Aktualności 12 września 2016 wyświetleń: 2487

My na Targach Rolnych w Barzkowicach

W piątek, 9 września 2016 roku uczniowie z 2 klasy technik turystyki wiejskiej oraz z klas 3a i 3c gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Barzkowic. Celem wyjazdu było zapoznanie się z szeroką ofertą krajowych oraz zagranicznych wystawców z branży rolno – spożywczej. Uczniowie mieli okazję spróbować tradycyjnych wyrobów i przetworów spożywczych z województwa zachodniopomorskiego (m. in. wędlin, miodów, syropów, soków, konfitur i dżemów) oraz zasmakować swojskiego, wiejskiego jedzenia, np.  pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

W sektorze rolnym młodzież mogła zapoznać się z ofertą producentów pasz, nawozów i środków ochrony roślin, obejrzeć nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze, a także wystawę zwierząt hodowlanych (m.in. bydło mięsne, zwierzęta futerkowe, owce, kozy, konie, drób, ptactwo ozdobne). Liczne stoiska przyciągały swoimi ekspozycjami i zachęcały do zakupu. W sektorze ogrodniczym można było nabyć cebulki kwiatów ogrodowych, warzywa, owoce, drzewka, krzewy i kwiaty ozdobne. Dla zwiedzających udostępniono również ogród botaniczny   z warzywami i roślinami ozdobnymi, w którym wyeksponowano różne odmiany kalafiora, brokułu, rzodkiewki, buraczka czerwonego, kapusty, ziemniaka oraz wiele gatunków kwiatów i krzewów w ich naturalnym środowisku. Na stoiskach z rękodziełami wystawiano m.in. biżuterię z kamieni ozdobnych, bursztynu oraz srebra, galanterię    z filcu, obrazy, rzeźby ogrodowe z kamienia i drewna, dizajnerskie domowe przedmioty codziennego użytku, wyroby z wikliny oraz drewniane zabawki. W sektorze budowlanym można było podziwiać małą architekturę ogrodową oraz zapoznać się z ekologicznymi nowinkami technologicznymi, które wpłyną jeszcze bardziej efektywnie na ochronę środowiska. Wśród uczestników targów, szczególnie młodych,  dużym zainteresowaniem cieszyło się też wesołe miasteczko.

Targi Rolne AGRO POMERANIA 2016 w Barzkowicach to przykład promowania województwa zachodniopomorskiego. Oprócz zwiedzania stoisk w programie targów przewidziano wiele atrakcji, m.in. występy zespołów ludowych, pokaz przejażdżki bryczką, jeździectwo, dożynki, dyskusję panelową z przedstawicielami  sektora rolnego, przemysłowego, spożywczego i budowlanego. Swoją ofertę mogły zaprezentować gospodarstwa agroturystyczne z całego regionu.

Udział w targach niewątpliwie poszerzył u młodzieży wiedzę z rolnictwa, rękodzielnictwa oraz kultury naszego regionu.

Katarzyna Galińska

aktualizowano: 2016-09-12