Aktualności

Aktualności 23 października 2018 wyświetleń: 909

Kurs metodyczny języka niemieckiego

W ramach programu "Nowoczesny nauczyciel - świadomy Europejczyk" trzy germanistki z naszej szkoły Pani Agnieszka Chromiec - Sęk, Pani Anna Jerlecka i Pani Judyta Piwko odbyły dwutygodniowy metodyczny kurs języka niemieckiego w Wiedniu.

Wiedeń jest stolicą Austrii, stał się też dla nas miejscem, w którym spędziłyśmy wspaniałe dwa tygodnie. Brałyśmy udział w kursie metodycznym, a gościła nas szkoła językowa Acti Lingua. Organizatorzy zadbali nie tylko o świetną organizację samych zajęć, ale pokazali nam Wiedeń, jakiego nie widzieli wszyscy. Mogłyśmy podziwiać wspaniałe kamienice sprzed setek lat, które wyglądały, jakby zbudowano je wczoraj, miejsca, które niegdyś przemierzał cesarz Franz Josef  ze swoją piękną żoną Sissi. Odwiedziłyśmy przepiękne pałace Hofburg i Schönbrunn, zamieszkiwane przed laty przez rodzinę cesarską, kwitnące nadal ogrody, a nawet skarbiec, który skrywa w swoich wnętrzach bogatą kolekcję klejnotów i szat koronnych. Uwierzcie, nie ma nic piękniejszego od uroczych uliczek Wiednia, tętniących życiem w ciągu dnia, a rozświetlonych wieczorami różnokolorowymi światłami reflektorów i ulicznych latarń. A w sobotni wieczór śpieszący do Opery Wiedeńskiej ludzie w wieczorowych strojach, dla których spektakl w niesamowitej atmosferze jest przeżyciem naprawdę wyjątkowym. Jeden z takich wieczorów był również naszym udziałem, miałyśmy bowiem okazję zobaczyć operę Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”. No i ten Dunaj! Zachwycało się nim wielu, między innymi właśnie Dunajowi Johann Strauß poświęcił jeden ze swoich utworów „Nad pięknym, modrym Dunajem”. Po bulwarach tej rzeki spacerowałyśmy, wdychając atmosferę naddunajskiej stolicy. Niekiedy przysiadałyśmy przy stoliku, w jednej z licznych tu kafejek i piłyśmy słynną wiedeńską kawę. W Wiedniu mieszka się wygodnie. Wiedeńczycy korzystają na co dzień ze świetnie zorganizowanej i całkiem taniej komunikacji miejskiej. Studiują tu młodzi ludzie z całego świata i mimo kulturowych różnic wszyscy zgodnie twierdzą, że Wiedeń to bezpieczne miasto.

Jesteśmy zachwycone tym miastem i wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji go zobaczyć mówimy: pojedźcie tam! Koniecznie!!! Jak mówią wiedeńczycy OIDA!

Nauczycielki języka niemieckiego

Agnieszka Chromiec-Sęk, Anna Jerlecka, Judyta Piwko

https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/logosbeneficaireserasmusleft_pl.jpg

aktualizowano: 2018-10-23
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone