Aktualności
RSSWycieczka do Kadyksu
W niedzielę odwiedziliśmy Kadyks (Cádiz), najstarsze miasto w Hiszpanii (i najstarsze miasto Europy Zachodniej). Fenicjanie przybyli tutaj ponad 3000 lat temu, nadając mu nazwę Gadir. To właśnie od tej nazwy wzięła się współczesna nazwa mieszkańców miasta – gaditanos. Położony na półwyspie, oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego, uważany jest za miejsce narodzin pieśni flamenco.
W Kadyksie spisano też pierwszą hiszpańską konstytucję.
Wjazd do Kadyksu przez kilkukilometrowy most o imponującej konstrukcji stanowił początek miłego dnia w tym mieście. Zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc i zabytków:
- Katedrę, miejscowi mówią na nią Katedra Nowa (Catedral Nueva). Jej najbardziej charakterystyczną częścią jest kopuła – pokryta połyskującymi w słońcu, złotymi płytkami azulejos, przykuwa uwagę już z oddali.
- Wieżę Tavira (Torre Tavira), skąd – po pokonaniu 137 stopni wiodących na jej szczyt - można podziwiać panoramę miasta.
- Teatr Rzymski (Teatro Romano de Cádiz), jak dotąd najstarszy teatr odkryty na Półwyspie Iberyjskim i drugi najstarszy teatr w całym Cesarstwie Rzymskim.
- Dzielnicę Świętej Marii (Barrio de Santa María), jedną z najstarszych dzielnic miasta, której powstanie datuje się na XV wiek. Mówi się, że to właśnie w Barrio de Santa María narodziło się prawdziwe flamenco, tutaj bowiem urodził się Enrique el Mellizo – ojciec pieśni flamenco.
- Park Genovés (El Parque Genovés) i położona w pobliżu plażę Playa de La Caleta, gdzie kręcono sceny do filmu o Agencie 007 – „Śmierć nadejdzie jutro”. Miasto odegrało wówczas rolę Hawany.
Dzisiaj co prawda podczas plażowania na Playa de La Caleta Jamesa Bonda nie spotkaliśmy, ale mimo to wycieczka była bardzo udana!
»Podsumowanie pierwszego tygodnia mobilności
Za nami pierwszy tydzień pobytu w Hiszpanii. W weekend zaplanowaliśmy sporo różnych zajęć. W piątek na zakończenie dnia wspólny maraton filmowy w naszej stołówce. Sobota to dzień gospodarczy: zmiana pościeli, pranie, prasowanie, sprzątanie. Popołudniowa wizyta w Museo de Artes y Constumbres Populares, czyli w Muzeum Sztuki i Zwyczajów Lokalnych, w poszukiwaniu informacji o dziedzictwie kulturowym Andaluzji.
W niedzielę jedziemy na wycieczkę do Kadyksu.
»Dzień piąty w Sewilli
Praktyki w Sewilli ruszyły pełną parą. Uczniowie z poszczególnych zawodów przydzieleni są do różnych firm. Są wśród nich hotele, laboratorium, ośrodek szkolący w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii i wykonawca instalacji fotowoltaicznych. Pracodawcy przywitali swoich praktykantów bardzo serdecznie i otoczyli ich dobrą opieką. Zadania, które przygotowali, są bardzo interesujące; na przykład oznaczanie swojego DNA, badania bakteriologiczne żywności, obsługa gości w czterogwiazdkowym hotelu, budowa lampy solarnej, obróbka elementów do montażu paneli fotowoltaicznych. Nikt się nie nudzi!
»Czwarty dzień w Sewilli
Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie kontynuują naukę języka hiszpańskiego, rozpoczętą przed wyjazdem na praktyki. Simona Raffaela, która prowadzi lekcje, jest nauczycielką z Włoch, a zajęcia odbywają się…po angielsku! To znakomita okazja do nabycia nowych umiejętności językowych i jednocześnie utrwalenia języka angielskiego. Simona prowadzi lekcje bardzo interesująco, a dodatkową atrakcją są językowe gry terenowe: we wtorek dwie grupy wykonywały swoje zadania na Placu Hiszpańskim, zaś w środę – poszukiwały kolorów na obrazach w Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de Sevilla).
»Dzień trzeci w Sewilli
Po wtorkowych zajęciach na praktykach wyruszyliśmy na spacer po Sewilli. Naszą przewodniczką była pani Anna Kalinowska – koordynatorka projektu. Zobaczyliśmy wspaniałe zabytki stolicy Andaluzji:
- Wieżę Giralda, będącą pozostałością po meczecie z czasów panowania w Sewilli arabskiej dynastii Almohadów, kiedy to pełniła funkcję minaretu;
- La Catedral de Sevilla – największą na świecie budowlą gotycką, a zarazem trzecią pod względem wielkości katedrą (po rzymskiej Bazylice Św. Piotra i londyńskiej Katedrze św. Pawła);
- Real Alcázar - pochodzący z XI wieku zespół pałacowy nazywany alkazarem, którego dodatkową atrakcją są wspaniałe ogrody. Budowla jako całość ustępuje jedynie Alhambrze w Granadzie;
- Metropol Parasol (nazywany „grzybami”) - konstrukcję o przedziwnej architekturze, której otwarcie miało miejsce w marcu 2011 roku.
Następnie przeszliśmy się wąskimi, uroczymi uliczkami Barrio de Santa Cruz - dawnej dzielnicy żydowskiej, gdzie w XIII wieku znajdowało się drugie co do wielkości skupisko społeczności żydowskiej na terenach dzisiejszej Hiszpanii.
A cóż można zrobić na koniec wędrówki w temperaturze 42 ⁰C? Oczywiście zjeść pyszne lody w jednej z najlepszych cukierni w Sewilli!
»Drugi dzień w Sewilli
Niedziela, nasz drugi dzień w Sewilli. Spacer na Plac Hiszpański i do Parku Marii Luizy. Byliśmy tak zachwyceni pięknem tych miejsc, że wybraliśmy się tam ponownie, tym razem wieczorem.
Było to też nasze pierwsze spotkanie z flamenco. To niezwykłe zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Romów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji i tam do dziś można oglądać jego wykonanie. W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
»Mobilność wystartowała!
6 maja, kilkanaście minut po północy, grupa 19 uczniów z 2 opiekunami rozpoczęła podróż do Hiszpanii. Pierwszy etap to transfer na lotnisko Chopina w Warszawie, który odbył się busem. Następny to lot z Warszawy do Sewilli, który odbył się liniami WizzAir. Wieczorem uczestnicy mobilności zakwaterowali się w pokojach, zjedli kolację i odbyli odprawę z Panią Kasią - przedstawicielką grupy Euromind. A przed snem jeszcze zdążyli pospacerować po okolicy ulicy Hytasa.
»Dwóch laureatów Edu-Elektry
Dmytro Burenko - laureat I miejsca w dziedzinie chłodnictwo i klimatyzacja, Ernest Bany - laureat III miejsca w dziedzinie odnawialne źródła energii. Jesteśmy dumni i gratulujemy. Wkrótce rozdanie nagród, ale najważniejsza, czyli zwolnienie z egzaminu zawodowego z części pisemnej - już jest pewna.
»Eco-Friendly Innovative Classes - Part 2
W kwietniu kontynuowaliśmy zadania w ramach projektu międzynarodowego eTwinning. Dla niewtajemniczonych, przypominamy, że informacje z pierwszego etapu zawarliśmy TUTAJ
Teraz zapraszamy do kolejnej odsłony.
»