Aktualności 27 stycznia 2016 wyświetleń: 2873

Wymienniki ciepła i SECESPOL

Wymienniki ciepła to urządzenia, które służą do transportu i przekazywania ciepła pomiędzy dwoma czynnikami. Są jednym z ważniejszych urządzeń w zawodzie technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, bez których nie byłby możliwy proces wymiany ciepła między czynnikiem grzewczym a czynnikiem odbierającym ciepło. Profesjonalnie przygotowane szkolenie firmy SECESPOL pozwoliło uczniom klasy IIIE zgłębić wiedzę na temat wymienników ciepła o różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Wymiana ciepła to proces, który towarzyszy we wszystkich instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i podgrzewaniu wody basenowej. Aby proces przebiegał efektywnie należy dobrać odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne wymiennika ciepła, które znajdzie zastosowanie w instalacjach solarnych, z pompą ciepła, z kotłem na biomasę, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych a także ciepłowniach geotermalnych.

Uczniowie podczas szkolenia zgłębiali wiedzę na temat:

- rozwiązań konstrukcyjnych wymienników ciepła (płaszczowo-rurowe, płytowe, spiralne, "rura w rurze", płytowe skręcane i in.),

- efektywności wymiany ciepła w przypadku przeciwprądowego przepływu czynników grzewczych,

- materiałów konstrukcyjnych i izolacji cieplnej,

- parametrów technicznych pracy wymienników ciepła,

- budowy i zasady działania basenowego wymiennika ciepła.

Ponadto, na podstawie prezentowanych przekrojów wymienników płaszczowo-rurowego typu JAD, płytowego L-Line oraz płytowego skręcanego uczniowie namacalnie analizowali ich budowę.

Firma SECESPOL jest polskim producentem wymienników ciepła od ponad 25 lat obecnym na międzynarodowych rynkach. W zakresie swojej produkcji oprócz wymienników płaszczowo-rurowych, płytowych lutowanych i płytowych skręcanych SECESPOL realizuje również zamówienia specjalistycznych wymienników ciepła dla przemysłu petrochemicznego, ciepłowniczego, energetycznego, spożywczego i farmaceutycznego.

Firmę cechuje zaawansowana technologia przemysłowa oraz własna produkcja urządzeń. Doświadczony zespół konstruktorów stale pracuje nad projektowaniem coraz nowocześniejszych i bardziej wydajnych urządzeń przystosowując je do wymagań klientów.

Elżbieta Lesińska, Agnieszka Raducka, Adam Zakrzewski

aktualizowano: 2016-05-10