Aktualności 8 listopada 2015 wyświetleń: 2331

FE FE FE - FEnomenalnie

FE jak fenomenalnie i FE jak Future Energy, czyli Regionalne Eliminacje Turnieju Maszyn Wiatrowych w Gdańsku już za nami!

Gdańsk okazał się szczęśliwy dla Michała Olewnika i Dominika Burdajewicza, czyli drużyny Future Energy. Uczniowie klasy 4E wystartowali w eliminacjach Turnieju Maszyn Wiatrowych w Gdańsku i zakwalifikowali się do finału.

Turniej Finałowy IV Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych odbędzie się 6 grudnia w Piasecznie. Towarzyszył mu będzie festyn świąteczny "EKO- SPORTO-MIKOŁAJKI".

Zadaniem uczestników było zbudowanie turbiny wiatrowej, według własnego pomysłu, tak aby produkowała ona jak największą moc. W czasie turnieju każda turbina z 34 drużyn (kategoria: szkoły ponadgimnazjalne) była testowana dwukrotnie na specjalnym stanowisku pomiarowym w celu określenia trzech ocenianych parametrów:

1) największa MOC
2) OBROTY przy obciążonym wale maszyny
3) MOMENT OBROTOWY przy zatrzymanym wale

Wszystkim uczestnikom udzieliła się startowa adrenalina. Komentarzy, wymiany spostrzeżeń i pozytywnych odbiorów było mnóstwo. Przy okazji pozdrawiamy drużyny z Bydgoszczy i Starogardu Gdańskiego.

Emocje były wielkie, zwłaszcza, że przez kilka godzin drużyna Michała i Dominika prowadziła w dwóch kategoriach: Moc i Obroty. Zmiana nastąpiła w ostatniej godzinie testów. Okazało się, że nasz zespół spadł na 3 miejsce w tych dwóch kategoriach i ostatecznie zajął 5 miejsce w kwalifikacjach, co pozwoliło na awans do finału.

W takim przypadku, pomimo dużego zmęczenia, warto było czekać do godziny 19:15, aby usłyszeć taki werdykt.

Prosimy o trzymanie kciuków w trakcie finału.

Opiekun: Agnieszka Raducka

aktualizowano: 2015-11-08