Aktualności
RSSNiedziela w Sewilli
Niedzielny poranek rozpoczęliśmy wcześnie przygotowaniami do urodzinowej niespodzianki dla Weroniki - dzisiaj skończyła ona bowiem 18 lat! Daria i Julia zabrały jubilatkę na poranny spacer, a tymczasem w rezydencji trwały gorączkowe prace i nasza stołówka szybko przeobraziła się w salę gotową na urodzinowe, wspólne śniadanie. Całkowite zaskoczenie Weroniki było warte każdego trudu!
Następnie wybraliśmy się wspólnie na zwiedzanie Katedry Najświętszej Marii Panny w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla). Ta gotycka katedra, powstała w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów, jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie.
Dzień zakończyliśmy wieczorem w La Carboneria – lokalu, będącego w Sewilli legendarnym miejscem. Jest to właściwie bar, działający w dawnym magazynie węgla, organizujący koncerty lokalnych artystów grających, śpiewających i tańczących flamenco. Do La Carboneria wstęp jest bezpłatny, nie wolno jednak wykonywać zdjęć ani nagrań odbywających się tu występów. To nasze kolejne spotkanie z tym fascynującym zjawiskiem kulturowym, wywodzącym się właśnie z Andaluzji. Każdy pokaz jest inny, stanowi odbicie różnych stylów i osobowości artystów i każdy zapada na długo w pamięć.
»Wycieczka do Rondy
Ronda to miasto w południowo-wschodniej części Andaluzji, położone na wysokości 739 m n.p.m., z długą historią, sięgającą czasów prehistorycznych. To tutaj w 1918 roku zaprojektowano andaluzyjską flagę, herb i hymn. Postanowiliśmy sprawdzić, czy prawdziwe jest stwierdzenie Hemingwaya, że to najpiękniejsze miasto świata. I rzeczywiście - Ronda robi ogromne wrażenie. Wąwóz El Tajo, który ma ponad 500 metrów długości i około 160 metrów głębokości, dzieli ją na dwie części. W dole płynie rzeka Guadalevín, a nad nią znajdują się trzy wspaniałe mosty – Puente Romano, Puente Viejo i słynny Puente Nuevo, będący wybitnym przykładem XVIII-wiecznej sztuki inżynieryjnej. Ma około 100 metrów wysokości i tworzą go potężne filary z podwójnym łukiem pośrodku oraz po jednym pojedynczym po każdej ze stron. Z kilku punktów widokowych, w tym z Mirador de Ronda, platformy widokowej wychodzącej poza krawędź zbocza – widoki są oszałamiające!
W Rondzie znajduje się też druga znana budowla miasta - arena walk byków, Real Maestranza de Caballería. To jedna z najstarszych i najznakomitszych "Plaza de Toros" na terytorium Hiszpanii. Wzniesiono ją w latach 1783-1785; była pierwszą, w której zamiast drewnianych belek nośnych użyto piaskowca. To szczególne miejsce dla historyków oraz miłośników korridy. To właśnie tu powstały współczesne zasady tego widowiska obowiązujące do dnia dzisiejszego. Na tej arenie walczył niezwyciężony torreador Francisco Romero, który w XVIII wieku sprzeciwił się obowiązującej w tamtym czasie tradycji walki konnej i po raz pierwszy postanowił zmierzyć się z bykiem na stojąco. Romero stoczył podobno ponad 5500 walk z bykami i swojej długiej karierze nigdy nie został poważnie ranny; ostatniego byka zabił w 1831 r. w wieku 77 lat.
Odwiedziny w Casa del Rey Moro (Domu Mauretańskiego Króla) wymagały bardzo dobrej kondycji, ponieważ tzw. Kopalnia Wody (La Mina de Agua), która została wydrążona w skale na polecenie mauretańskiego króla w XIV wieku, prowadzi na sam dół wąwozu, po blisko 300 schodach, co oczywiście oznacza konieczność pokonania ich w drugą stronę, do góry.
Dopełnieniem niezwykłych wrażeń z Rondy był posiłek: pyszne tapas i paella w lokalnych tabernach.
»Czwartek i piątek drugiego tygodnia mobilności
Nasze plany na czwartkowe popołudnie pokrzyżowała burza, jaka przeszła nad Sewillą - spędziliśmy je więc w domu. Dopiero po praktykach w piątek wyruszyliśmy na kolejne spacery po mieście. Poznawaliśmy m.in. klimatyczną dzielnicę Triana z wąskimi, uroczymi uliczkami, zabytkami i wszechobecnymi płytkami azulejos w rozmaitych kolorach i formach. Odwiedziliśmy Museo Del Castillo De San Jorge, czyli Muzeum Inkwizycji w Zamku Świętego Jerzego. Zamek San Jorge był średniowieczną fortecą zbudowaną na zachodnim brzegu rzeki Gwadalkiwir, a także kwaterą główną i więzieniem hiszpańskiej inkwizycji . Został rozebrany
w XIX wieku i przekształcony w targ spożywczy. Muzeum w podziemnych ruinach koncentruje się na historii zamku, hiszpańskiej inkwizycji i represji religijnych. Organizowane są tu też wystawy, które w surowych wnętrzach pozostałych po dawnej siedzibie Sądu Inkwizycji, prezentują się niezwykle oryginalnie.
»Wycieczka do Stralsundu
Za nami dzień pełen przygód. Zwiedziliśmy trzecie co do wielkości Oceanarium w Europie oraz piękne Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Młodzi podróżnicy wzięli udział w przygotowanej przez biuro Travel Shop grze terenowej. Do odszukania mieli między innymi herby, pomniki, rzeźby. Nie zabrakło też zadań z matematyki - liczenie drzwi oraz wież i wieżyczek bazyliki. W Oceanarium duże wrażenie zrobiła wystawa "Giganci Oceanów" gdzie było można zrelaksować się na leżakach ale przede wszystkim obejrzeć akwaria z przeróżnymi żyjącymi w nich stworzeniami.
»Szkolenie w ośrodku szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy
Uczniowie klasy 3E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) zapoznali się z profesjonalnymi metodami szkoleń przyszłych pracowników obsługujących elektrownie wiatrowe. Skorzystali z symulatorów gondoli, wnętrza segmentu wieży, lotu helikopterem. Odbyły się też pokazy symulacji pożaru w zadymionym pomieszczeniu wewnątrz elektrowni i gaszenie pożaru na zewnątrz. Przekazano też informacje o szkoleniu IRATA.
»Wizyty kontrolne w miejscach praktyk
W środę opiekunki naszej grupy wizytowały pierwsze z firm, w których pracujemy. Pani Honorata Grabek wybrała się do hotelu Bellavista, gdzie praktyki odbywają Daria i Julia. Tam miała okazję zobaczyć je podczas wykonywania pracy w hotelowej restauracji oraz porozmawiać z ich opiekunami. Dziewczyny są bardzo zadowolone, zaś espresso podane przez nie - smakowało wyśmienicie!
Pani Elżbieta Lesińska udała się do TTDIE System – firmy zajmującej się montażem systemów OZE, głównie fotowoltaicznych. Tutaj zdobywają doświadczenie Agata i Klaudia, które w przyszłości zostaną technikami urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Obecnie firma przeprowadza się do nowej siedziby i każda para rąk – także obu praktykantek – jest na wagę złota.
Pracodawcy w każdej z firm wypowiadali się o swoich podopiecznych w samych superlatywach.
»Sztuka grillowania
Sezon na grillowanie już się zaczął i nabiera rozpędu. Przy grillu można spotkać się z rodziną lub ze znajomymi i w miłej atmosferze spędzić z nimi czas. Grillowaniu towarzyszy również często udział w różnych grach lub konkursach. Grillowanie to też sztuka, o czym przekonali się uczniowie 1 klasy Kucharz.
W dniu 17 maja 2023 roku, uczniowie: Kornelia, Aleksander, Filip, Kacper H. i Kacper K. pod okiem pani Elżbiety Szewczyk-Poczwardowskiej mieli okazję poznać tajniki dobrego grillowania. Początkujący kucharze przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek z klasy proste, ale smaczne potrawy – grillowane piersi z kurczaka oraz grillowany ser halloumi. Był też dodatek witaminowy - surówka z kapusty pekińskiej oraz pyszne kromki chleba posmarowane smakowym masłem i upieczone na grillu.
Pani Ela, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego Rekreacja i Wypoczynek w Trzynastu Dębach w Kołbaskowie, podpowiadała uczniom co i jak mają robić, by mięso było zgrillowane a nie surowe czy też spalone. Przy okazji podzieliła się też przepisem na wspomniane już smakowe masło. Uczniowie mieli również okazję posmakować dżemu gruszkowego z nutą limonki i kardamonu – przetworu ze spiżarni właścicielki gospodarstwa.
W czasie, gdy piątka uczniów sprawnie krzątała się przy grillu, pozostali korzystali z różnych form wypoczynku. Chłopcy kopali piłkę nożną a dziewczęta grały w gry towarzyskie lub prowadziły sobie pogaduszki. Niektórzy w zaciszu czytali książkę lub słuchali muzyki. Był też relaks na huśtawce.
Zajęcia w plenerze z udziałem specjalistki w grillowaniu, tj. pani Eli, to zapewne niezapomniane doświadczenie dla młodzieży.
Katarzyna Galińska
»Kolejny dzień praktyk i nauki hiszpańskiego
Wtorek był dniem pracy na praktykach oraz kolejnej lekcji języka hiszpańskiego. Tym razem po zapoznaniu się z podstawowym słownictwem, zaopatrzeni w listę produktów żywnościowych opisanych po hiszpańsku, wyruszyliśmy na zakupy do marketu. Naszym zadaniem było wyszukanie ich na półkach w sklepie, sfotografowanie i zapisanie cen.
»Torre, czyli wieża
W poniedziałkowe popołudnie w drugim tygodniu praktyk w Sewilli wybraliśmy się na zwiedzanie Torre del Oro - Złotej Wieży. To jedna z ponoć aż 166 wież stanowiących element fortyfikacyjny miasta z czasów Almohadów (dynastii marokańskiej, panującej m.in. w Andaluzji w XII i XIII wieku). Miał on za zadanie chronić przed najeźdźcami rezydencję kalifów - Alkazar. Ściany Złotej Wieży były wówczas wyłożone płytkami azulejos, które odbijając się od tafli wody Gwadalkiwiru mieniły się złotym blaskiem. Legenda głosi, że służyła do przechowywania złota przywożonego z kolonizowanej przez Hiszpanów Ameryki Łacińskiej. Razem z nieistniejącą już bliźniaczą budowlą usytuowaną na przeciwnym brzegu Gwadalkiwiru strzegła wstępu do miasta przy pomocy przeciągniętego przez rzekę grubego łańcucha. Aktualnie w Złotej Wieży znajduje się muzeum morskie.
Po rzece Guadalquivir odbywają się rejsy statków wycieczkowych, z których pokładów można podziwiać wspaniałe widoki współczesnej i historycznej części miasta. Wśród nich – ekologiczne statki z zasilane w energię z paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na dachu.
»Wizyta w firmie Tweetop
Uczniowie klasy 2E technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wzięli dziś udział w szkoleniu przygotowanym przez Pana Przemysława Drozdka. Najpierw dowiedzieliśmy się jakie produkty znajdują się w ofercie firmy, następnie szczegółowo zapoznaliśmy się z rurami wielowarstwowym PERT/Al/PERT oraz PERT/EVOH/PERT. Druga część szkolenia dotyczyła pomp ciepła, ich parametrów, zastosowania, doboru i certyfikacji. Ostatnia część szkolenia to rekuperacja powietrza, z omówieniem wad i zalet wentylacji. Na koniec udaliśmy się na wycieczkę po zakładzie produkcyjnym, prześledziliśmy linię produkcyjną rur PERT/Al/ PERT oraz poznaliśmy metody oceny jakości produktu m. in. wytrzymałość materiałową, ciągłość warstw w badaniach mikroskopowych, odporność na temperatury i ciśnienie.
Dziękujemy za gościnę i poświęcony czas.
»