Aktualności 10 października 2018 wyświetleń: 1748

Siostra z dalekiego kraju

5X2018, to kolejna data, która zapisuje się pięknymi literami w historii Zespołu Szkół Nr 2. W progach szkoły gościliśmy s. Casty Kanyaki Kiraithe, felicjankę z Kipsing w Kenii. Siostra jest przełożoną katolickiej placówki misyjnej św. Pawła Apostoła w Kipsing, Wikariat Apostolski Isiolo. Tu koordynuje program „Adopcji ucznia na odległość”. Ma możliwość codziennego kontaktu m.in. z Lolobo Elegae, dziś 10 letnim uczniem 3 klasy Szkoły Podstawowej, którego edukację wspieramy od marca 2017 r. Przekazujemy 100$ rocznie oraz dary rzeczowe.

Na okoliczność wizyty s. Casty, uczniowie technikum klas I CC, I TE i III SE wraz z p. Marzeną Danowską, wg autorskiego scenariusza, przygotowali i zaprezentowali pantomimę „Wypłyń na głębię”. Łączyła ona tematykę misyjną z Dniem Papieskim. Aktorzy gestami, muzyką, kolorystyką strojów, rekwizytami prezentowali problemy, zmagania i troski mieszkańców poszczególnych kontynentów. Pokazywali na Chrystusa, jako Tego, który ma moc i mądrość. Sztuka włączała widzów w udzielanie możliwej pomocy. Następnie odniosła się do obrazu papieża św. Jana Pawła II i Jego spotkań z młodzieżą wszystkich kontynentów. Symboliczne trzymanie się za ręce, by iść dalej razem, by wypłynąć na głębie swojego życia bez lęku, w oparciu o wartości uniwersalne i we współpracy z innymi.

S. Casy miała szczęście spotkać się z Św. Janem Pawłem II w Kenii. Jest przykładem osoby, która podjęła zaproszenie do wypłynięcia na głębię życia. Dziś dzieli los mieszkańców placówki misyjnej w Kipsing. W prezentacji multimedialnej zaprezentowała piękno swojego kraju, warunki pracy i nauki w Kipsing.

Następnie wręczyła różańce misyjne młodym aktorom, Młodzieży z Wolontariatu Misyjnego oraz dyrekcji, nauczycielom i pracownikom, którzy przyczynili się do przygotowania i ugoszczenia s. Casty. Na prośbę p. Marzeny zostały one specjalnie na tę okoliczność zakupione w Nairobi, u pierwszych ewangelizatorów tej ziemi, Ojców Konsolatów. Wyróżniają się pięknem wykonania i rodzajem materiału. Są pamiątką, ale i zachętą do troski również duchowej. Modlitwą objęliśmy s. Casty, Kipsing, misje oraz osoby i sprawy noszone w sercu.

Rok temu gościliśmy ks. Jeremyego Kabuga Murithi, proboszcza tej samej placówki misyjnej. Na pamiątkę jego pobytu wkopał drzewko nazwane „Kipsing”. S. Casty miała okazję je zobaczyć i podziwiać. Po wspólnych zdjęciach z młodzieżą, s. Casty odsłoniła tablicę w budynku szkoły, upamiętniającą jej pobyt, ale i zaangażowanie ZS 2 na rzecz programu „Adopcji ucznia na odległość”.

Serdecznie dziękujemy p. Marcie Krali za tłumaczenie podczas całej wizyty Siostry. Nie było to łatwe, gdyż ojczystym językiem naszego Gościa jest suahili, a angielski ma w Kenii swoją specyfikę.

Radzie Rodziców, Samorządowi Uczniowskiemu, Wychowawcom, Nauczycielom, szczególnie p. Katarzynie Galińskiej za zorganizowanie sprzedaży ciast, uczniom i pracownikom szkoły za wszelką pomoc organizacyjną i finansowe wsparcie edukacji Lolobo.

Wspólnie świętowaliśmy wizytę wyjątkowego Gościa, ale również młodzieży miała szansę utrwalać postawy wdzięczności za życie, warunki i posiadane dobra, postawy otwartości i szacunku wobec kultur innych narodów, ludzi innego koloru skóry, religii i życiowych pasji, kształtować wrażliwość na potrzeby uboższych.

S. Casty przybyła do Szczecina na zaproszenie Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w ramach projektu „Animacja Misyjna w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej”. W ciągu trzech tygodni swojego pobytu tutaj odwiedzi ok. 40 zachodniopomorskich szkół. Jest gościem wielu parafii. Spotka się z kołami misyjnymi i osobami wspierającymi edukacje dzieci oraz inwestycje na rzecz mieszkańców Kipsing. 16 X o godz. 17:00 w kościele przy ul. Żelaznej, s. Casty spotka się z osobami z naszej Archidiecezji uczestniczącym we wspieraniu edukacji dzieci w Kipsing.

5X2018 r. pozostawiła ślad w naszych sercach i będzie miała w nich swoje miejsce. Zapraszamy do galerii zdjęć.

aktualizowano: 2018-10-11