Fotogalerie

Fotogalerie 27 marca 2013 wyświetleń: 3238

Zajęcia praktyczne w Ostoi - fotowoltaika

W czwartek 21 marca 2013r. klasa I Technikum Kształtowania Środowiska o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyła w zajęciach praktycznych, które odbyły się w Ośrodku Szkoleniowo - Badawczym w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi. Było to drugie spotkanie z serii zaplanowanych zajęć w ramach współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.

            Tym razem uczniowie mogli sprawdzić, w jaki sposób wykorzystuje się energię słoneczną do wywarzania energii elektrycznej. Jak wiadomo, potencjał teoretyczny promieniowania słonecznego w Polsce szacuje się na ok. 1,1·106 PJ rocznie w przeliczeniu na powierzchnię kraju to ok. 1000 kWh/m2/rok. Amerykańscy naukowcy policzyli, że w godzinę nasza planeta otrzymuje ze słońca tyle energii ile ludzkość zużywa w ciągu roku. Stąd wniosek, że w energii słońca drzemie efektywne źródło energii odnawialnej. Warto zwrócić uwagę na metodę helioelektryczną, która polega na bezpośredniej przemianie energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną za pomocą ogniw fotoelektrycznych. Ogniwa te przemieniają w energię elektryczną nie tylko bezpośrednie promieniowanie słońca, lecz również promieniowanie rozproszone (przy zachmurzeniu). Nie powodują powstawania zanieczyszczeń, hałasu i innych czynników mogących wywoływać niekorzystne zmiany środowiska. Pozyskiwanie energii ze słońca jest dostępne na całej kuli ziemskiej, zasoby energetyczne słońca są niewyczerpane, a korzystanie z nich nie wpływa na bilans energetyczny Ziemi. Wadami są: konieczność magazynowania energii, zmienne natężenie oświetlenia i ilość energii pozyskiwana w ciągu dnia. Niestety także koszt całej instalacji i paneli fotowoltaicznych jest jeszcze stosunkowo wysoki i zniechęcający, ale perspektywy są optymistyczne, bo firmy intensywnie pracują nad tańszymi rozwiązaniami.

            Podczas zajęć, uczniowie pracowali w czteroosobowych zespołach. Mieli możliwość skonstruowania własnego stanowiska doświadczalnego, wyposażonego m.in. w luxometr, panel fotowoltaiczny i miernik wielofunkcyjny, monitorujący takie parametry jak: napięcie, natężenie i moc prądu elektrycznego. Zespoły badały, jaki wpływ ma odległość ustawienia panelu od źródła światła oraz ilość pracujących modułów w panelu fotowoltaicznym na sprawność instalacji. Każdy zespół wykonał 5 serii pomiarowych dla 10 punktów zmiennej wartości oporu elektrycznego. Uzyskane dane doświadczalne posłużyły do obliczeń sprawności oraz wykreślenia tzw. krzywej mocy (zależności natężenia od napięcia prądu) badanych fotoogniw. Niektóre zespoły wykazały się dodatkową aktywnością, testując różne sposoby łączenia fotoogniw.

            Warto dodać, że zajęcia odbyły się w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W związku z tym młodzież uzupełniła, utracone podczas ćwiczeń doświadczalnych i wykonywania obliczeń, kalorie, posiłkując się kiełbaską upieczoną przy ognisku.

 

Autor: Agnieszka Raducka

Fot. Agnieszka Raducka, Wioletta Niedostatkiewicz, Barbara Cukier-Rybicka  

aktualizowano: 2013-03-27
Wszystkich albumów:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone