Aktualności szkoły

Zbiórka dla psów i kotów

Do 14 grudnia będzie trwać akcja na rzecz schroniska. W asli 22, zbieramy karmę i inne niezbędne rzeczy dla psiaków i kotów.

»
1852
1
0
29 listopada 2018 »

Szkolenie z zakresu organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej

W dniu 28.11.2018r. w Zespole Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana odbyło się szkolenie z zakresu organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Kształcenia Branżowego Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Przybyłych gości przywitał Pan Bogusław Nowak - Dyrektor ZS Nr 2, a szkolenie uroczyście otworzyła Pani Urszula Berlińska - Dyrektor Wydziału Kształcenia Branżowego. W szkoleniu uczestniczyło ponad 100 osób, w tym dyrektorzy, pedagodzy, wychowawcy ze szkół zawodowych województwa zachodniopomorskiego. Prelekcje wygłosili: Pani Monika Piątkowska "Przepisy prawa regulujące pomoc psychologiczno - pedagogiczną w szkołach i placówkach",  Pan Mirosław Boczar "Rola i zadania poradni psychologiczno-pedagogicznej i szkoły w zakresie wzajemnej współpracy", Pani Teresa Mamos "Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach i placówkach - zadania pracowników szkoły i placówki". W trakcie warsztatów uczestnicy programu Erasmus "Nowoczesny nauczyciel - świadomy Europejczyk" prezentowali założenia i sposób realizacji projektu.

»
1584
13
0
28 listopada 2018 »

Konkurs o Orkanie

27 listopada minęła 143 rocznica urodzin naszego patrona Władysława Orkana. Biblioteka szkolna ogłasza konkurs:  Władysław Orkan – życie i twórczość, oraz Jego ”Mała Ojczyzna”. Prace na płytach CD proszę przynosić do biblioteki szkolnej do dnia 07.12.2018 r. - piątek. Serdecznie zapraszam!

»
1393
4
2
28 listopada 2018 »

Śniadanie u uczniów klasy I CC

Uczniowie klasy I technik technologii chemicznej oraz technik chłodnictwa i klimatyzacji podjęli wyzwanie i również przyłączyli się do akcji "Drugiego Śniadania".

 

»
1425
5
0
25 listopada 2018 »

Warsztaty dla wolontariuszy

Podczas warsztatów dla wolontariuszy w ZS 2 prowadzonych przez Panią Katarzynę Michałek z Politesu poznaliśmy odpowiedź na pytania: Co oznacza być wolontariuszem? Kto może nim zostać? Jakie prawa i obowiązki mają wolontariusze? Jakie są możliwości pracy wolontariackiej? Swoje doświadczenia opowiedzieli również uczniowie naszej szkoły: Małgorzata i Kuba, którzy zajmowali się wolontariatem w zeszłym roku szkolnym. Każdy może zostać wolontariuszem. Porozmawiaj z koordynatorami wolontariatu w naszej szkole (Panią Honoratą Grabek i Wioletą Niedostatkiewicz) i sprawdź czy wolontariat to coś dla Ciebie. Zapraszamy.

»
1681
16
0
25 listopada 2018 »

Mistrzostwa w piłce siatkowej dwójek

       Mistrzostwa w piłce siatkowej dwójek o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 trwały do późnych godzin wieczornych.  W atmosferze rywalizacji sportowej oraz dobrej zabawy walczyło 8 drużyn w systemie „każdy z każdym”. Klasyfikacja wg zajętych miejsc: 1.       Kuba P. i Kuba B.   2.       Kacper i Krystian   3.       Kasia i Wojtek    4.       Adam i Andrzej    5.       Aleksandra i Robert    6.       Wiktoria i Janek    7.       Weronika i Sebastian 8.       Julia i Martyna

Wkrótce kolejne mistrzostwa.

»
1774
16
0
25 listopada 2018 »

M 8/8 vs A32/8

Skomplikowane oznaczenia, przeznaczenie, różnice w budowie i działaniu pomp stosowanych w akcjach ratowniczo- gaśniczych nie są dla nas już niewiadomą.

»
2326
13
0
24 listopada 2018 »

Iskierka radości wystartowała

Dziś w Kaskadzie miała miejsce inauguracja Akcji Charytatywnej "Iskierka radości". Przez kilka godzin miały miejsce spotkania z gwiazdami naszej sceny sportowej i teatralnej, licytacje fantów oraz występy zespołów i solistów dziecięcych i młodzieżowych. Zespół Szkół Nr 2 kolejny raz reprezentowała nasza uczennica Aleksandra Rosińska, śpiewając wybrany przez siebie utwór. 
 
