Aktualności 5 maja 2016 wyświetleń: 2236

Wpływ diety na prawidłowy proces myślenia

Matura, egzamin zawodowy czy zbliżający się koniec roku szkolnego to czas intensywnego myślenia. Dlatego doradzamy, w jaki sposób możemy, za pomocą specjalnie skomponowanego posiłku, pomóc procesowi myślenia i koncentracji.

Już dawno naukowcy udowodnili, że dostarczanie witamin i składników mineralnych dla organizmu człowieka ma wpływ na sprawność intelektualną.

W takim razie co powinniśmy jeść aby poprawić nasza pamięć i koncentrację?

Miliony informacji są przesyłane przez nasz mózg. Dlatego pobiera on dużo energii z pokarmu jakim jest glukoza i tlen .

Źródłem glukozy są węglowodany złożone pochodzące ze zbóż, kasz, pieczywa pełnoziarnistego, produktów strączkowych.

Oprócz glukozy na proces myślenia mają wpływ również:

• Witaminy z grupy B – odpowiedzialne m.in. za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiają koncentrację i myślenie. Źródłem witamin są: rośliny strączkowe, ryż, podroby, orzechy
  • Lecytyna – poprawia pamięć a jej niedobór powoduję ospałość, dostępna jest w soi, orzeszkach ziemnych, jajach
  • Żelazo – poprawia proces uczenia się, dostępny w podrobach, mięsie, warzywach liściastych ( szpinak, sałata, szczaw), orzechach
  • Magnez – bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowo – mięśniowych, dostępny jest m.in. w orzechach

Poza tymi produktami warto jest spożywać: ryby, owoce, warzywa, produkty mleczne, picie dużej ilości wody mineralnej. Należy ograniczyć słodycze, słodkie napoje, tłuste potrawy.

Artykuł został opracowany przez uczennice klasy III TTW pod opieką Pani Justyny Prytyskacz  (nauczyciel przedmiotów zawodowych żywieniowych).

Jednocześnie zapraszamy uczniów kończących gimnazjum do wyboru zawodu Technik Technologii Żywności w ZS nr 2.

aktualizowano: 2016-05-05