Aktualności

Aktualności 5 września 2021 wyświetleń: 225

Narodowe Czytanie 2021 w Zespole Szkół nr 2

W piątek, 3 września, w piękny słoneczny poranek, nasi wszyscy uczniowie zostali zaproszeni przez dyrekcję szkoły oraz polonistyki na plac apelowy, gdzie naprawdę z zaciekawieniem i dużą uwagą wysłuchali czytania sztuki Gabrieli Zapolskiej.

Takie cykliczne spotkania w ZS nr 2, stały się tradycją odkąd odbywa się społeczna akcja Narodowego Czytania i cieszą się wysoką frekwencją podczas której propagowana jest znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.

Organizatorzy Narodowego Czytania bardzo dziękują uczniom za wzorową postawę.

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej była lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w naszej szkole dzień wcześniej, w piątek 3 września 2021 roku.

Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

 – Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

aktualizowano: 2021-09-05
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone