Aktualności

RSS

Torre Sevilla, czyli Sevilla Tower

Sevilla Tower to wieżowiec biurowy, którego  budowa rozpoczęła się w marcu 2008 roku i została zakończona w 2015 roku.  Wieża ma 180,5 metra wysokości, 40 pięter i  jest najwyższym budynkiem w Andaluzji oraz siódmym co do wysokości w Hiszpanii. Na 37 piętrze jest coctail-bar, z którego roztacza się wspaniały, panoramiczny widok na całą Sewillę. Projekt od początku wzbudzał duże kontrowersje: UNESCO rozważało umieszczenie zabytków Sewilli, które są sklasyfikowane jako miejsca światowego dziedzictwa  (katedra, Alcazar i Archivo de Indias), na „liście zagrożonych”, ze względu na „negatywny wpływ wizualny” wieży na panoramę starego miasta Sewilli. UNESCO posunęło się tak daleko, że poprosiło miasto o zmniejszenie wysokości wieży, władze miasta zignorowały jednak tę prośbę.   

Drugi obiekt, równie kontrowersyjny jak Torre Sevilla, to Setas Sevilla, czyli popularne „grzyby”- drewniana konstrukcja o niezwykłym kształcie, zaprojektowana przez niemieckiego architekta Jürgena Mayera. Została oddana do użytku w marcu 2011 roku. Budowla ta położona  jest w starej części miasta i mieszkańcy Sewilli obawiali się, że negatywnie wpłynie na jej piękno. Tymczasem, mimo dyskusyjnej formy, podobnie jak Torre Sevilla,  stała się jedną z największych atrakcji miasta i jej taras widokowy  jest oblegany przez turystów.

»
463
28
0
1 czerwca 2023 »

Pałac Księżnej Lebrija

Pałac Księżnej Lebrija z hiszpańskiego to Palacio de la Condesa de Lebrija. Budynek pałacu powstał w XVI wieku jako połączenie stylów renesansowego i mudéjar. Jego dzisiejszy kształt jest efektem przebudowy z początku XX wieku, przeprowadzonej zaraz po tym jak nabyła go księżną Lebrija Regla Manjón Mergelina. Księżna zasłynęła jako pierwsza kobieta studiująca na sewilskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jednym z jej zainteresowań była sztuka antyczna, a rzymska w szczególności.

Po zakupie willi nowa właścicielka niemal całkowicie ją przemodelowała. Niemal wszystkie podłogi na parterze pokryte zostały rzymskimi mozaikami przywiezionymi z różnych stanowisk archeologicznych. 

W pałacu znajdziemy jedne z najwspanialszych antycznych mozaik w całej Europie. Oprócz tego w środku wystawiono m.in. rzymskie rzeźby, monety i inne znaleziska z różnych okresów z historii świata, w tym ceramikę przywiezioną z Meksyku i Peru. Ściany pomieszczeń, schody i dziedzińce ozdobione są płytkami azulejo w stylu znanym z innych sewilskich willi, co czyni z pałacu unikalne połączenie stylów z całej historii miasta zaczynając od czasów antycznych.

»
486
21
0
31 maja 2023 »

Promocja projektu

We wtorek promowaliśmy projekt w kolejnych klasach: rozmawialiśmy z kolegami z klasy 3S/CH_S, 2S/CH/CK i II E. Pokazaliśmy im, jak wygląda nasza rezydencja, jakie mamy obowiązki w pracy i w grupie. Pytania młodszych kolegów dotyczyły głównie spraw związanych z porozumiewaniem się z hiszpańskimi pracodawcami, godzin pracy i dojazdów do miejsc praktyk.

»
407
7
0
31 maja 2023 »

Szczeciński Polonez Maturzystów - 16.06.23

Zaproszenie na cykliczne wydarzenie, jakim jest „SZCZECIŃSKI POLONEZ MATURZYSTÓW” organizowany przez Pana Ryszard Długopolskiego - pomysłodawcę projektu: „SZCZECIŃSKI POLONEZ MATURZYSTÓW”.

Poloneza po Jasnych Błoniach poprowadzi w dniu 16 czerwca 2023 r. o godz. 12.00 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.

Szczegóły dotyczące tego wspaniałego wydarzenia znajdziecie Państwo w załączonym piśmie i plakatach.

»
298
2
3
31 maja 2023 »

Real Alcazar

Rozpoczynamy ostatni tydzień mobilności w projekcie Erasmus plus. Poza zajęciami w ramach praktyk zaplanowaliśmy po południu dużą atrakcję – zwiedzanie Alkazaru. Real Alcázar jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Sewilli. Pochodzi z XI wieku i pierwotnie pełnił rolę rezydencji dygnitarzy kordobańskich. Po wygnaniu Muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego zostały tam dobudowane elementy w stylu mudéjar, a następnie charakterystyczne dla gotyckiej architektury hiszpańskiego średniowiecza. Obecnie w środku całego kompleksu budowli znajdziemy wspaniałe przykłady reprezentujące architektoniczno-dekoracyjny kunszt minionych epok: dziedzińce (Patio de las Doncellas otoczony rzędami podwójnych kolumn wspierających bogato zdobione łuki), salony (Salón de Embajadores z piękną kopułą), łaźnie (Baños de Doña María), kaplice, kopuły, mozaiki, obrazy, gobeliny. Dodatkową atrakcją są wspaniałe ogrody. Budowla jako całość ustępuje jedynie Alhambrze w Granadzie.

»
436
26
0
30 maja 2023 »

Zachęcamy do udziału w programie Erasmus+

W poniedziałek rozpoczęliśmy dzień od połączenia się z klasą III E, uczestniczącą w zajęciach prowadzonych przez pana Adama Zakrzewskiego. Weronika, Kacper, Ernest, Fabian i Jakub z klasy IV E, odbywający praktyki w SAF-ie, rozmawiali ze swoimi koleżankami kolegami, również uczącymi się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Opowiedzieli o warunkach pracy i życia codziennego podczas pobytu w Hiszpanii oraz o swoich najciekawszych doświadczeniach związanych z kontaktem z odmienną kultura i zwyczajami.

»
388
4
0
29 maja 2023 »

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Szkół Średnich z okazji zakończenia roku szkolnego

Dziś nasi uczniowie zdobywali medale na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej w Szczecinie. Gratulacje dla Stasia i Szymona za złote medale, natomiast dla Tomasza za brąz w pchnięciu kulą i dla brązowej sztafety 4x100m dla Tomasza, Adama, Szymona i Jakuba. Wraz z Hubertem i Erykiem zajęliśmy 2 miejsce w Szczecinie. Dziękujemy pozostałym reprezentatom szkoły za ich starty. 

»
508
18
0
29 maja 2023 »

Wycieczka do Olhão w Portugalii

W niedzielę odbyła się nasza ostatnia wycieczka poza Sewillę. Pojechaliśmy do Olhão da Restauração –miasteczka w południowej części Portugalii. Do początku XIX wieku była to niewielka wioska rybacka; prawa miejskie uzyskała w nagrodę za brawurową wyprawę tutejszych rybaków, którzy na niewielkiej łodzi wyruszyli w 1808 roku do Rio de Janeiro, aby poinformować przebywającego na wygnaniu króla Jana VI o wycofaniu się wojsk napoleońskich z kraju. Po krótkim spacerze po Olhão udaliśmy się na przystań i popłynęliśmy na malutką wysepkę Armona. Wysepka stanowi typowo plażową atrakcję turystyczną, z piękną linią brzegową i urokliwymi domkami.

Nasz pobyt nie trwał długo, ale na pierwszy rzut oka mogliśmy zauważyć podobieństwa kultur obu krajów, Portugalii i Hiszpanii: np. wszechobecne azulejos czy też wpływy mauretańskie w architekturze. Jakie są różnice – trudno stwierdzić po tak krótkim czasie. Podobno charaktery mieszkańców obu krajów dobrze wyraża porównanie sztuki flamenco i sztuki fado. Zrodzone w Andaluzji flamenco charakteryzuje się ogromną zmysłowością i ekspresyjnością, a podczas każdego występu, obejmującego muzykę, taniec i śpiew, artyści wyrażają najgłębsze emocje, od rozpaczy po miłosne uniesienie. Portugalskie fado z kolei, w porównaniu do flamenco, jest znacznie wolniejsze i poetyckie, a w dźwiękach i śpiewie fado da się wyczuć tak charakterystyczną dla Portugalczyków melancholię.

»
490
54
0
28 maja 2023 »

EkoŚciema

Pani Katarzyna Lach zainicjowała projekt ekologiczny, który jest realizowany w ramach obszaru edukacji europejskiej. W piątek uczniowie kilku klas wzięli udział w wykładzie on-line prowadzonym przez panią prorektor Wrocławskiej Akademii Biznesu  prof. Martę Drozdowską pt. EKOŚCIEMA. Wykład prowadzony był w ramach projektu Młody Hermes.

W praktyczny i ciekawy sposób poznaliśmy coraz częstsze i modniejsze zjawisko, którym jest Greenwashing – „zielone kłamstwo”. Coraz więcej osób poszukuje towarów, które według reklamy są wytwarzane zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska. Pozostaje jednak pytanie, czy tak jest na pewno? Czy choć jesteśmy coraz bardziej świadomymi klientami, przypadkiem nie „nabieramy” się na powszechnie stosowane przez firmy nazwy bio czy zielone kolory w szacie graficznej?  „Zielone” po prostu sprzedaje się lepiej!

My po dzisiejszym wykładzie wiemy już duuużo więcej. Zainteresowanych odsyłamy na stronę https://environment.ec.europa.eu/topics/circular-economy/green-claims_en gdzie można poczytać więcej lub https://fiia.pl/blog/certyfikaty-ekologiczne gdzie mamy zebrane loga firm ekologicznych.

Wrocławskiej Akademii Biznesu dziękujemy za ciekawy wykład i zapraszamy częściej.

»
419
3
0
27 maja 2023 »

Plażowanie w Matalascanas

W sobotę pojechaliśmy na wycieczkę do Matalascanas. To mała miejscowość położona nad Oceanem Atlantyckim, na którą chętnie przyjeżdżają mieszkańcy z oddalonej około 100 km Sewilli. Tym razem nasz cel był tylko jeden: odpoczynek. Pogoda dopisała i podczas gdy Sewilla tonęła w strugach deszczu – my plażowaliśmy, kąpaliśmy się i spacerowaliśmy w słońcu. 

W pobliżu Matalascanas znajduje się cel tradycyjnej corocznej pielgrzymki ponad miliona osób do sanktuarium La Blanca Paloma, w wiosce El Rocio, oddalonej 17 kilometrów od miejscowości Almonte (Huelva). Typowym zwyczajem jest pokonanie drogi konno, dorożką lub pieszo w stroju flamenco. W ciągu dnia bractwa religijne radośnie pokonują drogę nucąc pieśni, zaś nocą biwakują pod gołym niebem, a wokół ognisk organizowane są wesołe zabawy, podczas których odbywają się śpiewy i tańce połączone z dzieleniem się jedzeniem i piciem do wczesnych godzin porannych.

Po przybyciu do wioski Rocío pielgrzymi obozują, czekając na przybycie pozostałych bractw. W sobotę paradują, by stawić się z simpecado (sztandarem bractwa) przed obliczem Matki Boskiej, przy akompaniamencie rozbrzmiewających dzwonów. W niedzielę odprawiane są nabożeństwa, a w nocy nikt nie śpi, w oczekiwaniu na najbardziej ekscytujący moment weekendu: „skok przez bramę”, kiedy to mieszkańcy Almonte przeskakują przez kratę ołtarza, aby wydobyć Maryję z pustelni i – niosąc ją na ramionach – przeprowadzić ją przez miasteczko w poniedziałek rano. Po zakończeniu procesji bractwa rozpoczynają drogę powrotną, mając w myślach już przyszłoroczną pielgrzymkę.

Mieliśmy okazję zobaczyć pięknie ubrane Hiszpanki zmierzające na miejsce niedzielnych i poniedziałkowych uroczystości, które - na naszą prośbę -  chętnie zapozowały do zdjęć.

»
360
40
0
27 maja 2023 »
Wszystkich rekordów: 1637
«, powrót 1 2 3 ... 18 19 20 ... 162 163 164 dalej » Skocz do:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone