Aktualności

Aktualności 28 maja 2021 wyświetleń: 822

ECO for life

Wchodzimy do drogerii, na półkach mnóstwo pięknie opakowanych kosmetyków, do wszystkiego – na każdą część ciała, na dzień i na noc, na poprawę koloru skóry, na przebarwienia, na to aby skórę rozjaśnić, na zmarszczki już istniejące i na to, aby uniknąć ich powstawania. Ilość zapachów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy. Znacie pewnie to uczucie, a czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad szkodliwością substancji zawartych w kosmetykach?

Niestety część dostępnych kosmetyków może nam zaszkodzić. Substancje w dezodorantach które mogą zagrozić naszemu zdrowiu to aluminium, parabeny, glikol propylenowy czy triklosan. Mogą powodować m.in. różnego rodzaju alergie czy bóle głowy. Używając dezodorantu w sprayu dodatkowo przyczyniamy się do powstawania smogu i gromadzenia się gazów cieplarnianych w naszej atmosferze. Zawarty w pojemnikach freon niszczy też warstwę ozonową ziemi czyli naturalną barierę ochronną przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Jednak jest też dobra wiadomość. Producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw klientom z rosnącą świadomością w zakresie ekologii i własnego zdrowia. Oferują oni naturalne kosmetyki, które ani nas nie uczulą ani nie będą szkodliwe dla środowiska, ze względu na ekologiczne, łatwo rozkładające się opakowania. Możemy kupować produkty na wagę, czy w opakowaniach zbiorczych oraz kosmetyki w kostce np. mydło, balsam do ciała czy szampon do włosów. Dzięki temu ograniczymy zużycie plastiku.

Na co dzień warto też sięgać po naturalne środki czystości. Te z kolei podobnie jak kosmetyki są bezpieczne dla człowieka - nie wywołują alergii czy astmy. Co więcej nie wysuszają i nie podrażniają skóry. Do tego mają skład przyjazny dla środowiska naturalnego i zawierają olejki eteryczne, które w naturalny sposób aromatyzują powietrze.

Dobrym przykładem naturalnej „chemii” jest ocet, który w codziennym życiu ma wiele zastosowań takich jak:

∙  usuwanie kamienia np. z rury, z grzałki w czajniku elektrycznym czy w pralce

∙  czyszczenie kabiny prysznicowej

∙  dezynfekcja pralki

∙  usuwanie nieprzyjemnych zapachów

∙  zapobieganie farbowaniu ubrań

∙  usuwanie zażółceń na ubraniach

∙  czyszczenie i odświeżanie dywanów i wykładzin

∙  mycie lodówki, lustra

 

Natalia Ćwiklik kl. II PS

W ramach projektu ECO for life

koordynowanego przez Annę Czerwik

aktualizowano: 2021-05-28
Wszystkich rekordów:

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone