Aktualności
RSSCzwartek i piątek drugiego tygodnia mobilności
Nasze plany na czwartkowe popołudnie pokrzyżowała burza, jaka przeszła nad Sewillą - spędziliśmy je więc w domu. Dopiero po praktykach w piątek wyruszyliśmy na kolejne spacery po mieście. Poznawaliśmy m.in. klimatyczną dzielnicę Triana z wąskimi, uroczymi uliczkami, zabytkami i wszechobecnymi płytkami azulejos w rozmaitych kolorach i formach. Odwiedziliśmy Museo Del Castillo De San Jorge, czyli Muzeum Inkwizycji w Zamku Świętego Jerzego. Zamek San Jorge był średniowieczną fortecą zbudowaną na zachodnim brzegu rzeki Gwadalkiwir, a także kwaterą główną i więzieniem hiszpańskiej inkwizycji . Został rozebrany
w XIX wieku i przekształcony w targ spożywczy. Muzeum w podziemnych ruinach koncentruje się na historii zamku, hiszpańskiej inkwizycji i represji religijnych. Organizowane są tu też wystawy, które w surowych wnętrzach pozostałych po dawnej siedzibie Sądu Inkwizycji, prezentują się niezwykle oryginalnie.
»Wycieczka do Stralsundu
Za nami dzień pełen przygód. Zwiedziliśmy trzecie co do wielkości Oceanarium w Europie oraz piękne Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Młodzi podróżnicy wzięli udział w przygotowanej przez biuro Travel Shop grze terenowej. Do odszukania mieli między innymi herby, pomniki, rzeźby. Nie zabrakło też zadań z matematyki - liczenie drzwi oraz wież i wieżyczek bazyliki. W Oceanarium duże wrażenie zrobiła wystawa "Giganci Oceanów" gdzie było można zrelaksować się na leżakach ale przede wszystkim obejrzeć akwaria z przeróżnymi żyjącymi w nich stworzeniami.
»Szkolenie w ośrodku szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy
Uczniowie klasy 3E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) zapoznali się z profesjonalnymi metodami szkoleń przyszłych pracowników obsługujących elektrownie wiatrowe. Skorzystali z symulatorów gondoli, wnętrza segmentu wieży, lotu helikopterem. Odbyły się też pokazy symulacji pożaru w zadymionym pomieszczeniu wewnątrz elektrowni i gaszenie pożaru na zewnątrz. Przekazano też informacje o szkoleniu IRATA.
»Wizyty kontrolne w miejscach praktyk
W środę opiekunki naszej grupy wizytowały pierwsze z firm, w których pracujemy. Pani Honorata Grabek wybrała się do hotelu Bellavista, gdzie praktyki odbywają Daria i Julia. Tam miała okazję zobaczyć je podczas wykonywania pracy w hotelowej restauracji oraz porozmawiać z ich opiekunami. Dziewczyny są bardzo zadowolone, zaś espresso podane przez nie - smakowało wyśmienicie!
Pani Elżbieta Lesińska udała się do TTDIE System – firmy zajmującej się montażem systemów OZE, głównie fotowoltaicznych. Tutaj zdobywają doświadczenie Agata i Klaudia, które w przyszłości zostaną technikami urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Obecnie firma przeprowadza się do nowej siedziby i każda para rąk – także obu praktykantek – jest na wagę złota.
Pracodawcy w każdej z firm wypowiadali się o swoich podopiecznych w samych superlatywach.
»Sztuka grillowania
Sezon na grillowanie już się zaczął i nabiera rozpędu. Przy grillu można spotkać się z rodziną lub ze znajomymi i w miłej atmosferze spędzić z nimi czas. Grillowaniu towarzyszy również często udział w różnych grach lub konkursach. Grillowanie to też sztuka, o czym przekonali się uczniowie 1 klasy Kucharz.
W dniu 17 maja 2023 roku, uczniowie: Kornelia, Aleksander, Filip, Kacper H. i Kacper K. pod okiem pani Elżbiety Szewczyk-Poczwardowskiej mieli okazję poznać tajniki dobrego grillowania. Początkujący kucharze przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek z klasy proste, ale smaczne potrawy – grillowane piersi z kurczaka oraz grillowany ser halloumi. Był też dodatek witaminowy - surówka z kapusty pekińskiej oraz pyszne kromki chleba posmarowane smakowym masłem i upieczone na grillu.
Pani Ela, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego Rekreacja i Wypoczynek w Trzynastu Dębach w Kołbaskowie, podpowiadała uczniom co i jak mają robić, by mięso było zgrillowane a nie surowe czy też spalone. Przy okazji podzieliła się też przepisem na wspomniane już smakowe masło. Uczniowie mieli również okazję posmakować dżemu gruszkowego z nutą limonki i kardamonu – przetworu ze spiżarni właścicielki gospodarstwa.
W czasie, gdy piątka uczniów sprawnie krzątała się przy grillu, pozostali korzystali z różnych form wypoczynku. Chłopcy kopali piłkę nożną a dziewczęta grały w gry towarzyskie lub prowadziły sobie pogaduszki. Niektórzy w zaciszu czytali książkę lub słuchali muzyki. Był też relaks na huśtawce.
Zajęcia w plenerze z udziałem specjalistki w grillowaniu, tj. pani Eli, to zapewne niezapomniane doświadczenie dla młodzieży.
Katarzyna Galińska
»Kolejny dzień praktyk i nauki hiszpańskiego
Wtorek był dniem pracy na praktykach oraz kolejnej lekcji języka hiszpańskiego. Tym razem po zapoznaniu się z podstawowym słownictwem, zaopatrzeni w listę produktów żywnościowych opisanych po hiszpańsku, wyruszyliśmy na zakupy do marketu. Naszym zadaniem było wyszukanie ich na półkach w sklepie, sfotografowanie i zapisanie cen.
»Torre, czyli wieża
W poniedziałkowe popołudnie w drugim tygodniu praktyk w Sewilli wybraliśmy się na zwiedzanie Torre del Oro - Złotej Wieży. To jedna z ponoć aż 166 wież stanowiących element fortyfikacyjny miasta z czasów Almohadów (dynastii marokańskiej, panującej m.in. w Andaluzji w XII i XIII wieku). Miał on za zadanie chronić przed najeźdźcami rezydencję kalifów - Alkazar. Ściany Złotej Wieży były wówczas wyłożone płytkami azulejos, które odbijając się od tafli wody Gwadalkiwiru mieniły się złotym blaskiem. Legenda głosi, że służyła do przechowywania złota przywożonego z kolonizowanej przez Hiszpanów Ameryki Łacińskiej. Razem z nieistniejącą już bliźniaczą budowlą usytuowaną na przeciwnym brzegu Gwadalkiwiru strzegła wstępu do miasta przy pomocy przeciągniętego przez rzekę grubego łańcucha. Aktualnie w Złotej Wieży znajduje się muzeum morskie.
Po rzece Guadalquivir odbywają się rejsy statków wycieczkowych, z których pokładów można podziwiać wspaniałe widoki współczesnej i historycznej części miasta. Wśród nich – ekologiczne statki z zasilane w energię z paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na dachu.
»Wizyta w firmie Tweetop
Uczniowie klasy 2E technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wzięli dziś udział w szkoleniu przygotowanym przez Pana Przemysława Drozdka. Najpierw dowiedzieliśmy się jakie produkty znajdują się w ofercie firmy, następnie szczegółowo zapoznaliśmy się z rurami wielowarstwowym PERT/Al/PERT oraz PERT/EVOH/PERT. Druga część szkolenia dotyczyła pomp ciepła, ich parametrów, zastosowania, doboru i certyfikacji. Ostatnia część szkolenia to rekuperacja powietrza, z omówieniem wad i zalet wentylacji. Na koniec udaliśmy się na wycieczkę po zakładzie produkcyjnym, prześledziliśmy linię produkcyjną rur PERT/Al/ PERT oraz poznaliśmy metody oceny jakości produktu m. in. wytrzymałość materiałową, ciągłość warstw w badaniach mikroskopowych, odporność na temperatury i ciśnienie.
Dziękujemy za gościnę i poświęcony czas.
»Wycieczka do Kadyksu
W niedzielę odwiedziliśmy Kadyks (Cádiz), najstarsze miasto w Hiszpanii (i najstarsze miasto Europy Zachodniej). Fenicjanie przybyli tutaj ponad 3000 lat temu, nadając mu nazwę Gadir. To właśnie od tej nazwy wzięła się współczesna nazwa mieszkańców miasta – gaditanos. Położony na półwyspie, oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego, uważany jest za miejsce narodzin pieśni flamenco.
W Kadyksie spisano też pierwszą hiszpańską konstytucję.
Wjazd do Kadyksu przez kilkukilometrowy most o imponującej konstrukcji stanowił początek miłego dnia w tym mieście. Zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc i zabytków:
- Katedrę, miejscowi mówią na nią Katedra Nowa (Catedral Nueva). Jej najbardziej charakterystyczną częścią jest kopuła – pokryta połyskującymi w słońcu, złotymi płytkami azulejos, przykuwa uwagę już z oddali.
- Wieżę Tavira (Torre Tavira), skąd – po pokonaniu 137 stopni wiodących na jej szczyt - można podziwiać panoramę miasta.
- Teatr Rzymski (Teatro Romano de Cádiz), jak dotąd najstarszy teatr odkryty na Półwyspie Iberyjskim i drugi najstarszy teatr w całym Cesarstwie Rzymskim.
- Dzielnicę Świętej Marii (Barrio de Santa María), jedną z najstarszych dzielnic miasta, której powstanie datuje się na XV wiek. Mówi się, że to właśnie w Barrio de Santa María narodziło się prawdziwe flamenco, tutaj bowiem urodził się Enrique el Mellizo – ojciec pieśni flamenco.
- Park Genovés (El Parque Genovés) i położona w pobliżu plażę Playa de La Caleta, gdzie kręcono sceny do filmu o Agencie 007 – „Śmierć nadejdzie jutro”. Miasto odegrało wówczas rolę Hawany.
Dzisiaj co prawda podczas plażowania na Playa de La Caleta Jamesa Bonda nie spotkaliśmy, ale mimo to wycieczka była bardzo udana!
»