To już po raz 18 szczecińskie szkoły pragną włączyć się w pomoc najbardziej potrzebującym. Wśród nich od lat również nasz Zespół Szkół. Co roku wspieramy około 10 uczniów, przekazujemy środki czystości, przybory szkolne, odzież i pieniądze najbardziej potrzebującym.
Opiekunami akcji są Panie: Aneta Krawiec, Judyta Piwko, Monika Pieniak i Marzena Danowska.
Zapraszamy do włączenia się w akcję, ktora potrwa do ferii zimowych, a tymczasem również do galerii zdjęć z dzisiejszej uroczystości.
»
2266
15
0
24 listopada 2018 »

Krokusowa rewolucja klasy 3SE

Nasi uczniowie "zakrokusili" dziś skwer przy placu Słowiańskim. Pomimo chłodnego dnia podjęli wyzwanie,  wyniku którego zostało zasadzonych 5000 cebulek dwóch odmian krokusów. Nie zdradzamy koloru i z niecierpliwością oczekujemy na efekty pracy uczniów klasy 3SE, którzy pracowali pod opieką wychowawcy klasy pani Wiolety Niedostatkiewicz. Wszystko to dzięki akcji "Krokusowa rewolucja".

»
1215
22
0
22 listopada 2018 »

Kurs języka angielskiego w Edynburgu

Pani Elżbieta Lesińska zrealizowała dwutygodniowy kurs języka angielskiego w Edynburgu. Ta mobilność odbywała się w ramach projektu "Nowoczesny nauczyciel - świadomy Europejczyk". Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.

»
1920
37
1
21 listopada 2018 »

Zdrowe drugie śniadanie wg klasy IICT

czyli Dla każdego coś dobrego!

W ostatni piątek klasa II CT podjęła się wyzwania naszego szkolnego samorządu. I tak na godzinie wychowawczej śmiało wkroczyliśmy do kuchni, aby stworzyć takie pyszności. A oto propozycja zdrowego śniadania według uczniów klasy II CT:

- dla głodomorów kanapki w zupełnie nowej, świeżej formie -  koreczków, czyli ciemne pieczywo pełnoziarniste, świeże warzywa i dobrej jakości wędlina, z masłem lub bez

- dla miłośników nabiału - smoothie bananowo-kiwowe na bazie jogurtu naturalnego lub jogurt (oczywiście naturalny) z musli i owocami

- dla fanów słodkości – sycące gofry z owocami lub syropem klonowym

- a zamiast niezdrowej przekąski takiej jak batony czekoladowe czy chipsy świeże lub suszone owoce i bakalie.

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Smacznego :)         

»
1469
9
0
19 listopada 2018 »

Krokusowa rewolucja 2018

Uczniowie klasy III SE porzystąpili do kolejnej edycji akcji Krokusowa Rewolucja. Posadzili cebulki krokusów przy szkole, by na wiosnę pierwsze wiosenne kwiaty upiększały wejście do naszej szkoły. Czekamy na wiosnę :)

