Aktualności 29 maja 2015 wyświetleń: 4226

Konferencja lokalna Zarabiaj na Słońcu

26 maja 2015r. odbyła się lokalna konferencja pt. "Zarabiaj na Słońcu" zorganizowana przez grupę SET - Sun Energy Team wraz z kolegami i koleżankami z Zespołu Szkół Nr 2.

W dniu 26 maja odbył się dość nietypowy Dzień Matki. Uczniowie z grupy SET - Sun Energy Team wraz z koleżankami i kolegami ze szkoły zorganizowali konferencję lokalną pt."Zarabiaj na Słońcu".

W ten sposób zrealizowaliśmy jedno z zadań III-ego etapu konkursu "Postaw na Słońce".

Adresatami konferencji była społeczność lokalna, czyli właściciele domów jedno- i wielorodzinnych z sąsiedztwa, a także przedstawiciele Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i miłe słowa. Zyskaliśmy nowych "kibiców".

W trakcie realizacji wcześniejszych zadań - I-ego i II-ego etapu dowiedzieliśmy się wiele o OZE, mikroinstalacjach fotowoltaicznych oraz o PROSUMENCIE.

Nasza definicja PROSUMENTA - Ktoś, kto produkuje energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, zużywa ją na własne potrzeby a nadwyżki odsprzedaje do sieci elektroenergetycznej. W wyniku konferencji padły zmodyfikowane definicje tego terminu, co nas cieszy, bo sprowokowaliśmy uczestników do dyskusji.

Dla Aleksandry, Pauliny, Wiktorii, Bartka i Dawida był to debiutancki występ przed tego rodzaju publicznością. SET-owcy prezentowali trzy prelekcje związane z ogólnymi informacjami o OZE, wynikami obliczeń dla szkoły i 5 domów jednorodzinnych oraz omówieniem "kalkulatorów" Postaw na słońce, które służyły nam do wykonywania obliczeń i wypełniania konkursowych raportów.

Celem konferencji było upowszechnienie zdobytej przez nas wiedzy, szczególnie dotyczącej energii fotowoltaicznej oraz zapoznanie publiczności z praktycznymi możliwościami wykorzystania mikroinstalacji fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych i urzędowych. Mamy nadzieję, że nam się udało, tym bardziej, że mogliśmy liczyć na wsparcie naszych honorowych patronów i zaproszonych przez nas fachowców.

Jest nam niezmiernie miło, że w tym szczególnie ważnym dla grupy SET dniu mogliśmy liczyć na obecność, nieocenione wsparcie i serdeczne słowa Pana Senatora RP Norberta Obryckiego - Przewodniczącego Senackiego Zespołu Energii Odnawialnej.

Swoją obecnością zaszczycił nas także Pan Prof. dr hab. Aleksander Brzóstowicz - Dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W kuluarach pracownicy Wydziału przekonywali dlaczego warto podjąć studia na kierunku: odnawialne źródła energii.

Konferencja nie udałaby się gdyby nie udział ekspertów z zakresu odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza fotowoltaiki oraz źródeł finansowania mikroinstalacji.

Za prelekcje, fachowe wyjaśnienia i poświęcony nam czas dziękujemy:

• Panu Krzysztofowi Zamożnemu z Selfy - ekspertowi od fotowoltaiki, który wygłosił bogatą prezentację na temat technologii fotowoltaicznej, wydajności systemów i rodzajów paneli,
  • Panu Jackowi Kluzikowi z PV Instalator Polska - ekspertowi od fotowoltaiki, który zaprezentował, jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć sobie własną mikroinstalację produkującą prąd ze Słońca,
  • Panu Ignacemu Soczyńskiemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - Głównemu Specjaliście ds. Programu Prosument. Publiczność mogła dowiedzieć się o możliwościach finansowania mikroinstalacji OZE ze źródeł publicznych, zapoznać się z dotychczasowymi doświadczeniami tego programu oraz prognozami na przyszłość.

Gorące podziękowania kierujemy także w stronę przedstawicieli firmy EkoEn (urządzenia energetyki odnawialnej) oraz Polskiej Fundacji Ekologicznej, którzy aktywnie wsparli sesję dyskusyjną naszej konferencji. Mamy nadzieję, że skompletowane przez nas materiały konferencyjne, również przysłużą się rozpowszechnianiu informacji o odnawialnych źródłach energii. Oby przybyło Prosumentów.

Spotkanie zakończyło się wspólną konsumpcją tortu "Postaw na Słońce" (Dziękujemy Cukierni "Bajdek") i odśpiewaniem "Sto lat" dla Damiana z grupy SET, który pomimo urodzin fachowo obsługiwał sprzęt audiowizualny.

Ale kto pomyślał, że to już koniec emocji na ten dzień to się pomylił :)

Po godzinie 22.00 telewizja TVP Szczecin wyemitowała relację z naszej konferencji w wieczornym wydaniu "Kroniki".

Kto jeszcze nie widział zapraszamy na minutę 12:30 "Kroniki" :)

Wszystkim osobom, które nam pomagały bardzo serdecznie dziękujemy.

--- SET - Sun Energy Team

Więcej informacji o działalności grupy SET http://zs2.szczecin.pl/odnawialne-zrodla-energii/materialy-dodatkowe/

aktualizowano: 2016-04-26