Aktualności
RSS
Szczeciński Polonez Maturzystów - 16.06.23
Zaproszenie na cykliczne wydarzenie, jakim jest „SZCZECIŃSKI POLONEZ MATURZYSTÓW” organizowany przez Pana Ryszard Długopolskiego - pomysłodawcę projektu: „SZCZECIŃSKI POLONEZ MATURZYSTÓW”.
Poloneza po Jasnych Błoniach poprowadzi w dniu 16 czerwca 2023 r. o godz. 12.00 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.
Szczegóły dotyczące tego wspaniałego wydarzenia znajdziecie Państwo w załączonym piśmie i plakatach.
»
Lekkoatletyczne Mistrzostwa Szkół Średnich z okazji zakończenia roku szkolnego
Dziś nasi uczniowie zdobywali medale na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej w Szczecinie. Gratulacje dla Stasia i Szymona za złote medale, natomiast dla Tomasza za brąz w pchnięciu kulą i dla brązowej sztafety 4x100m dla Tomasza, Adama, Szymona i Jakuba. Wraz z Hubertem i Erykiem zajęliśmy 2 miejsce w Szczecinie. Dziękujemy pozostałym reprezentatom szkoły za ich starty.
»
Wręczenie nagród w Olimpiadzie Edu-Elektra
27 maja, w Poznaniu odbyła się gala wręczenia nagród w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Elektrotechnice i Energetyce Edu-Elektra. Nagrodę za I miejsce w dziedzinie "chłodnictwo i klimatyzacja" odebrał Dmytro Burenko a za III miejsce w dziedzinie "odnawialne źródła energii" rodzice Ernesta Bany (Ernest obecnie realizuje mobilność programu Erasmus+). Gratulujemy jeszcze raz laureatom i ich rodzicom. Jesteśmy dumni z wyniku naszych uczniów.
»
Rozmowa monitorująca przebieg mobilności
Wieczorem, 17 maja, uczestnicy mobilności połączyli się online za pomocą aplikacji ZOOM.us z Panią Judytą Piwko - kierownik kształcenia praktycznego, Panią Agnieszką Raducką - koordynatorką projektu oraz Panią Zofią Słobodą i uczniami klasy 3E. Uczniowie opowiadali o warunkach zakwaterowania, pierwszych wrażeniach i przeżyciach. Po upływie 1,5 tygodnia praktyk opowiadali o miejscach ich realizacji, sposobach dojazdu na miejsce i środkach komunikacyjnych. Podkreślili, że Panie mentorki - nauczycielki bardzo dobrze się nimi opiekują i zagospodarowują czas wolny w wykonywanie obowiązkowych czynności porządkowych, ale także aktywności integracyjnych i krajoznawczych. Pierwsze wrażenia o kraju i kulturze są bardzo pozytywne. Kilka osób jest wręcz zachwycona klimatem i architekturą Sewilli. Poza tym "Jest gdzie chodzić", czyli możemy liczyć na obszerne relacje z odwiedzin kolejnych zabytków.
»
Czwartek i piątek drugiego tygodnia mobilności
Nasze plany na czwartkowe popołudnie pokrzyżowała burza, jaka przeszła nad Sewillą - spędziliśmy je więc w domu. Dopiero po praktykach w piątek wyruszyliśmy na kolejne spacery po mieście. Poznawaliśmy m.in. klimatyczną dzielnicę Triana z wąskimi, uroczymi uliczkami, zabytkami i wszechobecnymi płytkami azulejos w rozmaitych kolorach i formach. Odwiedziliśmy Museo Del Castillo De San Jorge, czyli Muzeum Inkwizycji w Zamku Świętego Jerzego. Zamek San Jorge był średniowieczną fortecą zbudowaną na zachodnim brzegu rzeki Gwadalkiwir, a także kwaterą główną i więzieniem hiszpańskiej inkwizycji . Został rozebrany
w XIX wieku i przekształcony w targ spożywczy. Muzeum w podziemnych ruinach koncentruje się na historii zamku, hiszpańskiej inkwizycji i represji religijnych. Organizowane są tu też wystawy, które w surowych wnętrzach pozostałych po dawnej siedzibie Sądu Inkwizycji, prezentują się niezwykle oryginalnie.
»
Wycieczka do Stralsundu
Za nami dzień pełen przygód. Zwiedziliśmy trzecie co do wielkości Oceanarium w Europie oraz piękne Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Młodzi podróżnicy wzięli udział w przygotowanej przez biuro Travel Shop grze terenowej. Do odszukania mieli między innymi herby, pomniki, rzeźby. Nie zabrakło też zadań z matematyki - liczenie drzwi oraz wież i wieżyczek bazyliki. W Oceanarium duże wrażenie zrobiła wystawa "Giganci Oceanów" gdzie było można zrelaksować się na leżakach ale przede wszystkim obejrzeć akwaria z przeróżnymi żyjącymi w nich stworzeniami.
»
Szkolenie w ośrodku szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy
Uczniowie klasy 3E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) zapoznali się z profesjonalnymi metodami szkoleń przyszłych pracowników obsługujących elektrownie wiatrowe. Skorzystali z symulatorów gondoli, wnętrza segmentu wieży, lotu helikopterem. Odbyły się też pokazy symulacji pożaru w zadymionym pomieszczeniu wewnątrz elektrowni i gaszenie pożaru na zewnątrz. Przekazano też informacje o szkoleniu IRATA.
»
Sztuka grillowania
Sezon na grillowanie już się zaczął i nabiera rozpędu. Przy grillu można spotkać się z rodziną lub ze znajomymi i w miłej atmosferze spędzić z nimi czas. Grillowaniu towarzyszy również często udział w różnych grach lub konkursach. Grillowanie to też sztuka, o czym przekonali się uczniowie 1 klasy Kucharz.
W dniu 17 maja 2023 roku, uczniowie: Kornelia, Aleksander, Filip, Kacper H. i Kacper K. pod okiem pani Elżbiety Szewczyk-Poczwardowskiej mieli okazję poznać tajniki dobrego grillowania. Początkujący kucharze przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek z klasy proste, ale smaczne potrawy – grillowane piersi z kurczaka oraz grillowany ser halloumi. Był też dodatek witaminowy - surówka z kapusty pekińskiej oraz pyszne kromki chleba posmarowane smakowym masłem i upieczone na grillu.
Pani Ela, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego Rekreacja i Wypoczynek w Trzynastu Dębach w Kołbaskowie, podpowiadała uczniom co i jak mają robić, by mięso było zgrillowane a nie surowe czy też spalone. Przy okazji podzieliła się też przepisem na wspomniane już smakowe masło. Uczniowie mieli również okazję posmakować dżemu gruszkowego z nutą limonki i kardamonu – przetworu ze spiżarni właścicielki gospodarstwa.
W czasie, gdy piątka uczniów sprawnie krzątała się przy grillu, pozostali korzystali z różnych form wypoczynku. Chłopcy kopali piłkę nożną a dziewczęta grały w gry towarzyskie lub prowadziły sobie pogaduszki. Niektórzy w zaciszu czytali książkę lub słuchali muzyki. Był też relaks na huśtawce.
Zajęcia w plenerze z udziałem specjalistki w grillowaniu, tj. pani Eli, to zapewne niezapomniane doświadczenie dla młodzieży.
Katarzyna Galińska
»
Wizyta w firmie Tweetop
Uczniowie klasy 2E technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej wzięli dziś udział w szkoleniu przygotowanym przez Pana Przemysława Drozdka. Najpierw dowiedzieliśmy się jakie produkty znajdują się w ofercie firmy, następnie szczegółowo zapoznaliśmy się z rurami wielowarstwowym PERT/Al/PERT oraz PERT/EVOH/PERT. Druga część szkolenia dotyczyła pomp ciepła, ich parametrów, zastosowania, doboru i certyfikacji. Ostatnia część szkolenia to rekuperacja powietrza, z omówieniem wad i zalet wentylacji. Na koniec udaliśmy się na wycieczkę po zakładzie produkcyjnym, prześledziliśmy linię produkcyjną rur PERT/Al/ PERT oraz poznaliśmy metody oceny jakości produktu m. in. wytrzymałość materiałową, ciągłość warstw w badaniach mikroskopowych, odporność na temperatury i ciśnienie.
Dziękujemy za gościnę i poświęcony czas.
»