Akredytacja Erasmusa VET 2021-2027

Akredytacja Erasmusa VET 2021-2027 1 kwietnia 2023 wyświetleń: 107

Getting to know a mathematician from my country

Projekt edukacyjny eTwinning jest realizowany we współpracy z uczniami szkół z Turcji, Grecji, Jordanii, Chorwacji, Gruzji, Litwy, Rumunii i Hiszpanii. Opiekunem grupy jest Pani Agnieszka Raducka. Młodzież zaangażowana w projekt to uczniowie klasy 1E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej): Ada, Karolina, Nadia, Fabian, Mateusz, Gracjan, Mateusz, Hubert i Marcel. Zadania wykonuje się w języku angielskim i są one dokumentowane na platformie ESEP w TwinSpace projektu. Projekt ruszył w marcu i będzie trwał do czerwca 2023.

Let me kindly inform you about the project named ,,Get to know my country's mathematician"

This will give opportunity to the participants to meet each other, share information about their school, and about people who took important part in popularization and influencing mathematics. Project can help students to increase interest in mathematics and realize how important it is in our daily life.

Aim of the project

• Getting to know and making friends their peers from European countries.
  • Exchanging information about their respective schools, and countries.
  • Getting to know mathematicians from various countries.
  • Creating PowerPoint Presentations using various countries.

Process of working on Project:

Students will gather information about the history of heir schools, cities and countries. They will look for information about well known mathematicians of their country. they will create information list. they will create presentation and posters.

They will celebrate eTwinning day (online meeting).

Results to expect

On TwinSpaces will be uploaded presentations and movies. Students become more creative, they will do group activities and work together. They will create a blog for mathematicians.

Zadanie 1. Plakat konkursu

Zadanie 2. Święto liczby PI. Uczniowie na lekcji matematyki rozwiązyli quiz o liczbach pi.

Zadanie 3. Życzenia z okazji Międzynarodowego Święta Dnia Kobiet.

Zadanie 4. Głosowanie na logo projektu.

Zadanie 5. Plakat o Polsce

Zadanie 6. Wybrani matematycy w Polsce.

aktualizowano: 2023-04-01