Aktualności 5 lutego 2012 wyświetleń: 4050 Dubojski

Szczecińskie pierniki

15 grudnia 2011 roku w Zespole Szkół Nr 2 odbył się konkurs „Szczecińskie pierniki”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań zawodowych uczniów kształcących się w zawodach o profilu gastronomicznym, uczenie młodzieży szacunku dla przeszłości i dawnych tradycji oraz poznanie tajników wypiekania pierników szczecińskich.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 23 uczniów, którzy zaprezentowali 60 pierników wykonanych na zajęciach praktycznych pod opieką nauczycieli przedmiotów żywieniowych.

I m-ce MARIOLA KLABISZ - kl. II TŻiGD
II m-ce ALEKSANDRA MALEC - kl. II TŻiGD
III m-ce PAULINA URBAŃSKA - kl. III TŻiGD

Pierniki szczecińskie, niegdyś popularne w przedwojennym Szczecinie, później zapomniane, dziś powracają do życia dzięki m.in. wpisaniu ich na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa oraz propagowaniu tych wypieków w tego typu konkursach. Wypiekano je nie tylko w okresie Adwentu. Dla mieszkańców Szczecina stanowiły symbol przynależności do miejsca i tradycji, często wysyłano je jako prezenty za granicę do rodzin, by przypominały ludziom tam osiadłym kim są i skąd pochodzą. Malowane były cukrową pomadą, zawsze w kształcie wzorów marynistycznych przybierając najczęściej postać marynarza lub rybaka, kotwicy, ryby lub mewy.

Grzegorz Galiński
przewodniczący zespołu żywieniowego