Aktualności 26 listopada 2015 wyświetleń: 2926

VAWT vs HAWT!

Kolejne zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu "Zielona Energia w Szkołach". Tym razem na starcie stanęły turbiny wiatrowe. Turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu kontra turbina wiatrowa o poziomej osi obrotu. Która jest lepsza?

"Zielona energia w szkołach" cd.

Zbadano kolejne czynniki mające wpływ na intensyfikację wytwarzania energii elektrycznej. Pod lupę tym razem wzięto kierunek wiatru i jego prędkość. Młodzież zbadała wpływ kierunku wiatru i jego prędkości na produkcję ilości energii. Uczniowie zmierzyli prąd i napięcie generowane przez turbinę, w zależności od kąta, pod jakim ustawiona była turbina w stosunku do kierunku wiatru oraz w zależności od "szybkości strumienia powietrza".

W kolejnych eksperymentach uczniowie wykonali testy porównawcze, które miały na celu określenie minimalnej prędkości powietrza, wymaganej do rozruchu dla obu typów turbin, tj. o pionowej i poziomej osi obrotu. Zweryfikowano też spadek strumienia powietrza bezpośrednio za turbiną wiatrową. Na tapetę wzięto też prawo Betza.

Aby ocenić opłacalność inwestycji należy obliczyć bilans energetyczny. W tym celu uczniowie wykonali niezbędne pomiary i wyznaczyli współczynnik wydajności turbiny wiatrowej.

W końcowym eksperymencie uczniowie montowali układ turbiny pionowej z prostownikiem prądu przemiennego oraz uzyskali zasilanie odbiornika prądu stałego (melodyjka, diody).

Agnieszka Raducka, Wioleta Niedostatkiewicz

Więcej informacji o zajęciach pozalekcyjnych http://zs2.szczecin.pl/zielona-energia-w-szkolach/

Tytuł projektu: PWP Zielona Energia w Szkołach

Nr projektu: POKL.09.02.00-32-103/12