Aktualności 15 listopada 2016 wyświetleń: 1465

Odkurzone wiersze na 11 listopada

Już po raz trzeci  w Szczecinie Dąbiu miało miejsce czytanie poezji patriotycznej. Dzień Niepodległości uczcili w ten sposób nauczyciele, uczniowie  i mieszkańcy prawobrzeżnych szkół Szczecina. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny, którą odprawił ks. Łukasz Wdowczyk w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szczecinie Dąbiu. Następnie w asyście kilkudziesięciu kadetów klas mundurowych Gimnazjum 24  wierni udali się pod pomnik poległych żołnierzy, gdzie czytanie poezji rozpoczęto od wspólnie odśpiewanego hymnu narodowego.

Pomimo listopadowego chłodu, można było się wsłuchać w wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Artura Oppmana czy Zbigniewa Herberta. Nie zabrakło wojskowych pieśni takich jak, Wojenko, Wojenko, czy Piechota. Uroczystości przy pomniku zakończył apel poległych, który poprowadził komenderujący klasami wojskowymi Pan Robert Szalewicz. Można było jeszcze posilić się słodkościami i ogrzać przy filiżance kawy w stołówce Zespołu Szkół Nr 2.

Ktokolwiek czasem wątpi w mądrość i patriotyzm dzieci i młodzieży, mógł się przekonać, że Polskość, która wydaje się zapomniana i odrzucona odżywa z wielką siłą. Wystarczy tylko wskazać kierunek, odkurzyć stare teksty i odsłonić wartości, których potrzebują wszyscy, zwłaszcza młodzi Polacy.

aktualizowano: 2016-11-15