BiblioBoXX
Druga Inauguracja BB
Pomimo niesprzyjającej pogody, dokonaliśmy dziś inauguracji BiblioBoXX'a Partnerstwa Odra na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Doceniamy, że pomimo silnego wiatru i zimna, przybyli zaproszeni goście oraz miłośnicy książek. Ceremonię uświetnił przepięknym wykonaniem oboista pochodzący z Japonii, Pan Katsuya Watanabe, który wykonał Sonatę na obój, partię Basso continuo B-Dur (Berlin 1769, Zima).
Pani Dyrektor Wioleta Słoka (z-ca dyr. Zamku Książąt Pomorskich) przywitała zebranych gości w imieniu gospodarza tego pięknego zabytkowego obiektu. Wśród zaszczytnych gości, którzy przyjęli zaproszenia i z chęcią uczestniczyli w otwarciu znaleźli się:
- Pan dr Reinhard Schweppe - były ambasador Niemiec w Polsce
- Pani Johanna Eisenberg z Kancelarii Senatu Berlina do spraw Kultury i Europy, zajmująca się współpracą niemiecko-polską w tym Partnerstwem Odra,
- Pani Heike Schmitt-Schmelz - radna miasta Berlin,
- Pan Bartłomiej Sochański - honorowy konsul Niemiec w Szczecinie,
- Pani Magdalena Zarębska-Kulesza - Zachodniopomorski Kurator Oświaty,
- Pani Joanna Czerwińska - p.o. Dyrektora Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie),
- Pani Patrycja Rogalska - Główny Specjalista ds. Środków Krajowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie,
- Pani Cecylia Judek z Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,
- Pani Bogna Tokarska z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
Dwie ostatnie instytucje patronują honorowo akcję BiblioBoXX Partnerstwa Odra w Szczecinie.
Na uroczystości obecni byli także przedstawiciele szczecińskich instytucji kulturalnych, wtym
- Pani Anna Rutkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej
- Pani Magdalena Bogusławska z Teatru Lalek "Pleciuga".
Impreza nie odbyłaby się bez głównych pomysłodawców i prowadzących projekt "Nachhaltige BücherboXX". Miło nam było gościć Państwa z Berlina: Konrada i Gabi Kuttów, Margerete Aßfalg, Andrzeja Burchhardta, Rudolfa Wachsmutha, Norberta i Gabi Hoffmannów, Jacqueline Hayden oraz Bernda Roske. Nasi niemieccy przyjaciele przyjęci zostali gorącymi oklaskami.
Najpierw przemówił Pan Konrad Kutt, który przybliżył ideę BiblioBoXX'a i bookcrossingu. Charakter uroczystości zyskał na randze, ponieważ głos zabrali były ambasador, Pan Schweppe oraz Pani Johanna Eisenberg z Kancelarii Senatu Berlina. Padło wiele przyjaznych słów, skierowanych w polską stronę.
Następnie głos zabrała młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie Dąbiu. Dawid Łutowicz i Dominik Both podzielili się wrażeniami z prac montażowych i warsztatów w Berlinie. Natomiast, Jan Szymborski, Natalia Żeglińska i Oliwia Wojciechowska zrelacjonowali, jak wyglądał miesięczny pobyt BiblioBoXX'a przy Portowej 21. (podsumowanie).
W trzeciej części spotkania Pani Krystyna Maksymowicz - doskonała szczecińska aktorka i pedagog, prowadząca zamkowe warsztaty czytelnicze - przybliżyła nam zasady bookcrossingu i w świetny sposób zachęciła do czytania książek.
Ceremonię inauguracyjną zakończono wspólnym przecięciem wstęgi i przekazaniem książek do BiblioBoXXa w akompaniamencie muzyki oboisty Pana Watanabe.
Zespół Szkół Nr 2 reprezentowali: Pani Dyrektor Ewa Skotnicka, Panie Profesor Elżbieta Lesińska i Agnieszka Raducka, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz reprezentanci klas III E i IV E.
Przypominamy, że projekt BiblioBoXX'a finansowany jest głównie przez dwie instytucje: Kancelarię Senatu Berlina (Der Regierende Bürgermeister von Berlin Senatskanzlei) i Instytut Kształcenia Ustawicznego, Pracy i Kultury INBAK z Berlina (INBAK). Zakładał on, że na wspólnych warsztatach uczniowie ze szkół berlińskich, szczecińskiej i wrocławskiej wykonują poszczególne fragmenty prac modernizacyjnych i w efekcie końcowym uzyskuje się produkt przyjazny środowisku i społeczeństwu.
Uczniowie z Technikum Kształtowania Środowiska przy Zespole Szkół nr 2 w składzie: Dawid Łutowicz, Bartosz Juruć i Dominik Both przyłączyli się do projektu w listopadzie 2016. W wyniku ich pracy uzyskaliśmy w biblioteczce instalację elektryczną i fotowoltaiczną. Większość prac modernizacyjnych bibliobudki wykonali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu, którzy zadbali o design i wykonanie graficzne budki, wykonali regały i ławki. Z bibliobudki można korzystać na zasadzie uwolnionej książki: WEŹ KSIĄŻKĘ - PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ - PRZYNIEŚ KSIĄŻKĘ.
Jeszcze przez miesiąc można będzie skorzystać z tej nietypowej całodobowej możliwości wypożyczenia książki. Kolejnym miejscem postojowym budki będzie miasto Łobez.
Pamiętajcie:
Kto czyta żyje wielokrotnie!
Kto czyta, nie błądzi!
Kto czyta - nie pyta!
Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi!
A przede wszystkim główne hasło akcji: Książki łączą Europę!
Dalsze losy BB można śledzić na Fanpage'u BB