Akredytacja Erasmusa VET 2021-2027

Akredytacja Erasmusa VET 2021-2027 21 marca 2023 wyświetleń: 433

Dzień Autorów Europejskich

Komisja Europejska ogłosiła nową europejską inicjatywę – Dzień Autorów Europejskich, który odbędzie się 27.03.2023 r. To ogólnoeuropejskie święto ma na celu połączenie sektorów „książki” i edukacji, dążąc do promowania czytelnictwa i odkrywania różnorodności językowej i kulturowej wśród Europejczyków.

Tegoroczne praktyki naszych uczniów w Hiszpanii to świetny pretekst do zorganizowania obchodów tego dnia w naszej szkole. Celem Dnia Autorów Europejskich w ZS Nr 2 jest:

- promocja czytelnictwa wśród młodzieży,

- poznanie jednego z najbardziej znanych i lubianych pisarzy hiszpańskich – Carlosa Ruiz Zafona oraz jego twórczości,

- poszerzenie własnych horyzontów, w szczególności wiedzy o. kulturze hiszpańskiej.

Tego dnia odbędzie się:

1. Wspólne czytanie fragmentów powieści Carlosa Ruiz Zafona.

2. Konkurs polsko-angielski dotyczący twórczości oraz osoby Carlosa Ruiz Zafona. - zał. 1

3. Sprzedaż tradycyjnego deseru hiszpańskiego: churros.

4. Konkurs graficzny na okładkę książki Zafona (w nawiązaniu do czytanego fragmentu). –zał. 2

Odpowiedzialni: Anna Czerwik, Katarzyna Galińska, Agnieszka Raducka

Komisja Europejska ogłosiła nową europejską inicjatywę - Dzień Autorów Europejskich. Odbędzie się on 27 marca 2023 r., a następnie będzie przypadał na ostatni poniedziałek marca co roku, aby promować czytelnictwo w szczególności wśród młodzieży.

W oparciu o różnorodne inicjatywy istniejące we wszystkich państwach członkowskich UE, to ogólnoeuropejskie święto ma na celu połączenie sektorów „książki” i edukacji, dążąc do zachęcenia Europejczyków do czytania i pomagając im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową.

Dzień Autorów Europejskich ma za zadanie ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej oraz jako narzędzie służące wzmocnieniu pozycji jednostki, przyczyniając się do wyposażenia uczniów w odpowiedni zestaw umiejętności, aby poprzez czytanie mogli stawić czoła bieżącym wyzwaniom społecznym i osobistym.

W dniu 27 marca 2023 r. szkoły średnie we wszystkich państwach członkowskich UE są zaproszone do wzięcia udziału w akcji czytania na głos z okazji Dnia Autorów Europejskich.

Inauguracja

Mariya Gabriel, Europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, oficjalnie zainauguruje tę inicjatywę w Sofii w Bułgarii. Towarzyszyć jej będzie Georgi Bardarov, słynny bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 r., który weźmie udział w czytaniu na głos. Więcej informacji TUTAJ

aktualizowano: 2023-03-29