Aktualności

Aktualności 7 lutego 2017 wyświetleń: 3580

Zbieramy książki do BiblioBoXXa

Drodzy uczniowie i rodzice! Zapraszamy do ofiarowania książek, które chcieliby Państwo polecić do przeczytania innym. Zebrane książki zostaną umieszczone w BiblioBoXXie Partnerstwa Odra. Otwarcie tej unikatowej w skali Europy biblioteczki ulicznej zaplanowano na dzień 16 marca 2017r. na godzinę 11:00. Wypożyczanie książek odbywa się na zasadzie "Bookcrossingu", czyli bierzemy książkę, czytamy i przekazujemy dalej, a w zamian do biblioteczki oddajemy swoje książki, aby inni mogli je przeczytać. Dodatkowo na bookcrossing.com śledzimy jak daleko powędrowała książka przez nas oddana.

 

BiblioBoXX Partnerstwa Odra powstał w wyniku przetworzenia nieużywanej już budki telefonicznej na funkcjonalną biblioteczkę uliczną, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Szczecin jest pierwszym miastem, w którym BiblioBoXX się pojawi. Od naszego miasta rozpocznie on swoją podróż po regionach Odry. Planuje się, że na terenie szkoły będzie on stał ok. miesiąca, a na koniec kwietnia zmieni miejsce na centrum Szczecina.

Pracę nad budką trwały ponad dwa miesiące i obejmowały 3 warsztaty, na których uczniowie z różnych zawodów we współpracy niemiecko-polskiej wykonywali poszczególne elementy BiblioBoXXa. Bartosz, Dawid i Dominik, uczniowie zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z naszej szkoły wraz z uczniami z Wrocławia pracowali na pierwszych warsztatach „Technika solarna i design”.  Uczniowie sprawdzili swoje umiejętności podczas montażu przewodów i urządzeń elektrycznych, które posłużą jako instalacja elektryczna biblioteczki. Źródłem prądu będzie panel fotowoltaiczny, który konwertuje energię słoneczną w elektryczną. Został on zaprojektowany i umocowany w taki sposób, aby wyprodukowany prąd móc magazynować w akumulatorach. Nagromadzona energia elektryczna zasila oświetlenie, wyświetlacz napisu oraz gniazdo USB służące do ładowania urządzeń elektronicznych.

Na dwóch kolejnych warsztatach: „Techniki drzewna i szklarska” oraz „Techniki malowania i wykończenia” pracowali uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 z Wrocławia. Uczniowie z zawodów fryzjer (design budki), elektryk samochodowy (instalacja elektryczna), stolarz (regały w budce i ławka) oraz malarz i lakiernik samochodowy (malowanie budki) zadbali o ostateczny wygląd biblioteczki.

Warsztaty, na których powstawała biblioteczka, odbywały się w Berlinie i były częścią większego projektu "Nachhaltige BücherBoXX". Strona niemiecka zaprosiła uczniów polskich szkół, aby uczcić w ten sposób 10-lecie Partnerstwa Odra. Główne hasło akcji brzmi "Książki łączą Europę". Dotychczas projekt ten realizowano we Francji, Anglii i Holandii. Jest on organizowany przez Kancelarię Senatu Berlina i Instytut Długotrwałości w Edukacji, Pracy i Kulturze (INBAK). Cele projektu to także propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, recyklingu i ekologii, integracja polsko-niemiecka, poznanie kultury niemieckiej i wzbogacenie umiejętności językowych oraz zawodowych, ale przede wszystkim promocja czytelnictwa i idei "Bookcrossingu".

Bookcrossing, to - w dużym skrócie - wielka światowa biblioteka, w której nie ma żadnych opłat, ani kaucji. Generalnie chodzi o to, że jakaś osoba zostawia (uwalnia) książkę w dowolnym w zasadzie miejscu (tzw. półce), a druga osoba tą książkę znajduje. Dodatkowym elementem zabawy jest to, że książki rejestrowane są przez uwalniających w Internecie (www.bookcrossing.com), dzięki czemu wszyscy mogą oglądać wpisy innych osób, które daną książkę przeczytają.

postkarte_A6_quer_mit-englBuecherboXX_re

aktualizowano: 2017-02-07
Wszystkich rekordów:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone