Aktualności 2 lutego 2022 wyświetleń: 547

Inauguracja projektu w Słowenii

W styczniu 2022 aktywnie przystąpiliśmy do długo oczekiwanego projektu „Environmental pollution research at school2019-1-BE02-KA201-060224. Jest to projekt badawczy przeznaczony dla uczniów o specjalizacji technik ochrony środowiska i technik technologii chemicznej. W projekcie uczestniczą szkoły z Belgii, Hiszpanii i Słowenii. Uczniowie w małych grupach badawczych będą analizować zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. 19 stycznia polecieliśmy na oficjalne rozpoczęcie projektu do Słowenii. Mieliśmy okazję poznać pozostałych uczestników projektu oraz uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez uczniów Gimnazija Vič, liceum w Lublanie. Byliśmy mile zaskoczeni niezwykle wysokim poziomem szkoły i jej wychowanków.

W trakcie pierwszego dnia pobytu dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje słoweński system edukacyjny oraz w jakich dotychczas projektach uczestniczyli uczniowie tej szkoły. System nauki oraz nietypowe podejście sprawiają, że szkoła jest unikatowa w skali całego kraju. Ciekawostką jest to, że uczniowie chodzą po szkole w kapciach. Projekt poza pracą badawczą kładzie również nacisk na aspekt kulturowy. Dzięki temu mieliśmy możliwość poznania kultury słoweńskiej, jej typowych potraw, zabytków i miejsc kultury. Udaliśmy się z wycieczką nad jezioro Bled, do nadmorskiego miasteczka Piran i zwiedziliśmy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Jaskinie Szkocjańskie. Niezwykle przyjemnie wspominamy ten pobyt. Teraz czekamy na wizytę krajów partnerskich w Polsce, co ma nastąpić już niebawem. Jeśli zaś chcecie dowiedzieć się nieco więcej o samej Słowenii i jej urokliwej stolicy – Lublanie to zapraszamy na bloga www.eatwelltraveloften.pl prowadzonego przez nauczycielkę języka angielskiego Annę Czerwik.

aktualizowano: 2022-02-02