina: Konrada i Gabi Kuttów, Margerete Aßfalg, Andrzeja Burchhardta, Rudolfa Wachsmutha, Norberta i Gabi Hoffmannów, Jacqueline Hayden oraz Bernda Roske. Nasi niemieccy przyjaciele przyjęci zostali gorącymi oklaskami.

            Najpierw przemówił Pan Konrad Kutt, który przybliżył ideę BiblioBoXX'a i bookcrossingu. Charakter uroczystości zyskał na randze, ponieważ głos zabrali były ambasador, Pan Schweppe oraz Pani Johanna Eisenberg z Kancelarii Senatu Berlina. Padło wiele przyjaznych słów, skierowanych w polską stronę.

            Następnie głos zabrała młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie Dąbiu. Dawid Łutowicz i Dominik Both podzielili się wrażeniami z prac montażowych i warsztatów w Berlinie. Natomiast, Jan Szymborski, Natalia Żeglińska i Oliwia Wojciechowska zrelacjonowali, jak wyglądał miesięczny pobyt BiblioBoXX'a przy Portowej 21. (podsumowanie).

            W trzeciej części spotkania Pani Krystyna Maksymowicz - doskonała szczecińska aktorka i pedagog, prowadząca zamkowe warsztaty czytelnicze - przybliżyła nam zasady bookcrossingu i w świetny sposób zachęciła do czytania książek.

            Ceremonię inauguracyjną zakończono wspólnym przecięciem wstęgi i przekazaniem książek do BiblioBoXXa w akompaniamencie muzyki oboisty Pana Watanabe.

Zespół Szkół Nr 2 reprezentowali: Pani Dyrektor Ewa Skotnicka, Panie Profesor Elżbieta Lesińska i Agnieszka Raducka, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz reprezentanci klas III E i IV E.

             Przypominamy, że projekt BiblioBoXX'a finansowany jest głównie przez dwie instytucje: Kancelarię Senatu Berlina (Der Regierende Bürgermeister von Berlin Senatskanzlei) i Instytut Kształcenia Ustawicznego, Pracy i Kultury INBAK z Berlina (INBAK). Zakładał on, że na wspólnych warsztatach uczniowie ze szkół berlińskich, szczecińskiej i wrocławskiej wykonują poszczególne fragmenty prac modernizacyjnych i w efekcie końcowym uzyskuje się produkt przyjazny środowisku i społeczeństwu.

            Uczniowie z Technikum Kształtowania Środowiska przy Zespole Szkół nr 2 w składzie: Dawid Łutowicz, Bartosz Juruć i Dominik Both przyłączyli się do projektu w listopadzie 2016. W wyniku ich pracy uzyskaliśmy w biblioteczce instalację elektryczną i fotowoltaiczną. Większość prac modernizacyjnych bibliobudki wykonali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu, którzy zadbali o design i wykonanie graficzne budki, wykonali regały i ławki. Z bibliobudki można korzystać na zasadzie uwolnionej książki: WEŹ KSIĄŻKĘ - PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ - PRZYNIEŚ KSIĄŻKĘ.

Jeszcze przez miesiąc można będzie skorzystać z tej nietypowej całodobowej możliwości wypożyczenia książki. Kolejnym miejscem postojowym budki będzie miasto Łobez.

Pamiętajcie:

Kto czyta żyje wielokrotnie!

Kto czyta, nie błądzi!

Kto czyta - nie pyta!

Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi!

A przede wszystkim główne hasło akcji: Książki łączą Europę!


Dalsze losy BB można śledzić na Fanpage'u BB

aktualizowano: 2017-04-23
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone