Aktualności 16 czerwca 2015 wyświetleń: 3397

Piknik Naukowy OZE

12 czerwca odbył się w szkole Piknik Naukowy OZE.
Pikniki naukowe OZE realizowane są w ramach projektu PWP Zielona Energia w Szkołach (Nr projektu: POKL.09.02.00-32-103/12) realizowanego w województwie zachodniopomorskim.
(Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego)

Wydarzenie miało charakter edukacyjno-naukowy. Skierowane było zwłaszcza do uczniów Gimnazjów, ale także dla wszystkich pasjonatów nowych technologii i odnawialnych źródeł energii. Mogliśmy liczyć na obecność dzieci z podstawówki, młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej oraz osób dorosłych. Zainteresowanie było duże, szczególnie, że równocześnie odbywał się XII Dąbski Bieg Uliczny w różnych kategoriach wiekowych, również współorganizowany przez Zespół Szkół Nr 2 w Szczecinie.

Wśród atrakcji można było spotkać pokazy lotu dronem, sterowanie minidornami, robienie zdjęć kamerą termowizyjną i analizowanie termogramów. Największą popularnością cieszyło się miasteczko ruchu drogowego. Młodzież najchętniej sterowała samochodami i minidronami, prześcigając się w pomysłach na wykorzystanie wolnej przestrzeni w pomieszczeniu sali Warsztatów. Zadziwiające jak szybko opanowali opcje sterowania z użyciem tabletów. Niektórzy na własnej skórze przekonali się, czym skutkuje zły manewr wykonany za pomocą konsoli w czasie sterowania dronem. Najważniejsze, że uczestniczy wychodzili zadowoleni.

Pogoda dopisała. Słońce towarzyszyło nam nie tylko na niebie, a także dzięki grupie SET - Sun Energy Team, która promowała odnawialne źródła energii w ramach konkursu "Postaw na Słońce". Za pomocą zestawów edukacyjnych OZE członkowie grupy SET objaśniali zalety stosowania energii odnawialnych, a także demonstrowali na układach modelowych, w jaki sposób wytworzyć energię elektryczną ze Słońca, niezbędną do oświetlenia fotodiod, zasilania układu akustycznego lub poruszenia śmigieł wiatraczka. Prezentowano też jak wytworzyć energię z turbiny wiatrowej o osi pionowej oraz poziomej.

Grupom zorganizowanym wykonywaliśmy zdjęcie pamiątkowe za pomocą kamery termowizyjnej, które wkrótce udostępnimy.

dr inż. Agnieszka Raducka

aktualizowano: 2015-11-30