Aktualności
RSSDzień Hiszpański - upowszechnianie rezultatów projektu Erasmus+ VET
Po pobycie w słonecznej Maladze przyszedł czas na podsumowanie praktyk drugiej grupy, dlatego 29 maja w naszej szkole odbył się „DZIEŃ HISZPAŃSKI".
To był dzień pełen emocji! Na pokazy prezentacji zostali zaproszeni wszyscy uczniowie klas I-IV.
Koordynator projektu Pani dr inż. Agnieszka Raducka opowiedziała o projekcie Erasmus+ VET, a następnie oddała głos uczestnikom projektu.
Uczniowie, którzy wzięli udział w praktykach, mieli możliwość podzielenia się z pozostałymi uczniami swoimi doświadczeniami zdobytymi w Hiszpanii. Było wesoło i nostalgicznie, bo wyjazd to nie tylko praca, ale także wycieczki do niezwykłych miejsc, a także wspólne mieszkanie w hotelu, które niosło za sobą wiele emocji i nowych (czasem niełatwych) przeżyć.
Po prezentacji można było skosztować tradycyjnych hiszpańskich TAPAS (niewielkie przekąski podawane w Hiszpanii) przygotowanych przez grupę młodzieży z klasy kucharskiej pod nadzorem wykładowcy Grzegorza Wociala.
Ponadto podczas przerw, na korytarzach można było posłuchać hiszpańskich melodii, co dodatkowo umiliło ten dzień…
Dzień Hiszpański zorganizowali: Agata, Aleksandra, Kinga, Janina, Maciej Z, Tomasz B, Oskar, Tomasz J, Igor, Maciej L, Wojciech, Cyprian, Kacper, Tymoteusz, Adrian pod opieką Pani Anny Jerleckiej, Pani Moniki Wawrzyniak i Pani Marzeny Danowskiej.
»Szczecin z innej perspektywy
W ramach wyjścia zawodowego klasy 1T i 2T miały okazję poznać Szczecin z zupełnie nowej perspektywy. Wycieczkę rozpoczęliśmy na Zamku Książąt Pomorskich, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem, panem Jackiem Woch. Jego barwne opowieści i fascynujące legendy sprawiły, że przenieśliśmy się w czasie, odkrywając bogatą historię naszego miasta.
Po spacerze po urokliwych zakątkach Szczecina, udaliśmy się na nabrzeże, gdzie czekał na nas statek "Joanna". Rejs po Odrze trwał dwie godziny i pozwolił nam spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy – wodne pejzaże Szczecina okazały się naprawdę zachwycające. Podczas rejsu, przewodnik nie przestawał nas zaskakiwać swoimi ciekawymi opowieściami o miejscach mijanych po drodze.
To był piękny, słoneczny dzień, nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić wszystkich do zwiedzania naszego Szczecina.
»Projekt eTwinning Plants=Life czyli Rośliny to życie 3
Wraz z moim kolegą z zespołu przeprowadziliśmy rozmowę z naszymi rówieśnikami z Hiszpanii. Dowiedzieliśmy się o nich kilku ciekawych rzeczy. Wszyscy podali nam przykłady dań lub przysmaków, które pochodzą z ich kraju, na początku wymienili rodzaj suszonej szynki (po Hiszpańsku: Jamón), następną potrawą którą opisali był omlet. Powiedzieli nam też ,że uwielbiają zwierzęta i sami je posiadają m.in. koty, psy i żółwia. Wspomnieli również o tym, że uprawiają różne sporty i e-sporty np. koszykówkę czy piłkę nożną. Co ciekawe, podobnie jak my, są fanami "Brawl Stars".
Mikołaj Bączkowski, Wojtek Przybylski kl 1 SE
projekt eTwinning Plants = Life
koordynator projektu p. Anna Czerwik
»Gala wręczenia nagród w Olimpiadzie EduElektra
W Ostrowie Wielkopolskim, dnia 28 maja odbyła się gala wręczenia nagród w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Elektrotechnice i Energetyce EduElektra. Rozpiera nas duma z powodu tak licznej reprezentacji finalistów z naszej szkoły w dwóch branżach: chłodnictwo i klimatyzacja oraz odnawialne źródła energii. Klaudia Stenclik i Rafał Wypyski uzyskali tytuł laureata, odpowiednio XI i XII miejsce, natomiast Agata Papierz i Paweł Sobczyk otrzymali tytuł finalisty (branża odnawialne źródła energii). Tytuł finalisty otrzymał też Szymon Marszałek z branży chłodnictwo i klimatyzacja. Podkreślić należy fakt, że Klaudia to jedyna Pani w gronie 26 laureatów branży elektro-energetycznej. W gali wzięły udział Klaudia Stenclik i Pani Agnieszka Raducka, które również uczestniczyły w warsztatach lepienia pierogów i zwiedziły kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie.
»Nasze podróże - Gdańsk
Piątek 24 maja rozpoczęliśmy o 4:15 w pociągu do Gdańska.
Pomimo prawie dwugodzinnego opóźnienia pociągu, wszyscy dzielnie podążali za naszą przewodniczką, panią Agnieszką. Opowiadała ona z ogromnym zaangażowaniem i pasją o ciekawostkach i historii tego urokliwego miasta.
»Projekt eTwinning Plants=Life 2
W ramach projektu eTwinning Plants=Life nawiązaliśmy współpracę z 2 szkołami z Turcji. Dowiedzieliśmy się co nieco o systemie edukacji, który jest inny niż w Polsce. Turecka szkoła zaczyna się o 8:30, a przerwa śniadaniowa rozpoczyna się o godzinie 11:40 i lekcje kończą się o 16:20. W piątki przerwa śniadaniowa zaczyna się o 12:30, aby uczniowie mogli się modlić, i tak ich system działa od 1 klasy szkoły podstawowej do końca liceum. W zależności od zaliczonego egzaminu uczeń dostaje się na uniwersytet. Turcy bardzo lubią piłkę nożną i spędzanie ze sobą czasu w kawiarniach. Dowiedzieliśmy się również, że Turcy posiadają swojego wybawiciela, największego przywódcę Mustafa Kemal Atatürk. 3 maja 1923 r. Mustafa Kemal Pasza został wybrany na pierwszego w historii premiera Republiki Tureckiej. "Szczęśliwy ten, który może powiedzieć: Jestem Turkiem" – mawiał. Mustafa Kemal Basza był prezydentem przez 15 lat, do czasu swojej śmierci. Kiedy umarł, w żałobie pogrążona była cała Turcja. Zmarł 10 listopada 1938 r . W trakcie I wojny światowej był jednym z ważniejszych dowódców armii Imperium Osmańskiego i uratował kraj Turecki. 10 listopada Turcy obchodzą Dzień Pamięci Kemala Atatürka.
»Zajęcia w SECu
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 2E-CK odbyli zajęcia na terenie Dąbskiego SEC w trzech obszarach: wytwarzanie energii cieplnej spalając węgiel w kotłach technologia, która zostanie w 2030 roku zmodernizowana. Elektrownia fotowoltaiczna 100kW budowa, działanie i obsługa oraz najciekawszy temat nowo powstały kogenerator - silnik produkcjii austriackiej zasilany gazem ziemnym, wytwarzający energię elektryczną i cieplną do sieci lokalnej osiedli z prawobrzerza Szczecina.
»Warsztaty design thinking
Kolejne spotkanie uczniów klasy 2E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) z Przemysłową Akademią Rozwoju przebiegło w dwóch odsłonach. Po krótkim wprowadzeniu na temat kreatywnego myślenia, uczniowie przystąpili do konstruowania najwyższej konstrukcji, mając do dyspozycji makaron spagetti, pianki, taśmy i linki. Konstrukcje były imponujące. Druga część to rozwinięcie tematu o siłownich wiatrowych, tym razem szerzej o gondolach i firmach zajmujących się ich tworzeniem. Tylko dwie firmy w Europie mają formy do ich odlewania i formowania. Na podsumowanie spotkania odbył się quiz wiedzy, najlepsze wyniki uzyskali Karol B, Marcel B, Karol K i Mateusz S.
»Z wizytą na Politechnice Morskiej w Szczecinie
Uczniowie klasy 2E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej), w dniu 8 maja, odwiedzili laboratoria Politechniki Morskiej w Szczecinie. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych na Wałach Chrobrego i na ulicy Willowej. Dowiedzieliśmy się dużo o zasadach bezpieczeństwa przy pracy z urządzeniami elektrycznymi, o sprzęcie ochronnym, o uruchomieniu falownika i silnika elektrycznego. Wiemy, że można programować układy elektryczne i sprawdzać poprawność podłączeń. Poszerzyliśmy swoją wiedzę o elektrowniach wiatrowych, przyjrzeliśmy się konstrukcji dostępnej na uczelni. Mogliśmy też przetestować zestaw do badania parametrów elektrycznych dla instalacji fotowoltaicznej zmieniając ustawienia modułów i wartość nasłonecznienia.
»