Aktualności
RSSZ wizytą na Politechnice Morskiej w Szczecinie
Uczniowie klasy 2E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej), w dniu 8 maja, odwiedzili laboratoria Politechniki Morskiej w Szczecinie. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych na Wałach Chrobrego i na ulicy Willowej. Dowiedzieliśmy się dużo o zasadach bezpieczeństwa przy pracy z urządzeniami elektrycznymi, o sprzęcie ochronnym, o uruchomieniu falownika i silnika elektrycznego. Wiemy, że można programować układy elektryczne i sprawdzać poprawność podłączeń. Poszerzyliśmy swoją wiedzę o elektrowniach wiatrowych, przyjrzeliśmy się konstrukcji dostępnej na uczelni. Mogliśmy też przetestować zestaw do badania parametrów elektrycznych dla instalacji fotowoltaicznej zmieniając ustawienia modułów i wartość nasłonecznienia.
»Harmonogram naboru do internatu na rok szkolny 2024/2025
Niezbędne informacje nt. naboru do internatu na nowy rok szkolny.
»Pożegnaliśmy uczniów klasy 5TE i 5 SChCK
Dziś maturzyści oficjalnie żegnali się ze szkołą. To pierwszy rocznik, który po pięcioletniej nauce kończy edukację na etapie szkoły średniej. Były chwilę wspomnień, wzruszeń, radości i nostalgii. Wyróżniono osoby z bardzo dobrym wynikiem w nauce i z bardzo dobrą frekwencją. Wręczono listy gratulacyjne dla rodziców oraz świedectwa ukończenia szkoły.
Drodzy Maturzyści życzymy Wam sukcesów na każdym stopniu kariery zawodowej a przede wszystkim wszelkiej pomyślności i radości na dalszej drodze życia. Trzymamy mocno kciuki za wyniki maturalne, bo zawodowe u niektórych były wprost rewelacyjne :)
»IX Wojewódzki Konkurs Mistrz OZE
W bardzo sympatycznej atmosferze przebiegł finał konkursu Mistrz OZE, który jest konkursem punktowanym przy naborze do szkół średnich i odbywa się pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Każdy finalista opuścił naszą szkołę zadowolony a to za sprawą bardzo wartościowych nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników.
Wszystko to dzięki naszym partnerom konkursu. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ufundowało bony podarunkowe o wartości 700, 600 i 500 zł dla trzech pierwszych miejsc. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz i Wydział Ochrony Środowiska - ufundowali głośniki JBL dla trzech zwycięzców. Firma Vestas przekazała modele turbin wiatrowych, a partner ekologiczny konkursu, czyli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ufundował ekologiczne i energooszczędne nagrody na pozostałe miejsca. Na sali gościliśmy Panią Małogorzatę Szewczyk z firmy Qborg, która każdemu uczestnikowi przekazała maskotki, gry planszowe, kubki i gadżety. Bidony, termosy i torby ufundowała firma Viessmann.
Gratulujemy laureatom i mamy nadzieję, że konkurs będzie cieszył się większym zainteresowaniem za rok.
I miejsce - Nadia Nowak - SP 1 Choszczno
II miejsce - Alicja Wicik - SP 7 Kołobrzeg
III miejsce - Sonia Kwiatkowska - SP 1 Choszczno
»X Konkurs Ekologiczny dla szkół podstawowych
Dzisiaj po raz kolejny gościliśmy w progach naszej szkoły uczniów szkół podstawowych z terenu województwa zachodniopomorskiego biorących udział w X edycji Konkursu Ekologicznego.
Zmierzyli się oni z testem wiedzy z zakresu szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska, a pięć najlepszych zespołów weszło do ścisłego finału, w którym wykonali 4 zadania praktyczne. Pozwoliło nam to na wyłonienie trzech najlepszych drużyn i tak:
I miejsce zajęła SP Nr 35 im. Jana Pawła II ze Szczecina reprezentowana przez: Wiktorię Styczyńską, Dianę Pupinę i Aleksandrę Andrzejewską,
II miejsce zajęła Katolicka SP im. Jana Pawła II w Szczecinie reprezentowana przez: Martynę Górską, Marię Strumińską i Kacpra Węglarza,
III miejsce zajęła SP nr 8 im. Kardynała Augusta Hlonda w Goleniowie reprezentowana przez: Brunona Lisowskiego, Ignacego Kosowicza i Marcela Szczęsnego
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
»Technik OZE wszystko może
Mikołaj Guz i Rafał Wypyski w dniach 18-19 kwietnia uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie pt. Technik OZE wszystko może, zorganizowanym w Miastku. Wieloetapowy konkurs wymagał od uczniów wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych, które uczniowie udoskonalają pod opieką Pani Elżbiety Lesińskiej i Pana Adama Zakrzewskiego. Nasz team zajął I miejsce na 12 drużyn, a Rafał otrzymał dodatkową nagrodę dla najlepszego montera, swoją pracą zachwycił jury. Jesteśmy dumni i gratulujemy.
Uczestnicy konkursu złożyli wizytę studyjną w elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie przed zadaniami teoretycznymi konkursu. Jedyna taka możliwość zajrzenia do miejsc, gdzie znajdują się turbiny, ponieważ jeden z turbozespołów jest obecnie w generalnym remoncie a wirnik generatora został wyjęty z gniazda. Wraz z uczestnikami konkursu zeszliśmy kika pięter pod ziemią, byliśmy pod dnem dolnego jeziora. Jedno ze zdjęć pokazuje turbinę wodną Francisa od spodu.
»Job-shadowing na Sycylii 3
Kolejne dni programu job-shadowing to wizyty w firmach z naszych branży i uzupełnianie informacji o praktycznej nauce zawodu na Sycylii. Najpierw odwiedziliśmy firmę Calor System, mającą dwie lokalizacje na terenie Barcellony P.G. Firma posiada sklep z zaopatrzeniem w urządzenia do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynku, ale także klimatyzatory typu Split i pompy ciepła. Firma bardzo chętnie przyjmuje na praktykę zawodową młodzież z Polski, twierdząc, że są oni dobrze przygotowani do pracy z instalacjami hydraulicznymi i elektrycznymi. We współpracy z pracownikami młodzież montuje urządzenia i systemy energetyki odnawialnej.
Kolejny punkt w programie szkolenia to wizyta w Milazzo i poznanie bazy hotelowej. Pierwszy dzień to zagadnienia z zakresu turystyki poznanie największych atrakcji turystycznych, czyli zamku i jego otoczenia, w tym spacer wzdłuż portu, z którego odpływają promy na Wyspy Laparyjskie. Opłynięcie wysp i wizyta na nich, szczególnie na Vulcano i Stromboli to duża atrakcja w sezonie, ciesząca się wielkim powodzeniem wśród każdej grupy wiekowej. Milazzo słynie z bogatej bazy hotelowej i restauracyjnej. Złożyliśmy wizytę w czterogwiazdkowym hotelu, zlokalizowanym blisko portu. Zapoznaliśmy się z pracą recepcji, bufetu śniadaniowego oraz z wyglądem i wyposażeniem pokojów. Właścicielka opowiedziała nam o pracy praktykantów i doskonaleniu umiejętności praktycznych. Dwie kolejne lokalizacje to obiekty noclegowe młodzieży przebywającej na praktykach zawodowych na Sycylii. Przy okazji zapoznaliśmy się i wymieniliśmy doświadczenia z opiekunami uczniów grup z Grecji oraz ze Słowacji.
Ostatni punkt programu to wizyta w Mesynie - trzecim mieście pod względem wielkości na Sycylii. Miasto to wrota Sycylii, gdyż poprzez Cieśninę Mesyńską wyspa łączy się ze stałym lądem, czyli Kalabrią. Największy kataklizm dotknął Mesynę w 1908 roku, gdzie trzęsienie ziemi odpowiadało sile 50 bomb zrzuconych na Hieroszimę. Odbudowa miasta nastąpiła od razu i dziś miasto słynie z Dzwonnicy Katedralnej z 1933 r., na której umieszczono największy na świecie zegar mechaniczny, który o 12 w południe daje niesamowity pokaz: ryczenie lwa, pianie koguta i dźwięki Ave Maria. Imponują: fontanny Oriona i Neptuna, ogromna katedra p.w. NMP, czy też kolumna wotywna, poświęcona patronce miasta i chroniąca przed nieszczęściami.
»Job-shadowing na Sycylii 2
Kolejne dni job-shadowingu to wizyty w dwóch firmach, jedna związana z branżą gastronomiczną i ochroną środowiska a druga z branżą turystyczną.
CanditFrucht to zakład przetwórstwa cytrusów (cytryny, pomarańcze, mandarynki, granaty i in.), który cechuje się polityką Zero Waste. Obserwowaliśmy procesy i aparaty w całym ciągu technologicznym, gdzie od surowca powstawał gotowy produkt. Zakład wykorzystuje energię solarną na pokrycie 40% zapotrzebowania na prąd oraz stosuje zasady zrównoważonego zarządzania energią. Głównymi produktami są soki, owoce kandyzowane i olejki eteryczne. Pozostałości organiczne po obróbce mechanicznej poddaje się fermentacji w celu wytworzenia biogazu wykorzystywanego energetycznie. W drugiej lokalizacji firmy prześledziliśmy linię do pakowania i przechowywania produktów oraz laboratorium, które sprawdza jakość wyrobów. Dokonywaliśmy oceny organoleptycznej produktów i wypytywaliśmy o możliwość realizacji praktycznej nauki zawodu w zakładzie.
Kolejne miejsce, do którego można wracać wielokrotnie to park etnograficzny Parco Museo Jalari, został on założony przez dwóch braci Pietrinich, którzy wykupili jedno ze wzgórz, aby przekształcić je w miejsce cenne kulturowo, historycznie i artystycznie. Zostało ono obsadzone licznymi drzewami oraz pachnącymi ziołami. Wzdłuż ścieżki edukacyjnej rozmieszczono budynki, a każdy z nich przeznaczono pod różną tematykę: produkcja oliwy, wytwarzanie soków, przerabianie winogrona i wytwarzanie wina, mielenie ziarna na mąkę, pieczenie chleba, wytwarzanie regionalnych produktów. Jest to miejsce, w którym można spotkać się ze sztuką (liczne rzeźby) a także skansen dawnych pracowni rzemieślniczych. Na terenie parku znajduje się także dom, w którym można organizować wesela i inne imprezy okolicznościowe, zachowując urok i klimat starej Sycylii.
»Program kulturowy podczas job-shadowingu
Projekt Erasmus+ to okazja to odwiedzenia miejsc cennych kulturowo dla odwiedzanej destynacji. Znaczne odległości pomiędzy miejscowościami skracają czas na zwiedzanie, ale i tak warto zajrzeć do nich choćby na godzinę.
Obowiązkowym punktem była Etna, a właściwie jej niższe kratery (Silvestri), które są już nieczynne i bezpieczne dla pieszych wędrówek. Niesamowite jest otoczenie skał wulkanicznych, kamyczków, piasku i charakterystycznego pyłu. Należy uważać na silny wiatr, właściwy ubiór i zapewnić sobie przewodnika aby bezpiecznie dotrzeć na szczyt. Etna i jej obłoczki dymu towarzyszyły nam podczas przejazdu przez wyspę. W drodze powrotnej z Etny udało nam się odwiedzić urokliwą Taorminę, która umieszczona jest na wzgórzu Monte Tauro, nad Morzem Jońskim i z widokiem na wulkan. Ta miejscowość to jedno z najpiękniejszych miast Sycylii, pełna uliczek ograniczonych z dwóch przeciwległych stron dwoma bramami: Porta Messina i Porta Catania. Warto zajrzeć też do dobrze zachowanego i odnawianego teatru greckiego, z którego rozciąga się piękna panorama całego miasta. Taormina to miejsce spotkań artystów ale też arystokratów, a dziś ludzi zamożnych.
Druga wycieczka to odwiedziny w północnej części wyspy. Na początku Palermo - stolica Sycylii- miasto założone przez Fenicjan z licznymi śladami arabskimi i normańskimi. Po największym mieście Sycylii warto poruszać się główną ulicą Corso Vittorio Emanuele i czasami odbijać w lewe czy prawe uliczki. Nie sposób ominąć katedry z ciekawostką geograficzną (południk meridiana) i relikwiami św. Rozalii, pałacu Normańskiego, licznych kościołów, które konstrukcją przypominają budowle Bliskiego Wschodu, Quatrro Canti (cztery narożniki) czy niezwykłej fontanny Pretorii. Palermo słynie też z licznych targów, gdzie można zakupić lokalne produkty, w tym świeże owoce morza. Na licznych uliczkach poznaje się kuchnię, zwyczaje, zapachy Palermo ale także muzykę, którą celebrują lokalni artyści.
Po odwiedzeniu Palermo na dwie godziny udało się zajechać do Cefalu zlokalizowanego nad brzegiem Morza Terryńskiego. Piękna plaża, czyste i lazurowe morze, majestatyczna skała-forteca dominująca nad półwyspem oraz wiele malowniczych zakątków sprawiają, że miasto jest niesamowite i warte odwiedzenia choć na chwilę. Można pospacerować starożytną częścią, przechodząc koło katedry i pałacu, ale także poznając lokalny koloryt wąskich uliczek, na których są liczne stragany i restauracje. Z drugiej strony warto też odwiedzić skałki nad brzegiem morza i skorzystać z piaszczystej plaży. Mimo ogromu miasta panuje tu cisza i piękna atmosfera do złapania chwili oddechu.
»Finał ogólnopolski Olimpiady EduElektra
Silna ekipa z naszej szkoły - w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: Klaudia Stenclik, Agata Papierz, Paweł Sobczyk, Rafał Wypyski oraz w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji: Sandra Obrzut, Szymon Białas oraz Szymon Marszałek - wzięła dziś udział w III Etapie Olimpiady Eduelektra w Ostrowie Wielkopolskim.
»