Aktualności 5 marca 2016 wyświetleń: 3065

Wizyta na lotnisku

Klasa 1ST odwiedziła Port Lotniczy Szczecin - Goleniów im. NSZZ "Solidarność".

To międzynarodowe lotnisko położone jest ok. 40 km na północny wschód od centrum Szczecina, w pobliżu wsi Glewice. Wybudowane zostało w 1956 roku na potrzeby wojskowe. Część cywilną wydzielono w 1967 roku. Przeniesiono tu wtedy cały ruch pasażerski z ówczesnego lotniska cywilnego Szczecin – Dąbie. Port lotniczy kilkakrotnie był modernizowany. W 2006 roku rozbudowano i oddano do użytku nowy terminal pasażerski.

Z lotniska w Goleniowie odbywają się regularne wyloty do / z: Warszawy, Oslo, Londynu, Dublina, Liverpoolu oraz Bergen. Lotnisko obsługuje także 2 kierunki czarterowe do Antalii oraz na Kretę. Port lotniczy w Goleniowie zajmuje 9. miejsce na liście najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Polsce – w 2015 roku z jego usług skorzystało ponad 412 tyś. pasażerów.

4 marca 2016 r. port lotniczy mieli okazję zwiedzić uczniowie klasy 1 ST (grupa turystyczna).

Naszym przewodnikiem była Pani Elwira Postrożna. Najpierw młodzież musiała uzyskać przepustkę, by spokojnie poruszać się po terenie lotniska. Następnie odbyła się kontrola manualna oraz prześwietlenie bagaży (tj. plecaków i torebek). Dzięki uprzejmości dyrekcji lotniska, po kontroli bezpieczeństwa uczniowie mogli przejść do poczekalni terminala odlotów oraz przejść się fragmentem płyty lotniska.

Młodzież została zapoznana z ogólnymi procedurami bezpieczeństwa oraz zasadami zachowania się na terenie portu lotniczego. Omówione zostały również czynności wykonywane podczas odpraw pasażerskich przed odlotem i po przylocie. Do istotnych informacji należały również te, co można a czego nie wolno przewozić w bagażu ogólnym oraz podręcznym.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła gablota wystawowa z ekspozycją przedstawiającą pamiątki nielegalnie przywożone z podróży przez świadomych lub nieświadomych turystów m.in. skóry dzikich zwierząt, wyroby ze skóry krokodyla oraz wyroby z kości słoniowej i muszli.

Wycieczka do Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów udała się. Stanowiła praktyczne uzupełnienie zajęć na temat usług transportowych w turystyce. Dlatego serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Dziadoszowi – Prezesowi Zarządu Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów za umożliwienie zwiedzenia lotniska oraz Pani Elwirze Postrożnej za poświęcony czas i przekazanie wielu cennych informacji.

Katarzyna Galińska

aktualizowano: 2016-03-05