Aktualności 18 maja 2015 wyświetleń: 1833

Technik ochrony środowiska z elementami edukacji pożarniczej

Uczeń w trakcie 4- letniej nauki w szkole zdobywa wiedzę na temat metod prowadzenia badań i oceny stanu wszystkich elementów środowiska w warunkach laboratoryjnych i terenowych.

Badamy powietrze, wodę, glebę, mierzymy poziom hałasu oraz zajmujemy się gospodarką odpadami. Poznajemy tajniki inżynierii środowiska związanej z ujmowaniem wód naturalnych i ich uzdatnianiem, oczyszczaniem ścieków i powietrza, rekultywacją terenów zdegradowanych i zagospodarowaniem odpadów.

Od roku 2015/2016 proponujemy również rozszerzenie kształcenia zawodowego o treści związane z pożarnictwem. Uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach oraz szkoleniach prowadzonych w ramach innowacji: „Technik ochrony środowiska z elementami pożarnictwa”.

Klasa została objęta patronatem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Wojewódzki Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Zajęcia prowadzone przez nauczycieli i strażaków zawodowych oraz strażaków ochotników będą odbywać się w szkole, a także w Jednostkach Ratowniczo – Gaśniczych PSP w Szczecinie i zaprzyjaźnionych jednostkach OSP.

Program innowacji obejmuje m.in.:

• podstawy prawne organizacji OSP i PSP,
  • sprzęt ratowniczy i gaśniczy,
  • taktykę akcji gaśniczych,
  • taktykę akcji ratowniczych (ratownictwo drogowe, chemiczne i ekologiczne, wysokościowe itd.),
  • zasady ewakuacji ludzi, zwierząt i mienia,
  • łączność i alarmowanie,
  • pomoc przedmedyczną.

Klasa będzie posiadała umundurowanie zgodne ze wzorem umundurowania koszarowego straży pożarnej, a uczniowie będą mogli zdobywać kolejne stopnie awansu w korpusie kadetów.

Dalsza możliwa droga kształcenia:

a)      w ramach zawodu technik ochrony środowiska można podjąć studia na kierunkach: ochrona środowiska, inżynieria środowiska, ekoinżynieria, chemia, biochemia, mikrobiologia, analityka z diagnostyką, biotechnologia, ekoenergetyka, technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, nanotechnologia, budownictwo i wiele innych,

b)      w ramach zawodu strażak: Studia Dzienne Aspirantów Straży Pożarnej w Częstochowie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie.

Przedmioty rozszerzone realizowane w ramach technika ochrony środowiska to chemia i język obcy. Są one premiowane przy składaniu dokumentów na uczelnie wyższe zawodowe i pożarnicze.

aktualizowano: 2015-05-18