»
1295
15
0
19 listopada 2018 »
Galerie fotografii
Job-shadowing na Sycylii 3

Job-shadowing na Sycylii 3

Kolejne dni programu job-shadowing to wizyty w firmach z naszych branży i uzupełnianie informacji o praktycznej nauce zawodu na Sycylii. Najpierw odwiedziliśmy firmę Calor System, mającą dwie lokalizacje na terenie Barcellony P.G. Firma posiada sklep z zaopatrzeniem w urządzenia do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku, ale także klimatyzatory typu Split i pompy ciepła. Firma bardzo chętnie przyjmuje na praktykę zawodową młodzież z Polski, twierdząc, że są oni dobrze przygotowani do pracy z instalacjami hydraulicznymi i elektrycznymi. We współpracy z pracownikami młodzież montuje urządzenia i systemy energetyki odnawialnej.  Kolejny punkt w programie szkolenia to wizyta w Milazzo i poznanie bazy hotelowej. Pierwszy dzień to zagadnienia z zakresu turystyki poznanie największych atrakcji turystycznych, czyli zamku i jego otoczenia, w tym spacer wzdłuż portu, z którego odpływają promy na Wyspy Laparyjskie. Opłynięcie wysp i wizyta na nich, szczególnie na Vulcano i Stromboli to duża atrakcja w sezonie, ciesząca się wielkim powodzeniem wśród każdej grupy wiekowej. Milazzo słynie z bogatej bazy hotelowej i restauracyjnej. Złożyliśmy wizytę w czterogwiazdkowym hotelu, zlokalizowanym blisko portu. Zapoznaliśmy się z pracą recepcji, bufetu śniadaniowego oraz z wyglądem i wyposażeniem pokojów. Właścicielka opowiedziała nam o pracy praktykantów i doskonaleniu umiejętności praktycznych. Dwie kolejne lokalizacje to obiekty noclegowe młodzieży przebywającej na praktykach zawodowych na Sycylii. Przy okazji zapoznaliśmy się i wymieniliśmy doświadczenia z opiekunami uczniów grup z Grecji oraz ze Słowacji. Ostatni punkt programu to wizyta w Mesynie - trzecim mieście pod względem wielkości na Sycylii. Miasto to wrota Sycylii, gdyż poprzez Cieśninę Mesyńską wyspa łączy się ze stałym lądem, czyli Kalabrią. Największy kataklizm dotknął Mesynę w 1908 roku, gdzie trzęsienie ziemi odpowiadało sile 50 bomb zrzuconych na Hieroszimę. Odbudowa miasta nastąpiła od razu i dziś miasto słynie z Dzwonnicy Katedralnej z 1933 r., na której umieszczono największy na świecie zegar mechaniczny, który o 12 w południe daje niesamowity pokaz: ryczenie lwa, pianie koguta i dźwięki Ave Maria. Imponują: fontanny Oriona i Neptuna, ogromna katedra p.w. NMP, czy też kolumna wotywna, poświęcona patronce miasta i chroniąca przed nieszczęściami.

Job-shadowing na Sycylii 2

Job-shadowing na Sycylii 2

Kolejne dni job-shadowingu to wizyty w dwóch firmach, jedna związana z branżą gastronomiczną i ochroną środowiska a druga z branżą turystyczną. CanditFrucht to zakład przetwórstwa cytrusów (cytryny, pomarańcze, mandarynki, granaty i in.), który cechuje się polityką Zero Waste. Obserwowaliśmy procesy i aparaty w całym ciągu technologicznym, gdzie od surowca powstawał gotowy produkt. Zakład wykorzystuje energię solarną na pokrycie 40% zapotrzebowania na prąd oraz stosuje zasady zrównoważonego zarządzania energią. Głównymi produktami są soki, owoce kandyzowane i olejki eteryczne. Pozostałości organiczne po obróbce mechanicznej poddaje się fermentacji w celu wytworzenia biogazu wykorzystywanego energetycznie. W drugiej lokalizacji firmy prześledziliśmy linię do pakowania i przechowywania produktów oraz laboratorium, które sprawdza jakość wyrobów. Dokonywaliśmy oceny organoleptycznej produktów i wypytywaliśmy o możliwość realizacji praktycznej nauki zawodu w zakładzie. Kolejne miejsce, do którego można wracać wielokrotnie to park etnograficzny Parco Museo Jalari, został on założony przez dwóch braci Pietrinich, którzy wykupili jedno ze wzgórz, aby przekształcić je w miejsce cenne kulturowo, historycznie i artystycznie. Zostało ono obsadzone licznymi drzewami oraz pachnącymi ziołami. Wzdłuż ścieżki edukacyjnej rozmieszczono budynki, a każdy z nich przeznaczono pod różną tematykę: produkcja oliwy, wytwarzanie soków, przerabianie winogrona i wytwarzanie wina, mielenie ziarna na mąkę, pieczenie chleba, wytwarzanie regionalnych produktów. Jest to miejsce, w którym można spotkać się ze sztuką (liczne rzeźby) a także skansen dawnych pracowni rzemieślniczych. Na terenie parku znajduje się także dom, w którym można organizować wesela i inne imprezy okolicznościowe, zachowując urok i klimat starej Sycylii.

Program kulturowy podczas job-shadowingu

Program kulturowy podczas job-shadowingu

Projekt Erasmus+ to okazja to odwiedzenia miejsc cennych kulturowo dla odwiedzanej destynacji. Znaczne odległości pomiędzy miejscowościami skracają czas na zwiedzanie, ale i tak warto zajrzeć do nich choćby na godzinę. Obowiazkowym punktem była Etna, a właściwie jej niższe kratery (Silvestri), które są już nieczynne i bezpieczne dla pieszych wędrówek. Niesamowite jest otoczenie skał wulkanicznych, kamyczków, piasku i charakterystycznego pyłu. Należy uważać na silny wiatr, właściwy ubiór i zapewnić sobie przewodnika aby bezpiecznie dotrzeć na szczyt. Etna i jej obłoczki dymu towarzyszyły nam podczas przejazdu przez wyspę. W drodze powrotnej z Etny udało nam się odwiedzić urokliwą Taorminę, która umieszczona jest na wzgórzu Monte Tauro, nad Morzem Jońskim i z widokiem na wulkan. Ta miejscowość to jedno z najpiękniejszych miast Sycylii, pełna uliczek ograniczonych z dwóch przeciwległych stron dwoma bramami: Porta Messina i Porta Catania. Warto zajrzeć też do dobrze zachowanego i odnawianego teatru greckiego, z którego rozciąga się piękna panorama całego miasta. Taormina to miejsce spotkań artystów ale też arystokratów, a dziś ludzi zamożnych. Druga wycieczka to odwiedziny w północnej części wyspy. Na początku Palermo - stolica Sycylii- miasto założone przez Fenicjan z licznymi śladami arabskimi i normańskimi. Po największym mieście Sycylii warto poruszać się główną ulicą Corso Vittorio Emanuele i czasami odbijać w lewe czy prawe uliczki. Nie sposób ominąć katedry z ciekawostką geograficzną (południk meridiana) i relikwiami św. Rozalii, pałacu Normańskiego, licznych kościołów, które konstrukcją przypominają budowle Bliskiego Wschodu, Quatrro Canti (cztery narożniki) czy niezwykłej fontanny Pretorii. Palermo słynie też z licznych targów, gdzie można zakupić lokalne produkty, w tym świeże owoce morza. Na licznych uliczkach poznaje się kuchnię, zwyczaje, zapachy Palermo ale także muzykę, którą celebrują lokalni artyści. Po odwiedzeniu Palermo na dwie godziny udało się zajechać do Cefalu zlokalizowanego nad brzegiem Morza Terryńskiego. Piękna plaża, czyste i lazurowe morze, majestatyczna skała-forteca dominująca nad półwyspem oraz wiele malowniczych zakątków sprawiają, że miasto jest niesamowite i warte odwiedzenia choć na chwilę. Można pospacerować starożytną częścią, przechodząc koło katedry i pałacu, ale także poznając lokalny koloryt wąskich uliczek, na których są liczne stragany i restauracje. Z drugiej strony warto też odwiedzić skałki nad brzegiem morza i skorzystać z piaszczystej plaży. Mimo ogromu miasta panuje tu cisza i piękna atmosfera do złapania chwili oddechu.

Program kulturowy w mobilności job-shadowing

Program kulturowy w mobilności job-shadowing

W pierwszej kolejności odwiedzono południowo-wschodnią część wyspy nad Morzem Jońskim. Pierwszym regionem było miasto Noto, które wyróżnia się architekturą w oryginalnym stylu w kolorze miodowo-żółtym i prezentuje styl baroku sycylijskiego. Noto znaczy po włosku "znany", miasto odbudowano po trzęsieniu ziemi w 1693 r., szczyci się ono dywanami kwiatowymi układanymi na powitanie wiosny oraz pysznymi migdałami. Noto nazywane też jest ogrodem ze skały, starą część miasta otwiera Brama Królewska z symbolicznymi: pelikanem, psem i wieżą. Znajdują się tu: katedra, liczne kościoły, muzea, teatry. Syrakuzy to rozległe miasto, toteż najpierw udaliśmy się na wyspę Ortiga, aby przejść się po urokliwej starówce i kolebce miasta. Znajdują się tu antyczne ruiny świątyni Apollina, łatwo pogubić się w labiryncie wąskich uliczek, warto odwiedzić place Archimedesa i Duomo, chwilę ochłody daje otoczenie fontanny Artemidy. Ciekawostką jest źródło Arteuzy, gdzie rzeka Ciane uchodzi do morza a sadzawkę pokrywa trzcina papirusowa. Część lądową Syrakuz reprezentuje obszar archeologiczny Neapolis, który urzeka starożytnością poprzez ruiny teatru greckiego i amfiteatru rzymskiego, różnymi rzeźbami i kamieniołomami. W ciągu tygodnia, popołudniami udaje nam się odkrywać zakątki Barcellony Pozzo di Gotto. Z jednej strony znajduje się urokliwe Morze Tyrreńskie, na plaży pokrytej kamyczkami skał wulkanicznych można odbyć miły spacer w słonej wodzie. Z drugiej strony miasto zamykają pasma górskie, gdzie tętni życie wiejskie, hoduje się kozy i owce, drób, ale także uprawia gaje oliwne, drzewa cytrusowe i inne.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone