Aktualności 11 grudnia 2020 wyświetleń: 1043

ECO for life

Czym jest ekologia? Co to znaczy być ekologicznym? Czy łatwo dbać o przyrodę na co dzień? Na te i wiele innych pytań próbują odpowiedzieć uczniowie kl. II P SCh_S oraz III TE_ E biorący udział w projekcie ekologicznym ECO for life koordynowanym przez Annę Czerwik.

Choć świat chwilowo skupia się na zupełnie innym współczesnym problemie – pandemii COVID 19 to jednak są wśród nas tacy, którym zależy na tym aby dbać o planetę, na której żyją. Poprzez udział w projekcie uczniowie przekonują się, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, w którym żyje. W końcu wszystko pochodzi od przyrody i jeśli o nią nie zadbamy najprawdopodobniej bardzo wiele stracimy.

Co to jest ekologia?

Ekologia pochodzi z języka greckiego  (gr. oíkos + lógos = dom + nauka) i oznacza naukę o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmującą się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem. Najważniejsze pojęcia ekologii to: populacja, zespół, biocenoza, ekosystem, krajobraz ekologiczny. Ekosystem jest to jednostka ekologiczna, która obejmuje biocenozę – zbiór populacji zamieszkujących jakiś teren i biotop, czyli środowisko tych populacji. Osobą, która wprowadziła pojęcie ekosystem w 1935 roku był brytyjski botanik A.G. Tansley.

Czym jest Dzień Ziemi?

Znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi to akcje prowadzone corocznie 22 kwietnia, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Sama inicjatywa Dnia Ziemi powstała w marcu 1970 roku w USA. Zainspirowany ogromnym sukcesem tego pomysłu Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska postanowił wykorzystać aktywność studentów z okresu lat 70, aby nadać akcji nową jakość. W latach 70-tych aktywność polityczna studentów budziła żywe zainteresowanie mediów. W odpowiedzi na te działania powstał swoisty ruch oddolnego poparcia. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w szeregu akcji na terenie całych Stanów Zjednoczonych. W roku 1970 w obchodach Dnia Ziemi wzięli udział studenci z dwóch tysięcy uczelni oraz dziesięciu tysięcy szkół. Obecnie Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto na świecie obchodzone przez 192 kraje.

Tomasz Kopystyński kl. III TE

W ramach projektu ECO for life

koordynowanego przez Annę Czerwik

Zdjęcie dzięki http://ok-pobiedziska.pl/