Aktualności

Aktualności 1 lutego 2021 wyświetleń: 822

ECO for life

Z poprzednich dwóch wpisów dowiedzieliście się co nieco o recyclingu, a dziś o butelkach plastikowych. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego cieszą się taką popularnością? Niestety tak powszechne butelki z plastiku każdego roku w ogromnych ilościach lądują na wysypiskach i w oceanach. Jak to się zaczęło?! 

N.C. Wyeth był słynnym amerykańskim malarzem i najbardziej wziętym ilustratorem wszech czasów. Z pięciorga jego dzieci wszystkie poza jednym wybrały profesje artystyczne. Ten jedyny, który wolał zabawy techniczne znalazł zatrudnienie w słynnej firmie DuPont. W latach 50. zainteresował się tym, dlaczego napoje gazowane nie są przechowywane w plastikowych butelkach. Szkło było ciężkie, a butelki się tłukły. Wyeth szybko sprawdził, że stosowane do tej pory plastikowe pojemniki nie wytrzymywały ciśnienia i odkształcały się w najsłabszym miejscu albo po jakimś czasie uciekały z nich bąbelki. Postanowił zrobić butelkę, która wszystko wytrzyma. Pierwsze próby nie przyniosły satysfakcjonujących rezultatów. Kiedy Wyeth rozgrzewał plastik, by stał się giętki, ten tracił swoją wytrzymałość. Gdy próbował dmuchać butelki na zimno, pękały wzdłuż linii powstających podczas wytłaczania arkuszy plastiku. Właśnie wtedy Frank Gay, chemik z tej samej firmy, zaproponował zastosowanie twardszego polimeru PET, czyli Poli(tereftalanu etylenu) wynalezionego w 1941 r. w Wielkiej Brytanii. Pierwsze butelki PET także pękały, ale wkrótce Wyeth zastosował lepszą preformę, z której butelka była wydmuchiwana.

Dlaczego nie powinniśmy używać plastikowych butelek?

1. Szkodliwe chemikalia przenikają do twojej wody

Jeśli zostawisz swój napój na słońcu to promieniowanie UV spowoduje zniszczenie zewnętrznych warstw plastiku. Ten natomiast uwalnia takie związki chemiczne jak bisfenol A, który wręcz zatruwa napój. Źle to wpływa na układ hormonalny, może również powodować rozwijanie się chorób przewlekłych.

2. Chemikalia z butelki powodują problemy w układzie krążenia

Osoby, które są poddawane działaniu bisfenolu A są bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi, zakrzepy, udary i zawały serca.

3. Chemikalia w butelce powodują bezpłodność

Kobiety i mężczyźni, u których stwierdzono bisfenol A w krwi lub moczu mają mniejsze szanse na zapłodnienie.

4. Ponowne napełnianie butelki grozi powstawaniem szkodliwych bakterii

Butelki z plastiku szybko się zużywają. Do drobnych pęknięć mogą dostawać się bakterie. Dokładnie mycie może pomóc, ale również bardziej uszkodzić materiał. Dlatego warto stosować szklane naczynia.

5. Mają negatywny wpływ na środowisko

Często używamy ich jednorazowo i szybko lądują w koszu. Obrońcy środowiska przewidują, że do 2050 roku na wysypiskach śmieci będzie zalegało prawie 12 mln kilogramów plastiku.

Średnio w Polsce zużywa się 1,12 mln ton opakowań plastikowych, z tego około 14% to butelki PET, czyli około 156 800 ton. Ile razy możemy poddać recyklingowi plastikowe butelki? Maksymalnie 8 razy, a co potem? Później zalega w naszym środowisku!

Jaka jest alternatywa do stosowania plastikowych butelek? Moją alternatywą jest kran, który filtruje wodę  doprowadzaną przez 3 filtry metodą odwróconej osmozy. Polega ona na wymuszonej dyfuzji rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną rozdzielającą dwa roztwory o różnym stężeniu. W przeciwieństwie do osmozy spontanicznej, odwrócona osmoza zachodzi od roztworu o wyższym stężeniu substancji rozpuszczonej do roztworu o stężeniu niższym, czyli prowadzi do zwiększenia różnicy stężeń obu roztworów.

 

Na zdjęciach przedstawiam kran z którego leci woda pitna oraz filtry, które oczyszczają wodę dzięki czemu jest ona przydatna do picia.

 

Olaf Biegasiewicz kl. III TE

W ramach projektu ECO for life

koordynowanego przez Annę Czerwik

aktualizowano: 2021-02-01
Wszystkich rekordów:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone