Morska Energetyka Wiatrowa

Podsumowanie I edycji programu edukacyjnego „Kariera z wiatrem”

Dwuletni program edukacyjny dla klasy 4E dobiegł końca i w poniedziałek 11.12.2023 mieliśmy okazję uroczyście podsumować I edycję. Były zajęcia warsztatowe, ale i podziękowania oraz wręczenie nagród z certyfikatami. Czekamy na drugą edycję i dziękujemy Ocean Winds za współpracę.

13 grudnia 2023 »

Warsztaty nr 4

9 czerwca zakończyliśmy cykl szkoleń, przewidzianych na ten rok szkolny z zakresu Morskich Siłowni Wiatrowych. Panowie Kamil Kamiński i Krzysztof Tomaszewski z Przemysłowej Akademii Rozwoju zapoznali uczniów z praktykantami, którzy odbyli staż w Ocean Winds i opowiadali o drodze "Kariery z Wiatrem". Podsumowali dotychczasowe szkolenia i przeprowadzili quiz wiedzy. Zwycięzcy rankingowi otrzymali nagrody rzeczowe. Mamy nadzieję, że uczniowie często będą zaglądać na platformę moodle "Rozwoj.Mlody-Przemysl", aby na bieżąco uzupełniać wiedzę o energetyce wiatrowej.

13 czerwca 2022 »

Warsztaty nr 3

Pan Krzysztof Tomaszewski wprowadził nas w tematykę budowy siłowni wiatrowych na morzu. Uzupełnił informacje przekazane na pierwszym spotkaniu. Uczniowie poszerzyli wiedzę nt. charakterystyki turbin o osi poziomej, materiałów konstrukcyjnych i ich właściwości, rodzajów fundamentów i sposobów montażu siłowni offshore'owych, sposobu łączenia łopat siłowni oraz budowy gondoli. Poruszono kwestie eksploatacyjne: wysoką wilgotność i zasolenie jako przyczynę korozji, omówiono czynności serwisowe i drogę przesyłu energii elektrycznej. Pojawiły się też pytania od uczniów, które będą wskazówką na dalsze części warsztatów.

Podpisanie listu intencyjnego

Dziś nastąpiło podpisanie listu intencyjnego między naszą szkołą a spółkami: OW -Ocean Winds z Warszawy i Przemysłową Akademią Rozwoju z Częstochowy. Strony zobowiązały się do wzajemnej współpracy, której celem jest wzbogacenie treści programowych z zakresu morskich siłowni wiatrowych w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Warsztaty Design Thinking

21 grudnia 2021r., korzystając ze zdalnej możliwości łączenia, uczniowie klasy 2E - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wraz z Panią Elżbietą Lesińską i Panią Agnieszką Raducką wzięli udział w nietypowej formie warsztatów "Design Thinking". Gospodarzami spotkania było Ocean Winds w osobie Pana Kamila Kamińskiego i Pana Macieja Mierzwińskiego. Trzygodzinne spotkanie na platformie Google Meet rozpoczęło się od wykładu nt. tworzenia innowacyjnych rozwiązań technicznych w zakresie morskich siłowni wiatrowych. Dalsza aktywność odbyła się w trzech zespołach roboczych, które pracowały w elektronicznym zeszycie ćwiczeń. Pomysłów na rekreacyjne zagospodarowanie morskich siłowni wiatrowych było mnóstwo, chyba to skutek świątecznej atmosfery :)

Morska Energetyka Wiatrowa

Uczniowie klasy 2E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) rozpoczęli dziś udział w projekcie edukacyjnym nt. morskich siłowni wiatrowych. Pan Kamil Kamiński z Przemysłowej Akademii Rozwoju przybliżył nam projekt OW - Ocean Winds. Wysłuchaliśmy też wprowadzenia do tematyki siłowni wiatrowej na morzu, jak przebiega inwestycja, jakie wygląda budowa farmy wiatrowej na wodzie za sprawą Eksperta ds. niskoemisyjnej gospodarki - Pana Krzysztofa Tomaszewskiego z CEE Energy Group. Uczniowie założyli konta na platformie elearningowej Rozwój.Młody-Przemysł.pl i wykonali pierwszy test, złożony z 20 pytań. Zwycięzcą został Adam Trzaskowski, ale Pan Kamil nagrodził odpowiednio wszystkich drobnymi upominkami.

23 listopada 2021 »