Aktualności
RSSDruga edycja szkoleń z zakresu siłowni wiatrowych na morzu
Uczniowie 2E technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej rozpoczęli udział w cyklu szkoleń, które organizuje OceanWinds. O podstawowych aspektach stawiania siłowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim opowiadał Pan Krzysztof Tomaszewski z Przemysłowej Akademii Rozwoju. Mlodzież poznała historię turbin wiatrowych i pewne wskaźniki produkcji energii elektrycznej. Na podsumowanie odbył się quiz w Kahoocie, w którym Bartek, Kacper i Bartek udzielili 100% poprawnych odpowiedzi. Brawo.
»
Spotkanie z SECem
W dniu dzisiejszym odbyło się szkolenie dla uczniów naszej szkoły, poprowadzone przez Przedstawicieli Szczecińskiego SEC-u. Tematem szkolenia było przedstawienie działalności firmy SEC oraz nowych technologii pozyskiwania zielonej energii do ogrzewania i wytwarzania prądu. Szkolenie zakończyło się konkursem z ciekawymi nagrodami. Konkurs przeprowadzono za pomocą telefonów komórkowych w specjalnie przygotowanej aplikacji.
»Ostatnie zajęcia ze stacjonarnego kursu hiszpańskiego
Zaczęliśmy od filmów związanych z Malagą, oczywiście po hiszpańsku. Następnie przeszliśmy do ćwiczeń z zakresu poruszania się po mieście, w tym układaliśmy zdania z rozsypanki i przyporządkowaliśmy ilustracje do opisów ustnych. Poznaliśmy konstrukcje zdań z czasownikiem 'jestem', w tym do wyrażania naszego samopoczucia. Poznaliśmy części ciała. Ważną częścią były wyrażenia i zwroty związane z lotniskiem, odprawą, samolotem.
Były też podziękowania dla Pani Agnieszki Jakóbiak i tort na osłodę sobotnich starań.
»Spotkanie z rodzicami i uczestnikami mobilności
We wtorek (13.02.24) odbyło się spotkanie z rodzicami i uczniami wyjeżdżającymi już wkrótce do Hiszpanii. Omówiliśmy podróż uczestników, przekazano informacje na temat lotów i zasad odprawy samolotowej. Ponadto uczniowie i rodzice zapoznali się z regulaminem mobilności, który podpisali. Poinformowano rodziców o polisie ubezpieczeniowej. Przygotowano listę kontrolną (check listę) do wyjazdu, która ma ułatwić spakowanie się i przygotowanie do podróży. Odpowiedzieliśmy także na pytania. W spotkaniu wzięły udział Panie Anna Jerlecka, Marzena Danowska, Monika Wawrzyniak - opiekunowie grupy oraz Pani Judyta Piwko - kierownik kształcenia praktycznego i Pani Agnieszka Raducka - koordynator szkolny projektu Erasmus+ VET.
»Przygotowania na ostatniej prostej
We wtorek mieliśmy spotkanie online z koordynatorką hiszpańską Euromind Panią Magdaleną Czajko. W spotkaniu wzięły udział Panie Anna Jerlecka, Marzena Danowska, Monika Wawrzyniak - opiekunowie grupy oraz Pani Judyta Piwko - kierownik kształcenia praktycznego i Pani Agnieszka Raducka - koordynator szkolny projektu Erasmus+ VET. Rozmawialiśmy o miejscu zakwaterowania i wyżywieniu, transferze z lotniska, miejscach praktyki zawodowej i przygotowaniach do wyjazdu.
»Nuestro tercer sabado con espanol
Trzecie sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy od sprawdzenia zadań domowych związanych z jedzeniem i odmianą czasowników, których bezokoliczniki kończą się na 'ar' i 'er'. Pani Agnieszka Jakóbiak zaktywizowała młodzież i nauczycielki prowadząc rywalizację w quzie Kahoot. Feedback posłużył nam do ułożenia dialogu i odmiany czasowników z końcówką 'ir'. Porazmawialiśmy też o akcencie. Następnie zajęliśmy się liczbami, miesiącami, dniami oraz godzinami. Przećwiczyliśmy daty urodzeń oraz określanie czasu z tarczy zegara. Kolejne zadanie polegało na ułożeniu dialogu pomiędzy dwoma nowo poznanymi osobami. Następnie uzupełnialiśmy ćwiczenia gramatyczne, wykorzystując w pytaniach 'Donde' i 'Cuando', a także odmianę czasowników 'tener' -mieć i ' 'hacer' - robić. Wykonaliśmy ćwiczenie z rozkładem dnia, poznając przy tym nowe słownictwo o spędzaniu wolnego czasu i zajęciach pozalekcyjnych. W międzyczasie poznaliśmy słowa hiszpańskiego 'Sto lat' i była to świetna sposobność, aby odśpiewać po hiszpańsku życzenia dla Adriana, który obchodził niedawno urodziny. Zajęcia zakończyliśmy słownictwem walentynkowym w ujęciu Hiszpanów. Wykonaliśmy 3 interaktywności sprawdzające naszą umiejętność słuchania i uzupełniania zdań. Spotkanie zakończyliśmy dwiema scenkami "Que hora es", których obejrzenie poprawiło nam samopoczucie, że może z naszym hiszpańskim nie jest aż tak źle.
»Wizyta Inspektora z Izby Celnej
Dzisiaj uczniowie klas turystycznych miały okazję posłuchać o zadaniach jakie wykonują pracownicy Izby Celnej. Naszą szkołę odwiedziła Inspektor Alicja Jabłonowska ze Szczecińskiej Izby Celnej, która zaprezentowała uczniom m.in. przedmioty pochodzące z przemytu. Okazy, czyli przedmioty pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego często są wwożone do kraju przez nieświadomych turystów. Jednak nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania. Dzięki takim zajęciom poszerza się grono świadomych podróżnych, którzy rezygnują z nielegalnych pamiątek z wakacji. A może w przyszłości sami będą uświadamiać swoich klientów o przepisach celnych dotyczących okazów CITES?
»Druga część kursu z języka hiszpańskiego
Tym razem sobotnie zajęcia z języka hiszpańskiego przebiegły pod znakiem nowego słownictwa i gramatyki. Zaczęliśmy od zadania domowego, które dało nam możliwość poznania słownictwa odnośnie stopni pokrewieństwa, wieku osób, zawodów i cech wyglądu zewnętrznego. Następnie przyszedł czas na jedzenie, pory posiłków, zwroty i dialog w restauracji. Ponadto pytania i odpowiedzi o ulubione jedzenie i picie, oraz wypowiedzi czego nie lubimy jeść i pić. Zadania gramatyczne to odmiana czasowników przez osoby i liczby ale także zaimek zwrotny i czasownik "być". Wszystko to w zdaniach, które jeszcze pozwoliły poznać nowe słownictwo, np. opisujące sytuacje życia codziennego. Na koniec aktywność muzyczna i słuchowa, pozwalająca wyłapać pojedyncze słowa.
»Wizyta przygotowawcza Erasmus+ na Sycylii
W kwietniu 2024 troje naszych nauczycieli odbędzie po raz pierwszy szkolenie jobshadowing. W tym celu Pani Anna Czerwik i Pan dyrektor Sławomir Westerlich brali udział w wizycie przygotowawczej na Sycylii w dn. 28.01-1.02. W ciągu tych dni odwiedzili placówki i firmy specjalizujące się w 3 zawodach: odnawialne źródła energii, ochrona środowiska i turystyka. Dowiedzieli się m.in. jakie są trendy na rynku fotowoltaiki, jak uprawia się egzotyczne owoce, takie jak mango czy awokado oraz dodatkowo mieli oni możliwość porównać system edukacji w Polsce i we Włoszech. Wizyta była bardzo udana.
»Wyniki etapu szkolnego Olimpiady EduElektra
W roku szkolnym 2023/2024 zawody I stopnia Olimpiady Wiedzy o Elektrotechnice i Energetyce EDU-ELEKTRA przeprowadzono 6 listopada 2023 roku. Deklarację udziału w olimpiadzie złożyło 100 szkół, zgłaszając 2004 uczniów. Do zawodów II stopnia z pięciu grupach tematycznych zakwalifikowano 381 uczniów.
Wśród 381 uczniów jest 14 uczniów naszej szkoły: 5 (129) z dziedziny: odnawialne źródła energii i 9 (36) z chłodnictwa i klimatyzacji. WYNIKI
Etap okręgowy już 5 marca o godzinie 10:00 w Zespole Szkół Elektryczno-Energetycznych im. M. T. Hubera w Szczecinie.
»