Aktualności

Aktualności 30 maja 2022 wyświetleń: 180

Wycieczka zawodoznawcza

W dniach 25 – 27 maja 2022 r. uczniowie z klasy trzeciej (pogimnazjalnej) oraz drugiej profilu technik turystyki na obszarach wiejskich uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej. W bogatym programie znalazły się miejscowości godne uwagi i polecenia w gminach: Moryń, Mieszkowice, Boleszkowice i Dębno.

Pierwszym punktem programu był Dworek i Stadnina Koni w Bielinie. Po obiekcie oprowadziła nas pani Anna Ruchniak, która opowiedziała nam m.in. o pracy menadżera obiektu, ofercie oraz doświadczeniach w prowadzeniu obiektu podczas pandemii. Wizytując stadninę młodzież miała okazję pogłaskać konie, rozpoznawać odmiany i umaszczenie koni oraz poznać infrastrukturę stadniny (stajnię dla klaczy, wychowalnię źrebiąt, padoki, karuzelę, ujeżdżalnię, „pensjonat” dla prywatnych koni).

Następnie odwiedziliśmy  Moryń - urocze miasteczko położone nad jeziorem Morzycko. Ścieżka edukacyjna Aleja Gwiazd Plejstocenu to jedna z atrakcji przy jeziorze. Podczas spaceru młodzież spotkała m.in. prażubra, konia Przewalskiego oraz mamucicę Geosię i jej synka Morynka. Zwiedzając miasteczko uczniowie poznali legendę o Raku i mieli zadanie znaleźć „szachownicę” –charakterystyczne pokrycie fragmentu ściany przy kościele p.w. św. Ducha. Przy okazji wzbogacili swoją wiedzę również o nowe pojęcia, takie jak: lapidarium, szachulec i przedproże.

Miodosytnia Piwowar w Chwarszczanach to kolejny punkt programu. Właściciele obiektu, państwo Anna i Krzysztof Piwowar, mogą pochwalić się wieloma prestiżowymi nagrodami za swoje produkty, głównie za miody pitne. Z chęcią opowiedzieli o swoim przedsiębiorstwie i oprowadzili po obiekcie. Uczniowie poznali proces produkcji miodów pitnych. Była również możliwość degustacji nowego produktu produkowanego z miodu - mioctu. Dodatkową ofertą miodosytni są pokoje gościnne, które mogliśmy zobaczyć . Przed wyjazdem z Chwarszczan zwiedziliśmy również znajdującą się na Szlaku Templariuszy i Joannitów Kaplicę Templariuszy.

Pierwszy dzień wycieczki zakończył się wizytą w Agroturystyka Namyślin. Właściciele gospodarstwa, państwo Alicja i Bogdan Bochnak, jak zwykle przywitali gości z uśmiechem a podczas rozmowy z młodzieżą podzielili się wiedzą i doświadczeniem na temat prowadzenia działalności agroturystycznej. W wolnej chwili uczniowie mogli skorzystać z gier i zabaw na terenie gospodarstwa, m.in. tenisa stołowego, darta,  huśtawek oraz odpoczywali na leżakach, hamakach i w tzw. „bocianich gniazdach”. Wizyta u państwa Bochnak zakończyła się smaczną kolacją przy grillu.

Bazą noclegową wycieczki był Pensjonat Nowy Młyn w Namyślinie. Po zakwaterowaniu i obiedzie, odbyło się spotkanie z właścicielką obiektu, panią Dorotą Rybińską. Być kreatywnym, elastycznym, odpowiedzialnym, sumiennym, silnym w postanowieniu oraz być otwartym do ludzi – to cechy osoby działającej w branży turystyczno-hotelarskiej, które akcentowała podczas spotkania z młodzieżą pani Dorota.

Będąc w pensjonacie goście mogli także korzystać z boiska oraz gier i zabaw na terenie obiektu. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla chłopców była możliwość wędkowania nad rzeką Myślą.

Drugi dzień wizyt rozpoczął się w PPH EKODARPOL w Dargomyślu. Uczniowie poznali ofertę świetnie wyposażonego laboratorium działającego przy przedsiębiorstwie. Przemiłe panie laborantki z wielkim zaangażowaniem prezentowały m.in. jak przygotować próbki gleb do badań, zapoznały nas jak działają urządzenia pomiarowe w laboratorium, jak wykonać posiewy oraz jakie dane umieszczane są w sprawozdaniu z analizy gleby. Młodzież została zaangażowana do przeprowadzenia kilku badań.

W części produkcyjnej poznaliśmy warunki życia dżdżownicy kalifornijskiej oraz proces produkcji nawozów naturalnych, m.in. biohumusu.

W Dargomyślu odwiedziliśmy sołtysa wsi – pana Sławomira Lenartowicza, który opowiedział o swojej roli w wiejskiej społeczności. Będąc w gospodarstwie pana Lenartowicza uczniowie mieli okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt rolniczy, wyjechać w pole i zapoznać się z uprawą zbóż i rzepaku.

W drugim odwiedzonym gospodarstwie rolnym w Dargomyślu uczniowie poznali warunki chowu bydła rasy limousine. Po gospodarstwie oprowadzał pan Zenon Pulit, prezentując przy okazji sprzęt rolniczy, budynki gospodarcze, baloty słomy i pasze dla bydła (sianokiszonkę i wytłoki buraczane). Na pastwisku młodzież mogła zobaczyć z bliska życie i hierarchię w stadzie bydła.

Po Dargomyślu był Czelin. Tam główną atrakcją była Wioska Lapońska BIOGOSPODARSTWO, gdzie  mieliśmy okazję zobaczyć z bliska m.in. mini owce, kozy miniaturki, kuce szetlandzkie, renifery, daniele, wiewiórki a także strusie. O mieszkańcach obiektu z pasją opowiadał pan Andrzej Woźniak, który też przy okazji udzielił wiele wskazówek na temat jak dobierać zwierzęta do gospodarstwa agroturystycznego, aby stały się jego atrakcją oraz jak zorganizować ciekawy plac zabaw dla dzieci.

Ostatnim punktem wycieczki była Restauracja i Pensjonat W sam las w Barnówku. Pan Bogdan Kozubal, właściciel obiektu, z przyjemnością oprowadził nas po obiekcie, pokazując przy okazji zdjęcia obiektu przed rozpoczęciem działalności. Przeobrażenie tego miejsca jest oszałamiające a oferta i atrakcje obiektu bardzo zainteresowały młodzież.

Trzydniowa wycieczka zawodoznawcza z pewnością była pełna atrakcji i niewątpliwie poszerzyła wiedzę uczniów z kierunku turystycznego, którzy mieli okazję nie tylko zetknąć się z agroturystyką w praktyce, ale również z pewnością odwiedzane miejsca będą polecać innym. Tym bardziej, że we wszystkich odwiedzanych miejscach młodzież spotkała się z gościnnością, życzliwością, profesjonalizmem, fachową wiedzą, pasją i doświadczeniem właścicieli odwiedzanych obiektów.

           

Serdecznie dziękujemy wszystkim właścicielom za możliwość odwiedzenia ich gospodarstw i przedsiębiorstw, gościnność i życzliwość oraz za podzielenie się z młodzieżą profesjonalną wiedzą. Naszym gospodarzom życzymy wielu sukcesów w rozwoju ich działalności rolniczej i gospodarczej. Mamy nadzieję, że w następnych latach będziemy mieli okazję jeszcze Państwa odwiedzić.

 

 Katarzyna Galińska

Justyna Nowak

 

aktualizowano: 2022-05-30
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone