Fotogalerie
Wyjazd studyjny do zakładu geotermalnego w Stargardzie Szczecińskim
W dniu 20 czerwca klasa IE (zawód: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) miała niepowtarzalną okazję do zwiedzenia ciepłowni geotermalnej w Stargardzie Szczecińskim.
Stargard ma jedne z najlepszych warunków geotermalnych na obszarze Niżu Polskiego. System ciepłowniczy został zmodernizowany i jest potencjalnym, stałym odbiorcą ciepła geotermalnego. Na głębokości 2500-2800 m, znajdują się bogate źródła wód geotermalnych o temperaturze ponad 90˚C (temperatura wód wydobywanych wynosi ok. 87˚C), pochodzące z okresu dolnej jury. Również mineralizacja wód jest zadawalająca. Predyspozycje geotermalne i możliwość zastosowania ciepła geotermalnego tworzą korzystne warunki do skojarzenia instalacji zakładu geotermalnego z istniejącą ciepłownią węglową w celu zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej.
Instalacja składa się z dubletu geotermalnego: otworu produkcyjnego i otworu zatłaczającego, oraz z wymiennika ciepła. Woda geotermalna wydobyta pompą głębinową, jest kierowana do wymiennika ciepła, gdzie oddaje zawarte w niej ciepło do wody sieciowej, po czym jest zatłaczana do tej samej warstwy wodonośnej, poprzez otwór chłonny.
Uczniowie po zapoznaniu się z budową zakładu, w tym obejrzeniu otworów głębinowych, basenu solankowego, układu zbiorników, filtrów i armatury udali się do sterowni. Dzięki uprzejmości pracowników mogliśmy zapoznać się nie tylko z budową zakładu geotermalnego, ale także ze systemem sterującym pracą poszczególnych urządzeń. Uczniowie mogli odczytać parametry charakteryzujące pracę urządzeń, w tym np. temperatury, ciśnienia, mocy cieplną i przewodności solanki. Poznali oni także możliwości monitorowania i nadzorowania pracy zakładu geotermalnego.
Pomimo, że żar lał się z nieba, specjalista udzielił uczniom bardzo szczegółowych wyjaśnień i odpowiedzi na nurtujące pytania.
Serdecznie dziękujemy za sympatyczne przyjęcie i niezwykle interesującą lekcję energii geotermalnej.
Agnieszka Raducka, Wioletta Niedostatkiewicz