Aktualności
RSSNowy cykl szkoleń
Uczniowie klasy 3E rozpoczęli nowy cykl szkoleń z zakresu energetyki wiatrowej na morzu. Tym razem Pan Krzysztof Tomaszewski omówił rynek energetyczny w Polsce i na świecie. Dowiedzieliśmy się o perspektywach rozwoju, w tym o szacunkowym udziale odnawialnych źródeł energii. Zebrane wiadomości były świetną powtórką przed sprawdzianem z geografii. Dziękujemy Ocean Wind.
»Poznajemy włoską kulturę
Pierwsze zajęcia kulturowe przygotowujące uczniów do wyjazdu w ramach projektu Erasmus + na Sycylię upłynęły w rytmie włoskiego "La Dolce Vita", czyli filozofii celebracji życia. Rozmawialiśmy o tym z czym kojarzą nam się Włochy oraz jacy są ich mieszkańcy. Poznaliśmy ich zwyczaje i ich słynny temperament. Następnie zaczęliśmy poznawać Sycylię, czyli wyspę, która najbardziej nas interesuje bo właśnie tu będziemy odbywać praktyki. Skojarzenia mieliśmy różne od mafijnych porachunków przez wzburzoną Etnę do piaszczystych plaż. Naszą ciekawość będziemy zaspokajać na kolejnych zdjęciach z Panią Środą, które odbędą się za dwa tygodnie - 12 grudnia.
»Władysław Orkan - patron Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinie
27 listopada 2024 roku obchodzimy 149 rocznicę urodzin naszego patrona. Władysław Orkan tworzył w okresie Młodej Polski. Za debiut Orkana przyjmuje się Nowele wydane w 1898, do których przedmowę, zgodnie z panującym wówczas zwyczajem, napisał uznany już w literaturze, 10 lat starszy od Orkana autor Na Skalnym Podhalu – Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W 1913 Orkan został redaktorem „Gazety Podhalańskiej” i brał udział w organizowaniu Drużyn Podhalańskich. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich. Władysław Orkan pisał dramaty, wiersze, powieści i nowele, utwory publicystyczne, w tym reportaż Drogą Czwartaków, w którym zawarł własne wspomnienia kapitana Legionów. Tematyką jego utworów był głównie obraz biednej polskiej wsi. Orkan był również humorystą (Herkules nowożytny i inne wesołe rzeczy), piewcą urody gorczańskiego pejzażu. Jego baśń z dawnych czasów Drzewiej, obok powieści W roztokach szczytowe osiągnięcie pisarza, porównywana jest do Puszczy Jodłowej Żeromskiego. Orkan Zaangażowany był bardzo w nurt regionalizmu góralskiego, był współzałożycielem Związku Podhalan. W 1927 pisarz obchodził jubileusz 30-lecia pracy twórczej. Z tej okazji w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się sesja naukowa. Uroczystości zorganizowane w Nowym Targu ściągnęły tłumy nie tylko Górali.
»Z wizytą w hotelu Radisson
Klasa 2T miała wyjątkową okazję zwiedzić Hotel Radisson Blu w Szczecinie, który jest jednym z najbardziej prestiżowych obiektów w mieście. Hotel, zlokalizowany w samym centrum Szczecina, oferuje 369 pokoi o różnym standardzie – od ekonomicznych po luksusowe apartamenty. Znany jest również z nowoczesnego zaplecza konferencyjnego, eleganckich restauracji oraz strefy relaksu z spa i centrum fitness.
Podczas wizyty mieliśmy okazję obejrzeć sale konferencyjne oraz pokoje, poznając różnice między standardami – od tych najtańszych po najbardziej ekskluzywne. Zaprezentowano nam również różne układy sal bankietowych i sposoby ich aranżacji na różne wydarzenia. Pracownicy hotelu podzielili się ciekawostkami na temat codziennego życia hotelu, opowieściami o gościach oraz szczegółami dotyczącymi pracy poszczególnych działów. Dowiedzieliśmy się, jakie są wymagania na różne stanowiska i na czym polega specyfika pracy w tak dużym obiekcie.
Na zakończenie dowiedzieliśmy się, że Hotel Radisson Blu zaprasza młodych ludzi na praktyki oraz do pracy. Doświadczenie zawodowe nie jest wymagane, jednak mile widziana jest znajomość języków obcych, co otwiera jeszcze więcej możliwości rozwoju zawodowego w tym renomowanym obiekcie.
Serdecznie dziękujemy za gościnę i oprowadzanie Pani Małgorzacie Ratajczak!
»Inspirujące warsztaty - siła stresu i podróż przez pokolenia
W środę, podczas zajęć z podstaw przedsiębiorczości oraz przedmiotów zawodowych, uczniowie klas II T i III T mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych spotkaniach z dwiema inspirującymi prelegentkami:
Panią Anną Rosiak z Uniwersytetu Merito w Szczecinie, która poprowadziła warsztaty pt. "Siła stresu, czyli jak sobie z nim radzić". Uczniowie dowiedzieli się, czym jest stres, jak wpływa na nasz organizm i codzienne funkcjonowanie. Prowadząca omówiła techniki relaksacji, podkreślając znaczenie snu oraz rozpoznawania i kontrolowania emocji. Warsztaty te były niezwykle inspirujące i praktyczne!
Panią Agnieszkę Sawińską-Lewandowską z Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego (WZiEU), która zabrała uczniów w niezwykłą "Podróż przez pokolenia". Dzięki temu uczniowie klas II T i III T lepiej zrozumieli różnice między generacjami oraz ich wpływ na rynek turystyczny.
Obie prelekcje były pełne cennych wskazówek i praktycznej wiedzy, które z pewnością wzbogacą umiejętności naszych uczniów w ich dalszej edukacji i życiu zawodowym.
Serdecznie dziękujemy Pani Annie Rosiak i Pani Agnieszce Sawińskiej-Lewandowskiej za poświęcony czas oraz inspirujące zajęcia!
»Wystartowaliśmy z językiem włoskim
Buongiorno,
w sobotę 16 listopada rozpoczęły się lekcje języka włoskiego, w kórych uczestniczy grupa 20 osób, znajdujących się na listach: podstawowej i rezerwowej, w związku z wyjazdem na zagraniczne praktyki zawodowe na Sycylię. Kurs prowadzi lektorka szkoły językowej "Zakręcony włoski". Zaczęliśmy od przedstawienia się i krótkiego wprowadzenia do kultury włoskiej, już pierwsze minuty pokazały nam, że język jest melodyjny i dźwięczny, dlatego dla niektórych wymowa była nie lada wyzwaniem. Na wstępie pojawiła się teoria i ćwiczenia fonetyczne, jak wymawiać dane litery lub charakterystyczne sylaby. Przy okazji w głowie utkwiły pierwsze słówka. Natępnie przeszliśmy do budowy krótkiego dialogu, ale najpierw pojawiły się zwroty powitania i pożegnania, zwroty grzecznościowe, formy zapoznania się z nową osobą i przedstwienia się, pytania i odpowiedzi: ile masz lat, skąd pochodzisz, gdzie mieszkasz, jak się masz? Na końcu każda para przećwiczyła cały dialog.
»Rzemiosło zmysłów i emocji - otrzymanie dotacji
Z przyjemnością informujemy, iż pozyskaliśmy dotację na nasze działania artystyczno - wolontariackie.
Zapraszamy do udziału w naszym projekcie „Rzemiosło zmysłów i emocji” realizowanego w ramach Konkursu Regrantingu „Aktywna Młodzież” realizowanego przez CREO Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO i dofinansowanego ze środków NIW-CRSO w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.
#RządowyProgramFunduszMłodzieżowynalata20222033
»Konkurs Leśne Dyktando
14 listopada br. uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z nie lada wyzwaniem - uczestniczyli w Konkursie Ortograficznym Leśne Dyktando organizowanym przez Nadleśnictwo Gryfino. Ortograficzne potyczki absolutnie nie były łatwą przygodą, bo na drodze do zwycięstwa pojawiły się piestrzenice, dzieżki pomarańczowe, przyprószone białymi kropkami muchomory, ponadprzeciętne duże purchawki, borówki brusznice i przetacznik ożankowy- dla Tymoteusza Szczecha z klasy 5E, który zajął II miejsce w konkursie - ortograficzne trudności okazały się banalnie proste !!! Gratulujemy.
»Awans do finału EuroSkills Herning Dania 2025
Z wielką radością informujemy o wynikach rywalizacji reprezentantów naszej szkoły, Rafała Wypyskiego i Mikołaja Guza (5E - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej), w zawodach umiejętności zawodowych WorldSkills Poland. Były to eliminacje do Mistrzostw Europy w Danii w kategorii instalacje sanitarne i grzewcze! Spośród 14 najlepszych monterów z całej Polski, w wieku od 18 do 24 lat, nasi zawodnicy pokazali pełne zaangażowanie i ogromne umiejętności.
Jesteśmy szczęśliwi, gdyż Rafał Wypyski awansował do finału EuroSkills Herning Dania 2025. Brawo! Wielkie gratulacje dla Rafała i Mikołaja, którzy pokazali wielką klasę. Jesteśmy niezwykle dumni i życzymy im kolejnych sukcesów! Czytaj dalej ...
»Eliminacje do konkursu Worldskills
Nasi zawodnicy Rafał Wypyski i Mikołaj Guz już rozpoczęli dwudniową rywalizację w Warszawie do europejskiego konkursu EuroSkills. Startujemy w konkurencji instalacje sanitarne i grzewcze. Konkurs składa się z części teoretycznej i praktycznej - jednej pierwszym dniu oraz dwóch konkurencji praktycznych w dniu drugim, czyli jutro. Podczas eliminacji będą obecni w charakterze obserwatorów 3 osoby z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: Magdalena Bala, Joanna Rabiega-Wiśniewska, Piotr Walicki. Osoby te chcą podpatrywać konkurs pod tym kątem tego, co można transferować dobrego dla systemu edukacji zawodowej i zadań egzaminacyjnych.
»