Aktualności 23 listopada 2014 wyświetleń: 3228

I co z tą termowizją?

W dniu 22 listopada odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Zielona energia w szkołach. Tematyka odbiegała od dotychczasowej, gdyż tym razem uczniowie dowiedzieli się czym jest efektywność energetyczna i na czym polegają pomiary termowizyjne.

Najważniejszą rzeczą było przekonanie młodzieży, że badania termowizyjne polegają na mierzeniu emitowanych fal elektromagnetycznych przez ciała o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Promieniowanie to nazywane jest promieniowaniem podczerwonym lub promieniowaniem cieplnym. Intensywność promieniowania cieplnego jest proporcjonalna do temperatury ciała. Także mierzymy emisyjność promieniowania podczerwonego a w wyniku fizycznych przekształceń uzyskujemy informacje o temperaturze.

Uczniowie po wysłuchaniu wykładu na temat termowizji, podzielili się na dwie duże grupy a następnie wykonali 5 ćwiczeń pozwalających na nabranie umiejętności obsługi kamery termowizyjnej firmy FLIR oraz praktyki w ustawianiu parametrów pomiaru. Ćwiczenia były prowadzone w oparciu o panel termograficzny.

Powodzeniem cieszyły się Ipady, które umożliwiały uczniom ćwiczenia na symulatorze kamery termowizyjnej.

Zajęcia raczej się uczniom spodobały. Niektórzy stwierdzili, że nie wyobrażają już sobie soboty bez zajęć z OZE i EE. Ot taki komplement dla prowadzących.

Agnieszka Raducka, Wioleta Niedostatkiewicz

aktualizowano: 2015-11-30