Aktualności
RSSPrograma de Erasmus en Málaga 3
Poniedziałek (Lunes) 26.02.24, trzeci dzień programu Erasmus+. Zaczeliśmy od śniadania o 9:00. Część z nas spotkała się z koordynatorami mobilności, którzy przedstawili nas pracodawcom. Około godziny 14:00, gdy wszyscy byli już w rezydencji, zjedliśmy obiad i ruszyliśmy do miasta. Zwiedziliśmy dom narodzin Pabla Ruiz Picassa. Muzeum znajduje się na pierwszym piętrze budynku, w którym urodził się malarz (Pintor). W trzech salach można zobaczyć różne prace Picassa: ceramikę, ryciny, ilustracje do książek, obrazy oraz zdjęcia rodzinne. Kolekcja prezentowała dzieła Picassa z lat 1931-1971. W drodze powrotnej do rezydencji mieliśmy okazję poznać bliżej okolicę. Po kolacji wymieniliśmy się wrażeniami z dzisiejszego dnia. Tradycyjnie wieczorem rozegraliśmy mecz na lokalnym boisku. Według wielu dzień był udany.
Adrian L.
¡Nos vemosmañana!
Programa de Erasmus en Málaga 2
Hola Amigos!
Drugi dzień programu Erasmus+ rozpoczęliśmy wstając o 8:40. Następnie udaliśmy się do stołówki (Cafeteria) by zjeść nasz pierwszy posiłek dnia. Po śniadaniu przygotowaliśmy się na 7 godzinną wycieczkę po Máladze. Równo o godzinie 11:00 wyruszyliśmy na przystanek autobusowy. Autobusem Nr 1 podjechaliśmy do centrum miasta. Pierwszym punktem było Centre Pompidou, gdzie nasza koleżanka Janka zatańczyła z grupą Nawal Belli Dance (filmik znajdziecie w komentarzach). Kolejnym punktem naszej wycieczki była plaża Malagueta oraz twierdza Alcazaba (określona przez nas jako Azkaban/ Alcatraz) leżąca na zboczu góry Gibralfaro.
Wzniesiona w latach 1057-1063, na wniosek emira taify Granady, Badisaben Habúsa. Za architekturę ogrodów i elementy wody odpowiedzialni byli później Nasrydzi. Alcazaba w Maladze była jedną z najtrudniejszych do zdobycia arabskich twierdzy w Hiszpanii. Po kilku miesiącach oblężenia, 19 sierpnia 1487 roku katolicki monarcha Ferdynand zdobywa Malagę, a na wieży Homenaje de la Alcazaba staje krzyż i zawisa flaga Kastylii. Odtąd Malaga przestaje być muzułmańska. Schyłek okresu świetności Alcazaby związany z trzęsieniem ziemi w 1680 roku, czy zbombardowaniem Malagi podczas wojny dziewięcioletniej. Rewitalizacja Alcazaby rozpoczęła się w latach 30-tych XX wieku i aktualnie jest uważana za najlepiej zachowaną twierdzę Maurów w Hiszpanii.
Obecny obszar 15000 metrów kwadratowych, na którym znajduje się twierdza Alcazaba, to niespełna połowa wielkości, jaką posiadała w czasach świetności. Za aktualny wygląd i projekt odpowiedzialny jest Juan Temboury Álvarez, urodzony w Maladze naukowiec, badacz i polityk, współpomysłodawca muzeum Picassa. Jego popiersie stoi tuż przed wejściem do twierdzy przypominając komu zawdzięcza odnowione, niespełna 1000-letnie oblicze.
Na terenie Alcazaby spotkaliśmy kilka stworzeń m.in. kota, który sprawiał wrażenie głównej atrakcji. Dał się nawet pogłaskać, choć tak nie do końca był ufny. Oprócz zwierzątek spotkaliśmy wielu Polaków.
W drodze powrotnej wracaliśmy pieszo, skorzystaliśmy z każdego napotkanego placu zabaw i siłowni. Znaleźliśmy również siedzibę Erasmusa. Po pysznej obiadokolacji rozegrał się mecz piłkarski pomiędzy nami a lokalnymi gospodarzami. Wynik jest jasny, oczywiście wygraliśmy.Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.
Maciej Z.
Programa de Erasmus en Málaga 1
Dzień 24.02.24 r., zaczęliśmy bardzo wcześnie, bo już przed 5.00 rano, wszyscy spotkaliśmy się w pobliżu szkoły oczekując na busa do Berlina. Na lotnisko w stolicy Brandenburgii dotarliśmy punktualnie ok. godziny 8.00, gdzie czekaliśmy na nasz lot bezpośrednio do Malagi, który miał miejsce o godzinie 10.00. Do Malagi dotarliśmy ok. godziny 13.00, gdzie od razu przywitała nas słoneczna, lecz odrobinę wietrzna pogoda. Z lotniska w Maladze wyruszyliśmy do miejsca naszego zakwaterowania, które z racji bardzo komfortowego i zachwycającego ulokowania, idealnie przypadło nam do gustu. Blisko naszego miejsca pobytu znajduje się kilka sklepów spożywczych, restauracji oraz lokalne boisko, gdzie z przyjemnością spędzamy czas. Po zjedzeniu obiadu, wyruszyliśmy z chłopakami podbijać hiszpańskie boiska i zagraliśmy mecz z lokalnymi równieśnikami oraz młodszymi fanatykami piłki nożnej z Andaluzji (oczywiście wygraliśmy). Po wycieńczających rozgrywkach futbolu, poszliśmy do supermarketu na małe zakupy i kupiliśmy parę tutejszych przysmaków, po czym wróciliśmy na kolację. Dzień zakończyliśmy wspólnymi aktywnościami w pokojach, takimi jak gry w karty i planszówki.
Oskar K.
Druga edycja szkoleń z zakresu siłowni wiatrowych na morzu
Uczniowie 2E technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej rozpoczęli udział w cyklu szkoleń, które organizuje OceanWinds. O podstawowych aspektach stawiania siłowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim opowiadał Pan Krzysztof Tomaszewski z Przemysłowej Akademii Rozwoju. Mlodzież poznała historię turbin wiatrowych i pewne wskaźniki produkcji energii elektrycznej. Na podsumowanie odbył się quiz w Kahoocie, w którym Bartek, Kacper i Bartek udzielili 100% poprawnych odpowiedzi. Brawo.
»
Spotkanie z SECem
W dniu dzisiejszym odbyło się szkolenie dla uczniów naszej szkoły, poprowadzone przez Przedstawicieli Szczecińskiego SEC-u. Tematem szkolenia było przedstawienie działalności firmy SEC oraz nowych technologii pozyskiwania zielonej energii do ogrzewania i wytwarzania prądu. Szkolenie zakończyło się konkursem z ciekawymi nagrodami. Konkurs przeprowadzono za pomocą telefonów komórkowych w specjalnie przygotowanej aplikacji.
»Ostatnie zajęcia ze stacjonarnego kursu hiszpańskiego
Zaczęliśmy od filmów związanych z Malagą, oczywiście po hiszpańsku. Następnie przeszliśmy do ćwiczeń z zakresu poruszania się po mieście, w tym układaliśmy zdania z rozsypanki i przyporządkowaliśmy ilustracje do opisów ustnych. Poznaliśmy konstrukcje zdań z czasownikiem 'jestem', w tym do wyrażania naszego samopoczucia. Poznaliśmy części ciała. Ważną częścią były wyrażenia i zwroty związane z lotniskiem, odprawą, samolotem.
Były też podziękowania dla Pani Agnieszki Jakóbiak i tort na osłodę sobotnich starań.
»Spotkanie z rodzicami i uczestnikami mobilności
We wtorek (13.02.24) odbyło się spotkanie z rodzicami i uczniami wyjeżdżającymi już wkrótce do Hiszpanii. Omówiliśmy podróż uczestników, przekazano informacje na temat lotów i zasad odprawy samolotowej. Ponadto uczniowie i rodzice zapoznali się z regulaminem mobilności, który podpisali. Poinformowano rodziców o polisie ubezpieczeniowej. Przygotowano listę kontrolną (check listę) do wyjazdu, która ma ułatwić spakowanie się i przygotowanie do podróży. Odpowiedzieliśmy także na pytania. W spotkaniu wzięły udział Panie Anna Jerlecka, Marzena Danowska, Monika Wawrzyniak - opiekunowie grupy oraz Pani Judyta Piwko - kierownik kształcenia praktycznego i Pani Agnieszka Raducka - koordynator szkolny projektu Erasmus+ VET.
»Przygotowania na ostatniej prostej
We wtorek mieliśmy spotkanie online z koordynatorką hiszpańską Euromind Panią Magdaleną Czajko. W spotkaniu wzięły udział Panie Anna Jerlecka, Marzena Danowska, Monika Wawrzyniak - opiekunowie grupy oraz Pani Judyta Piwko - kierownik kształcenia praktycznego i Pani Agnieszka Raducka - koordynator szkolny projektu Erasmus+ VET. Rozmawialiśmy o miejscu zakwaterowania i wyżywieniu, transferze z lotniska, miejscach praktyki zawodowej i przygotowaniach do wyjazdu.
»Nuestro tercer sabado con espanol
Trzecie sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy od sprawdzenia zadań domowych związanych z jedzeniem i odmianą czasowników, których bezokoliczniki kończą się na 'ar' i 'er'. Pani Agnieszka Jakóbiak zaktywizowała młodzież i nauczycielki prowadząc rywalizację w quzie Kahoot. Feedback posłużył nam do ułożenia dialogu i odmiany czasowników z końcówką 'ir'. Porazmawialiśmy też o akcencie. Następnie zajęliśmy się liczbami, miesiącami, dniami oraz godzinami. Przećwiczyliśmy daty urodzeń oraz określanie czasu z tarczy zegara. Kolejne zadanie polegało na ułożeniu dialogu pomiędzy dwoma nowo poznanymi osobami. Następnie uzupełnialiśmy ćwiczenia gramatyczne, wykorzystując w pytaniach 'Donde' i 'Cuando', a także odmianę czasowników 'tener' -mieć i ' 'hacer' - robić. Wykonaliśmy ćwiczenie z rozkładem dnia, poznając przy tym nowe słownictwo o spędzaniu wolnego czasu i zajęciach pozalekcyjnych. W międzyczasie poznaliśmy słowa hiszpańskiego 'Sto lat' i była to świetna sposobność, aby odśpiewać po hiszpańsku życzenia dla Adriana, który obchodził niedawno urodziny. Zajęcia zakończyliśmy słownictwem walentynkowym w ujęciu Hiszpanów. Wykonaliśmy 3 interaktywności sprawdzające naszą umiejętność słuchania i uzupełniania zdań. Spotkanie zakończyliśmy dwiema scenkami "Que hora es", których obejrzenie poprawiło nam samopoczucie, że może z naszym hiszpańskim nie jest aż tak źle.
»Wizyta Inspektora z Izby Celnej
Dzisiaj uczniowie klas turystycznych miały okazję posłuchać o zadaniach jakie wykonują pracownicy Izby Celnej. Naszą szkołę odwiedziła Inspektor Alicja Jabłonowska ze Szczecińskiej Izby Celnej, która zaprezentowała uczniom m.in. przedmioty pochodzące z przemytu. Okazy, czyli przedmioty pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego często są wwożone do kraju przez nieświadomych turystów. Jednak nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania. Dzięki takim zajęciom poszerza się grono świadomych podróżnych, którzy rezygnują z nielegalnych pamiątek z wakacji. A może w przyszłości sami będą uświadamiać swoich klientów o przepisach celnych dotyczących okazów CITES?
»