Aktualności
RSSWręczenie Europassów Mobility
Zakończenie roku szkolnego to dobra okazja do podsumowania projektów edukacyjnych i wręczenia Europassów Mobility dla uczniów i opiekunów, którzy zrealizowali mobilność Erasmus+ VET w Sewilli.
Czym jest Europass Mobility? - To dokument, który oficjalnie potwierdza odbycie stażu zawodowego za granicą. Może być wydawany w kilku językach, w naszym przypadku w języku polskim i angielskim. Określa on rodzaj realizowanego projektu edukacyjnego oraz opis wykonywanych zadań, zdobytych umiejętności zawodowych, językowych, cyfrowych, organizacyjnych, komunikacyjnych i dodatkowych.
»Koniec roku szkolnego
Apel z okazji zakończenia roku szkolnego odbędzie się o godzinie 10:00 na hali sportowej. Przypominamy o stroju apelowym i punktualności. Ustawiamy się klasami według zaplanowanego rozkładu.
»Nabór do internatu na rok szkolny 2023/2024
Już niebawem rozpocznie się nabór do internatu na kolejny rok szkolny 2023/2024. Z wszelkimi terminami z nim związanymi można zapoznać się w tym dokumencie.
»Wycieczka do Poznania
Uczniowie klas 1A/S, 1E i 2S/Ch/CK w dniu św. Antoniego (13.06) wzięli udział w wyprawie do Poznania. Mimo wczesnej godziny porannej, zwarci i gotowi, wyruszyli w podróż. Pierwszym punktem była wizyta w Zoo. Piękna pogoda sprzyjała wędrówce pomiędzy zebrami, słoniami, tygrysami, lwami Leosiem i Kizią, wilkami Alwinem i Rindą, tapirem, koziorożcami, gerezą, kapibarami, strusiem i nandu, czy antylopami i kobami. Następnie przemieściliśmy się na Ostrów Tumski, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła oraz zyskaliśmy cenne informacje o początkach państwa polskiego. Cyfrowa lekcja historii odbyła się w multimedialnym muzeum Brama Poznania. Ostatnia część to Stary Rynek, symboliczne koziołki i niezwykła architektura.
»Hola! Hiszpania w naszej szkole
14 czerwca mogliśmy ponownie wrócić do Sewilli i naszego wspaniałego pobytu w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+. W tym dniu zorganizowaliśmy w szkole Dzień Hiszpański.
Już od progu nauczycieli i uczniów witały dźwięki gitary Mateusza i kolorowe kwiaty wręczane przez Darię i Julię. Na przerwach można było zjeść pyszne tapas przygotowane przez Wiktorię, Majkę, Zuzię, Patrycję i Klaudię pod fachowym nadzorem pani profesor Katarzyny Galińskiej. Lenka, Kuba i Kacper dwoili się i troili, dekorując szkołę. Weronika czuwała nad sprzętem i oprawą muzyczną. W kąciku kibica klubu Sevilla FC Nina i Ernest przygotowali swoje pamiątki z wizyt na stadionach tej drużyny. Silna reprezentacja wszystkich grup zawodowych: Marta, Kuba, Ernest, Fabian, Agata, Daria i Julia przedstawiła kolegom swoje wrażenia z pobytu na praktykach w firmach i z życia naszej grupy w ciągu miesiąca spędzonego w stolicy Andaluzji. Ponownie zabrzmiała muzyka hiszpańska na gitarę w wykonaniu Mateusza, a następnie odbył się konkurs, w którym uczestnicy naszej zabawy zaprezentowali znajomość podstawowych słów i zwrotów z języka hiszpańskiego.
W czasie wielkiego finału Mikołaj Guz, uczeń klasy trzeciej naszej szkoły i utytułowany tancerz w klasie tańców latynoamerykańskich, wraz z partnerką, Kornelią Okarską, wykonali wspaniałe, ogniste passo doble, oczarowując całą widownię. To, że nie obędzie się bez bisu – było dla nas od początku oczywiste!
»Dzień Hiszpański w szkole - 14.06
Zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w Dniu Hiszpańskim. Plan tego dnia wygląda następująco:
- przy wejściu do szkoły każdego przywitamy muzyką na gitarze i hiszpańskim uśmiechem,
- muzyka popłynie z głośników na przerwach, a na tv przy wejściu do szkoły pokazane zostaną tańce flamenco i zdjęcia z wyjazdu do Sewilli w ramach projektu Erasmus+,
- na parterze od rana projektowy baner i stoisko z przekąskami tapas (przygotowanymi przez grupę turystyczną),
- na sali lustrzanej - na jednej godzinie lekcyjnej - prezentacja z pobytu w Sewilli, pokaz tańca paso doble, utwór na gitarę, kącik kibica FC Sewilla oraz konkurs z nagrodami na największą ilość zapamiętanych słówek hiszpańskich.
- 9:55 - zapraszamy klasy pierwsze,
- 10:45 - zapraszamy klasy drugie i trzecie.
Drugi konkurs z nagrodami w tym dniu, to konkurs na najładniejszy strój w stylu hiszpańskim. Hola!
»Animacja czasu wolnego i uczniowie 2T
Dziś klasa II T spróbowała swoich sił w organizacji imprez dla dzieci i młodzieży. Odwiedziliśmy klasę 1 a w SP 23 i przygotowaliśmy dla nich zabawy. Dzieci były zachwycone, zapraszały nas jak najszybciej ponownie. Brawo dla naszych animatorów. Byliście świetni.
»Przyrodnicze oblicze Sewilli
W ostatni czwartek naszego pobytu w Sewilli odwiedziliśmy dwa atrakcyjne miejsca: piękne akwarium (Acuario de Sevilla) oraz Park Świętego Jeronimo (Parque de San Jeronimo).
Ponad 7000 zwierząt, 400 gatunków i około 35 akwariów, w których można je wszystkie zobaczyć. Głębokość zbiorników sięga nawet 9 metrów, a ich mieszkańcami są kolorowe ryby, rekiny, koralowce czy żółwie. Tematem przewodnim Akwarium w Sewilli jest pierwsza w historii podróż Ferdynanda Magellana dookoła świata. Zobaczymy tu te same wodne ekosystemy, które w latach 1519-1522 widzieli członkowie tej ekspedycji. Od rzeki Gwadalkiwir (nad którą położone jest Akwarium), przez Wyspy Kanaryjskie, Brazylię, Patagonię, aż na Filipinach kończąc. Dużą popularnością w Acuario de Sevilla cieszy się zbiornik poświęcony Wyspom Kanaryjskim, gdzie można zobaczyć pływające tuż za szybą rekiny. Wrażenie robi też część poświęcona Amazonii, która przypomina tropikalną dżunglę. Dzięki zastosowaniu nowych technologii udało się ją odtworzyć zarówno w warstwie wizualnej, jak i dźwiękowej oraz zapachowej.
Nazwa Parque de San Jeronimo pochodzi od nazwy pobliskiego klasztoru San Jeronimo de Buenavista, założonego w XV wieku. Rośnie tu zróżnicowana roślinność, są alejki spacerowe, baza dla sportów wodnych, place zabaw i wybiegi dla psów. Park przyciąga też niezwykłą rzeźbą, dziełem rosyjskiego artysty Tseretelli Zuraba Konstantinovicha, członka Rosyjskiej Akademii Sztuki, która została podarowana Sewilli przez rząd Rosji, Radę Miasta Moskwy i samego twórcę. Pomnik góruje nad parkiem: ma ok. 45 metrów wysokości, ponad 600 ton wagi i 23 metry średnicy. Wykonany został z brązu pokrytego blachą miedzianą (jest największą rzeźba w Hiszpanii z tego materiału). Skomplikowany i niebezpieczny montaż konstrukcji z posągiem Krzysztofa Kolumba w środku, trwał aż 9 miesięcy i ostatecznie zakończył się 9 października 1995 roku. Ze względu na swój kształt jest nazywany potocznie „Jajem Kolumba”.
»Ach ten Szczecin
Razem z przewodnikiem Panią Asią Wachnik w środę klasa 1 T zgłębiała tajemnice naszego pięknego miasta. Miejmy nadzieję, że po lekcjach i wycieczce każdy z uczniów będzie umiał powiedzieć kilka zdań o zabytkach Szczecina i postaciach związanych z naszym miastem.
»