Aktualności
RSSPrograma de Erasmus en Málaga 8
5 T/E z wizytą na ZUT
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 5T/E brali czynny udział w dniach otwartych na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Na spotkaniu z odnawialnymi źródłami energii grupa E mogła obejrzeć specjalistyczne laboratorium OZE wyposażone m.in. w najnowocześniejsze na rynku urządzenia wytwarzające energię elektryczną i ciepło, technologię ogniw paliwowych, turbiny wiatrowe z magazynem energii, systemy solarne i wiele innych innowacyjnych rozwiązań. Grupa T uczestniczyła w spotkaniu z uprawą winorośli i winiarstwem. W Laboratorium Technologii Wina poznali technologię produkcji, rozpoznawali zapachy wina korzystając z zestawu specjalnych aromatów i dowiedzieli się skąd w szampanie biorą się bąbelki.
»Programa de Erasmus en Málaga 7
Pierwszy piątek (01.03.2024) mieszkania w słonecznej Maladze oraz Sevilli spędziliśmy bardzo ciekawie. Część grupy w Maladze wykonywała praktyki, a po nich poszła na spacer. Natknęli się na początek Festival de Malaga. W tym czasie grupa chemiczna w Sevilli miała ostatni dzień w laboratorium pod czujnym okiem pana Jesúsa. Późnym popołudniem pojechaliśmy zwiedzać stadion piłkarski, czyli Estudio Ramón Sánchez Pizjuán. Następnie udaliśmy się pod słynne Setas de Sevilla, drewnianą konstrukcję zlokalizowaną na placu La Encarnación w starej dzielnicy. Zjedliśmy 100 Montaditos. W drodze powrotnej zobaczyliśmy dużo ciekawych budowli i pięknie rozświetloną Sevillę nocą. Ten dzień był niesamowity, pełen energii i pewnie nie ostatni tak zakończony.
Programa de Erasmus en Málaga 6
Programa de Erasmus en Málaga 5
Programa de Erasmus en Málaga 4
Buenos dias!!!
Dzień rozpoczęliśmy jak co dzień pożywnym śniadaniem, tym razem już o różnych porach, gdyż część grup rozpoczęła swoje praktyki zawodowe skoro świt. Osoby czekające na prezentację w swoich firmach mogły dłużej pospać. Już wiemy, że w Hiszpanii pojęcie czasu jest względne. Pogoda na szczęście dopisała, więc z przyjemnością wykonywaliśmy zlecone nam zadania. Po powrocie z praktyk, chwytając lokalne (czytaj: siesta), zwyczaje udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, aby nabrać sił do kibicowania "Dumie Pomorza". Drużyna nie zawiodła i w dogrywce pokonali "Lechitów", awansując do pól finału Pucharu Polski. Z dobrymi humorami udaliśmy się do swoich pokoi, zregenerować siły przed kolejnym dniem pełnym przygód.
Tomasz B.
Programa de Erasmus en Málaga 3
Poniedziałek (Lunes) 26.02.24, trzeci dzień programu Erasmus+. Zaczeliśmy od śniadania o 9:00. Część z nas spotkała się z koordynatorami mobilności, którzy przedstawili nas pracodawcom. Około godziny 14:00, gdy wszyscy byli już w rezydencji, zjedliśmy obiad i ruszyliśmy do miasta. Zwiedziliśmy dom narodzin Pabla Ruiz Picassa. Muzeum znajduje się na pierwszym piętrze budynku, w którym urodził się malarz (Pintor). W trzech salach można zobaczyć różne prace Picassa: ceramikę, ryciny, ilustracje do książek, obrazy oraz zdjęcia rodzinne. Kolekcja prezentowała dzieła Picassa z lat 1931-1971. W drodze powrotnej do rezydencji mieliśmy okazję poznać bliżej okolicę. Po kolacji wymieniliśmy się wrażeniami z dzisiejszego dnia. Tradycyjnie wieczorem rozegraliśmy mecz na lokalnym boisku. Według wielu dzień był udany.
Adrian L.
¡Nos vemosmañana!
Programa de Erasmus en Málaga 2
Hola Amigos!
Drugi dzień programu Erasmus+ rozpoczęliśmy wstając o 8:40. Następnie udaliśmy się do stołówki (Cafeteria) by zjeść nasz pierwszy posiłek dnia. Po śniadaniu przygotowaliśmy się na 7 godzinną wycieczkę po Máladze. Równo o godzinie 11:00 wyruszyliśmy na przystanek autobusowy. Autobusem Nr 1 podjechaliśmy do centrum miasta. Pierwszym punktem było Centre Pompidou, gdzie nasza koleżanka Janka zatańczyła z grupą Nawal Belli Dance (filmik znajdziecie w komentarzach). Kolejnym punktem naszej wycieczki była plaża Malagueta oraz twierdza Alcazaba (określona przez nas jako Azkaban/ Alcatraz) leżąca na zboczu góry Gibralfaro.
Wzniesiona w latach 1057-1063, na wniosek emira taify Granady, Badisaben Habúsa. Za architekturę ogrodów i elementy wody odpowiedzialni byli później Nasrydzi. Alcazaba w Maladze była jedną z najtrudniejszych do zdobycia arabskich twierdzy w Hiszpanii. Po kilku miesiącach oblężenia, 19 sierpnia 1487 roku katolicki monarcha Ferdynand zdobywa Malagę, a na wieży Homenaje de la Alcazaba staje krzyż i zawisa flaga Kastylii. Odtąd Malaga przestaje być muzułmańska. Schyłek okresu świetności Alcazaby związany z trzęsieniem ziemi w 1680 roku, czy zbombardowaniem Malagi podczas wojny dziewięcioletniej. Rewitalizacja Alcazaby rozpoczęła się w latach 30-tych XX wieku i aktualnie jest uważana za najlepiej zachowaną twierdzę Maurów w Hiszpanii.
Obecny obszar 15000 metrów kwadratowych, na którym znajduje się twierdza Alcazaba, to niespełna połowa wielkości, jaką posiadała w czasach świetności. Za aktualny wygląd i projekt odpowiedzialny jest Juan Temboury Álvarez, urodzony w Maladze naukowiec, badacz i polityk, współpomysłodawca muzeum Picassa. Jego popiersie stoi tuż przed wejściem do twierdzy przypominając komu zawdzięcza odnowione, niespełna 1000-letnie oblicze.
Na terenie Alcazaby spotkaliśmy kilka stworzeń m.in. kota, który sprawiał wrażenie głównej atrakcji. Dał się nawet pogłaskać, choć tak nie do końca był ufny. Oprócz zwierzątek spotkaliśmy wielu Polaków.
W drodze powrotnej wracaliśmy pieszo, skorzystaliśmy z każdego napotkanego placu zabaw i siłowni. Znaleźliśmy również siedzibę Erasmusa. Po pysznej obiadokolacji rozegrał się mecz piłkarski pomiędzy nami a lokalnymi gospodarzami. Wynik jest jasny, oczywiście wygraliśmy.Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
Maciej Z.
Programa de Erasmus en Málaga 1
Dzień 24.02.24 r., zaczęliśmy bardzo wcześnie, bo już przed 5.00 rano, wszyscy spotkaliśmy się w pobliżu szkoły oczekując na busa do Berlina. Na lotnisko w stolicy Brandenburgii dotarliśmy punktualnie ok. godziny 8.00, gdzie czekaliśmy na nasz lot bezpośrednio do Malagi, który miał miejsce o godzinie 10.00. Do Malagi dotarliśmy ok. godziny 13.00, gdzie od razu przywitała nas słoneczna, lecz odrobinę wietrzna pogoda. Z lotniska w Maladze wyruszyliśmy do miejsca naszego zakwaterowania, które z racji bardzo komfortowego i zachwycającego ulokowania, idealnie przypadło nam do gustu. Blisko naszego miejsca pobytu znajduje się kilka sklepów spożywczych, restauracji oraz lokalne boisko, gdzie z przyjemnością spędzamy czas. Po zjedzeniu obiadu, wyruszyliśmy z chłopakami podbijać hiszpańskie boiska i zagraliśmy mecz z lokalnymi równieśnikami oraz młodszymi fanatykami piłki nożnej z Andaluzji (oczywiście wygraliśmy). Po wycieńczających rozgrywkach futbolu, poszliśmy do supermarketu na małe zakupy i kupiliśmy parę tutejszych przysmaków, po czym wróciliśmy na kolację. Dzień zakończyliśmy wspólnymi aktywnościami w pokojach, takimi jak gry w karty i planszówki.
Oskar K.
Druga edycja szkoleń z zakresu siłowni wiatrowych na morzu
Uczniowie 2E technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej rozpoczęli udział w cyklu szkoleń, które organizuje OceanWinds. O podstawowych aspektach stawiania siłowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim opowiadał Pan Krzysztof Tomaszewski z Przemysłowej Akademii Rozwoju. Mlodzież poznała historię turbin wiatrowych i pewne wskaźniki produkcji energii elektrycznej. Na podsumowanie odbył się quiz w Kahoocie, w którym Bartek, Kacper i Bartek udzielili 100% poprawnych odpowiedzi. Brawo.
»